IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Срива ли се британският трудов пазар?

Растежът на заплатите на работниците с постоянна заетост се забавя до нивата от рецесията през 2009 г.

10:35 | 05.08.16 г. 19
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Британският трудов пазар очевидно се намира в драматично положение и е изпаднал в състояние на свободно падане. Броят на новосъздадените работни места с постоянна заетост, които се търсят от агенциите за подбор на персонал, е намалял през миналия месец с най-силен темп от рецесията през 2009 г. насам, показват данни на Конфедерацията по наемане и заетост (REC).

В месечния доклад на REC се посочва, че стартовите заплати за постоянните работни места са нараснали през юли с най-бавен темп от повече от три години. Наличността на персонал за постоянна заетост също продължава да намалява през юли, но спадът все пак е най-бавният от октомври 2013 г.

Като цяло проучването представлява ново доказателство, че бизнес доверието и активността се забавят рязко след вота от 23 юни за напускане на Европейския съюз (ЕС). 

„Британският пазар на труда претърпя драматично свободно пропадане през юли, като постоянното наемане падане до нива, невиждани от рецесията от 2009 г.", казва главният изпълнителен директор на REC Кевин Грийн. „Икономическите сътресения след референдума безспорно са основната причина за резултата", добавя той.

Изследването предполага, че компаниите се фокусират повече върху наемането на персонал за по-кратък период от време заради несигурността.

Грийн добавя, че е важно да не се правят прибързани изводи от данните за само един месец. „Истината е, че не знаем какви дългосрочни последици ще има резултатът от референдума върху работните места във Великобритания“, допълва той, като посочва, че политическата стабилност и действията на централната банка може да подсилят доверието на пазара на труда.

В четвъртък очаквано Английската централна банка понижи основния лихвен процент с 25 базисни пункта и увеличи обема на програмата за изкупуване на активи с 60 млрд. лири в отговор на притесненията след референдума за напускане на ЕС.

С решението си централната банка реагира на ефектите от вота за Brexit от края на юни. Британската икономика изпадна в един вид шоково състояние. Само по-малко от два месеца след гласуването първите ранни индикатори сигнализират, че гласуването ще се отрази негативно на британската икономика.

Британската икономика се свива с най-бързия темп от финансовата криза насам, според компанията за пазарни проучвания Markit. „Данните показват, че икономиката на Великобритания ще се свие с 0,4% през третото тримесечие, като такъв темп не е имало от 2009 г.“, казва Крис Уилямсън, главен икономист в Markit.

"Безпрецедентните спадове от месец на месец в общия индекс без съмнение увеличават вероятността Великобритания да изпадне поне в лека рецесия”, допълва той. 

Икономисти, анкетирани от Ройтерс през миналия месец, прогнозираха 60% шанс за рецесия след референдума. Националният институт за икономически и социални изследвания заяви, че не очаква забавянето да е като това по време на финансовата криза, а според Markit има голяма доза несигурност за мащаба на свиването.

И активността в строителния сектор във Великобритания се забавя през юли, показват данните на частната компания Markit, цитирани от WBPonline. Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в сектора се понижава за втори пореден месец, след като преди това бяха регистрирани ръстове за 37 поредни месеца.

Стойността на измерителя пада от 46 пункта през юни до 45,9 пункта през седмия месец от годината, но остава над прогнозите за ниво от 42,4 пункта. Данните от началото на август показват, че производственият сектор във Великобритания също се забави рязко след референдума, на който мнозинството британци подкрепиха напускане на ЕС.

Всичко по темата за Brexit четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 6 rate down comment 5
studioaa
преди 7 години
Стига си разпростанявал лъжи и манупулации, през 1980 цената на галон бензин е била 1.6 лири, а сега е 4.8 лири или това е обща инфлация от 200% или загуба на 66% от стойността на паунда, а не 98%. И не ми излизай с номера, че цените на имотите са измерител на реалната инфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 4
Dr.Justice
преди 7 години
английски хумор :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 6
Dr.Justice
преди 7 години
Не мога да се въздържа - bgMan коментира GB икономика - просто ме мога да не се посмея ... хахахаааа. сори брато, nothing personal, но ми е мнооооооооооого смешно !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 3
Dr.Justice
преди 7 години
от началото на 80-те паунда е загубил 98% от покупателната си способност. Very nice - greetings from George Soros & Jim Rogers.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 2
Dr.Justice
преди 7 години
Именно:1. надут балон - аз поне от 5 години там не съм търгувал. Има къде къде по-перспективни борси.2. Най-големите мошенници - ако това наричаш равити. Съм съгласен!3. Още един балон - какво качество на живот - дъжд, сноби и прикрити расисти с болно его на колониалисти. 4. За университетите съм съгласен, но прекалено скъпи. В сегашно време може при желание всеки сам да се образова, така, че не е голям +5. съгласен6 отчасти съгласен.И накрая - за всеки влак си има пътници. Аз ти пожелавам приятно пътуване в UK!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 9
studioaa
преди 7 години
Защо никой не смее да спомене, че уж свиващата се британска икономика расте с най-високото темпо на страна от Г7, а уж проспериращата блестяща ненадмината германска икономика расте с темпо, което е 5 ПЪТИ ПО-БАВНО от уж затъналата Великобритания. Срам ви да признаете провала или какво?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 8
bgMan
преди 7 години
1. Една от най-големите и привлекателни борси в света.2. Финансовия и търговския сектори са едни от най-развитите в света.3. Едни от най-скъпите имоти в света.4. Няколко от най-добрите университети в света.5. Много добра система за научни изследвания и иновации.6. Изключително много различни патенти и технологии, дългосрочни договори, концесии и права върху добив на какво ли не и къде ли не по света (например BP).И накрая достатъчно добра, силна и модерна армия да пази всичко гореизброено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 5
Dr.Justice
преди 7 години
колониите и петрола в северно море ги няма. Какво има във Велика Британия питам?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още