IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Възходът на популистите: Мъртвото вълнение, което заплашва Европа

Парламентите на страните от ЕС стават все по-фрагментирани, заради което проблемите се решават все по-трудно и икономиките се препъват все повече

12:00 | 22.10.16 г. 14
<p>
	Канцлерът на Германия Ангела Меркел се очаква да каже всеки момент дали ще се кандидатира за още един мандат начело на страната на фона на ожесточените критики срещу нея дори в собсвената й коалиция. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Канцлерът на Германия Ангела Меркел се очаква да каже всеки момент дали ще се кандидатира за още един мандат начело на страната на фона на ожесточените критики срещу нея дори в собсвената й коалиция. Снимка: архив, Ройтерс

Европейците още не са оценили напълно последиците от референдума за членството на Великобритания в Европейския съюз (ЕС) и вече се изправят пред поредица от нови избори в редица ключови за Съюза държави, които могат да разклатят сериозно политическата върхушка, пише Bloomberg в свой анализ.

През следващите 12 месеца ще се проведат избори в четири от петте най-големи икономики в Европа. Очакванията са за сериозен напредък на крайно десните популисти и националисти, допълва агенцията.

“Политическият риск в Европа в момента е много по-голям, отколкото в САЩ", казва Аджай Раджадхаякша, ръководител на макроизследванията в Barclays.

Националният фронт във Франция, Движението “Пет звезди” в Италия и Партията на свободата в Холандия успяха да привлекат хиляди нови последователи, като “яхнаха” вълната от недоволство заради нелегалната имиграция, тероризма и немощните икономически резултати.

Дори и най-мощният политик в Европа – канцлерът на Германия Ангела Меркел, е под заплаха. Антиимигрантската партия Алтернатива за Германия привлече хиляди нови последователни и “отхапа” от подкрепата за Християндемократическия съюз на Меркел. Това ясно се видя на последната серия регионални избори в Германия, припомня агенцията.

В Австрия крайнодясната Партия на свободата има реален шанс да спечели президентския пост на насрочените за 4 декември избори. Предишният вот беше отменен заради нередности при преброяването на гласовете.

На същата дата има още един тест за силата на популистите. Тогава ще се проведе и референдума за конституционната реформа в Италия по предложение на премиера Матео Ренци. “Пет звезди” е основният опонент на Демократическата партия на Ренци относно предложението за намаляване на броя на местата в горната камара на парламента и ограничаване на правомощията й.

Ако предложенията на Ренци бъдат отхвърлени на референдума, той обеща да подаде оставка. Това може да дерайлира и без това крехката икономика на Италия, затлачена от високия дял на необслужваните кредити, огромния дълг и прекомерния бюджетен дефицит, отбелязва Bloomberg.

“Всичко може да приключи с политическа криза на фона на икономическото забавяне и банковата каша”, коментира икономистът на Bloomberg Intelligence Максим Сбаихи. “Изведнъж звездите може да се подредят изключително лошо”, допълва той.

Популистите са дълбоко скептични по отношение на европейската интеграцияп. Представителите им във Франция и Холандия искат да последват примера на Великобритания и да напуснат ЕС.

За момента проучванията на общественото мнение в Италия показват известна преднина на популистите за референдума. Ако тези резултати се потвърдят, вероятно управлението на страната ще се поеме от временно правителство, а избори ще бъдат насрочени за 2017 г.

Различните сценарии за държавите от ЕС показват, че най-големият риск пред ЕС е всъщност националистическото “мъртво вълнение”, пише агенцията. Парламентите на страните стават все по-фрагментирани, заради което проблемите се решават все по-трудно и икономиките се препъват все повече и повече.

Вярно е, че популистките лидери поне засега не разполагат с достатъчно влияние, за да приемат спорните мерки, които предлагат – например призивът на холандската Партия на свободата за депортиране на всички мюсюлмани и затваряне на джамиите. Все повече анализатори обаче се опасяват, че скоро може още някоя голяма страна да реши да напусне ЕС.

Протестният вот на недоволните европейци, които се обръщат към популистите и националистите, обръщат реформите на свободния пазар. Това би могло да върне европейските икономики към рецесията.

Ето и къде ще се състоят ключови избори през следващите месеци:

Италия, 4 декември – референдум за реформа на Конституцията с цел ограничаване властта на горната камара на парламента.

Холандия, март 2017 г. – генерални избори. Гласоподавателите ще избират членове на националния парламент, в който Либералната партия държи най-много места и оглавява коалиция с Партията на труда. Последните проучвания обаче показват, че евроскептичната партия на Геерт Вилдерс е почти рамо до рамо с либералите. Дори и обаче Партията на свободата да вземе по-малко места в парламента, вероятно сформирането на управляваща коалиция ще е изключително трудно.

Франция, април-май 2017 г. – президентски избори. Според проучванията Националният фронт на Марин льо Пен ще спечели около 30% от гласовете. Това е достатъчно партията да стигна до втория тур на вота.

Германия, септмеври 2017 г. – парламентарни избори. Меркел е изправена пред ожесточена критика дори в рамките на собствената й коалиция заради отношението й към бежанската криза. След 11 години на лидерския пост се очаква скоро тя да вземе решение дали ще се кандидатира отново за канцлер. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 8 години
хахаха ...сигур ша ми искат и препоръки от амстердаммамата ...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 16
khao
преди 8 години
тогава ти какво правиш тук ? :):) ... слушай суверена !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 12 rate down comment 8
ing5rov
преди 8 години
В случая волята на суверена е да няма чернокафяви в България , това е !По нататък си го тълкувай както искаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 19
khao
преди 8 години
..... а пък ако волята на суверена се разминава от твоите расистки виждания, тогава всичко е манипулирано от политиците, медиите, нпо-тата, рептилите и тнт :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 10
boyan.botev
преди 8 години
Уважаема фрау Мркел, уважаеми германци, преди около 100 години евреите настойчиво ви поканиха да живеете с тях на вашата територия и да ви управляват във вашите домове. Защо не приехте тази висша любезност, а така недружелюбно я отхвърлихте? Затова сега, след като никой не искаше от Ангела да се прави на домакин, ще си съжителствате с долна култура. Може да си основете с нея мечтания хилядолетен Райх.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 7
studioaa
преди 8 години
Явно джордж сорос не е свършил парите за пропаганда още. Следващия път когато някой хакне "отворено общество" много хора ще се червят от срам усещам го...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 33 rate down comment 7
ДХДО
преди 8 години
Либералстващата пропаганда, дава конотация на понятието "пополизъм ", при която пополизъм се явяват цели категории обществени проблеми, да не кажа язви, каквато например се явява чуждо-културната и радикално-религиозна инвазия, на която конринента е подложен. За либералната пропаганда самото надигане на завесата пред тези проблеми, адресирането им и подлагането на обществен дебат се явява "пополижъм".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 9
ing5rov
преди 8 години
А как да наречем тия които управляват сега , дето са толкоз изплашени от "популизма"?! Тия дето за година струпаха на главата на европееца куп проблеми !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 19
MZ/X
преди 8 години
Популизъм - Начин за политическо поведение за спечелване на общественото доверие чрез привидна загриженост за нуждите на суверена (създаване на лъжлива представа за бързо и лесно решение на обществените проблеми).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 30 rate down comment 8
abdul
преди 8 години
Връзката между икономиката и възхода на популистите е очевидна!Така се изплащат големите национални дългове.Така се покриват разходите по безразборно печатане на евтини пари.Това е политическата цена която ще плати ЕС за безобразното си управление последните 10-20 години.Това е пряко следствие от глухите политици за истинските проблеми на хората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още