България е втора в Европейския съюз (ЕС) за 2015 г. по злоупотреби с европейски средства, показват данните в последния доклад на Европейската служба за борба с измамите с еврофондовете (ОЛАФ), който е публикуван на сайта на институцията.
През миналата година са били приключени 19 проверки в страната ни, от които по 12 са издадени препоръки. Две от проверките са свързани с усвояване на средства от САПАРД.
Лидер е Румъния с 45 проверки и препоръки в 22 случай. След нас е Унгария със 17 проверки и препоръки за 14 случая.
Повечето от злоупотребите са с европейските средства за земеделие, посочва се в доклада.
През миналата година са заведени 37 съдебни дела заради злоупотреби с европейски средства у нас, показват още данните на службата. По 16 от тях работата продължава, а по 21 има постановени решения. В 9 случая претенциите за злоупотреби са отхвърлени, а в 17 са потвърдени от съда.
Общо засечените нередности с европроекти – измами и неволни грешки, в България са 513 за миналата година, като касаят 1,5 на сто от бюджета на програмите. От тях за 34 случая са издадени препоръки на ОЛАФ. В по-големите държави – например Германия, Франция, Холандия, са регистиррани двойно повече нарушения, но те касаят значително по-малък бюджет – под 0,5 – 1% от програмите.
ОЛАФ дава конкретен пример за проверка по сигнал за модернизацията на завод за преработка на плодове и зеленчуци, който е получил 1,3 млн. евро от Европейския фонд за развитие на селските райони. Сигналът е подаден от генералната дирекция на Еврокомисията за земеделие и е свързан с манипулация на обществена поръчка.
Анализът на документацията и последващата съвместна проверка с българските власти е потвърдил подозренията, като е установено, че цените в търговете са били значително завишени. Заключението е, че целият проект не е бил допустим за подпомагане от фондовете на ЕС.
Агенцията посочва още, че след нейни препоръки в България и Италия са в ход наказателни разследвания.
Като цяло за ЕС през миналата година службата е приключила над 300 разследвания – рекорден брой. Започнати са и 219 нови проверки, което също е изключително висок брой. Издадени са повече от 360 препоръки към националните органи на държавите членки на ЕС.
През миналата година в различни измамни схеми са били раздадени над 888 млн. евро, които трябва да бъдат възстановени в бюджета на съюза. Година по-рано сумата е над 900 млн. евро.
ОЛАФ продължава и с борбата с контрабандата на тютюневи изделия. През миналата година са били заловени над 619 млн. къса цигари при съвместни митнически операции, организирани с държавите от ЕС и трети страни.
Службата подчертава, че след реорганизацията през 2012 г. работата ѝ е станала значително по-ефективна. Почти двойно се е увеличил броят на приключените разследвания, а издадените препоръки отбелязват ръст от над 80 на сто. Стартирани и са и с 86% повече проверки в сравнение с 2012 г.
През миналата година са били регистрирани почти 1 400 сигнала в службата, като данните показват, че потокът от информация започва да се стабилизира. От тях 34 за от България, като два са от публичен източник, а останалите – от частен.
преди 8 години Безспорния лидер е Германия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години В друга медия прочетох, че собственика на завода с конкретния пример бил италиански, а фирмата, която доставила оборудването по поръчката също била негова и също италианска. Та... възниква тук въпроса, това българска измама ли е или италианска, щото.. верно наще са го допуснали ама крадеца си е италианец отговор Сигнализирай за неуместен коментар