Служебният министър на труда и социалната политика Йордан Христосков представи официално дългоочакваните предложения за пенсионната реформа, които експертен съвет е обсъдил в последните няколко месеца, съобщи БТА.
Предлага се пенсионната възраст да продължи да нараства и да се изравни за двата пола, увеличение на пенсионната вноска и вноската за безработица, ограничаване на ранното пенсиониране за работещите в специализираните ведомства, увеличение на максималния осигурителния доход, както и затягане на режима при инвалидните пенсии.
Увеличение на пенсионната възраст
Предлагат се няколко варианта за увеличение на пенсионната възраст. При така наречения нулев вариант, който е според текущото законодателство, възрастта за придобиване на право на пенсия на жените и мъжете от 2015 година ще се увеличава с по 4 месеца до достигане на 63 години за жените през 2021 г. и 65 години за мъжете през 2018 г. Необходимият осигурителен стаж ще нараства със същата стъпка до достигане на 40 години за мъжете и на 37 години за жените.
Първият вариант, който вече е ново предложение на експертите, е изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2036 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо очакваната продължителност на живота.
При втория вариант се предвижда изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2028 г. и след това въвеждане на автоматичен механизъм. При този вариант повишението на пенсионната възраст на жените е с по 2 месеца на година до 2016 г. и за периода от 2017 до 2027 г. е с по 4 месеца за година. При мъжете пенсионната възраст се повишава с по 2 месеца до 2016 г. и след това - с по един месец на година.
Третият вариант предлага изравняване на пенсионната възраст на жените и мъжете на 65 години според годината на раждане и след това да се въведе автоматичен механизъм.
Нарастване на стажа за пенсиониране
В първия вариант за нарастване на стажа се предвижда да се запази стъпката за нарастване на осигурителния стаж с 4 месеца от началото на всяка календарна година до достигане на 40 години за мъжете и 37 години за жените.
Според втория вариант стажът нараства със стъпките на нарастване на възрастта (от съответния вариант) до достигане на 40 години за мъжете и 37 години за жените.
Нарастване на осигурителната вноска
Експертите предлагат да нараства осигурителната вноска за фондовете "Безработица" и "Пенсии" с по 1 процентен пункт от 1 януари 2015 година, като от 1 януари 2019 година да има увеличение само за фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт.
При втория вариант се предвижда нарастване на осигурителната вноска за фондовете "Безработица" и "Пенсии" с по 1 процент пункт от 2016 г., а през 2019 г. да има ново нарастване само за фонд "Пенсии" с 1 процентен пункт.
Максималният осигурителен доход ще расте
Максималният месечен размер на осигурителния доход да се обвърже с размера на минималната работна заплата, предлага Консултативният съвет.
При първия вариант максималният месечен размер на осигурителния доход се предвижда да бъде равен на осем- или десеткратния размер на минималната работна заплата към 1 януари на текущата календарна година. При втория вариант се предвижда осигурителният доход, от който се изчисляват осигурителните вноски, да не може да бъде по-голям от осем или десеткратния размер на минималната работна заплата за месеца, за който е получен доходът, върху който се дължат осигурителни вноски.
Предложенията предвиждат максималният месечен размер на осигурителния доход за 2015 г. да стане 3040 лв., ако е равен на осем минимални работни заплати, и 3800 лв., ако е равен на десет минимални заплати.
Промени и при ранното пенсиониране
За ранното пенсиониране, на което имат право миньорите например, са разработени четири варианта за промени, съобщава bTV. Правото им да се пенсионират по-рано от останалите ще се запази въпреки плавното увеличение на възрастта. За работещите в специализираните ведомства, като полицаи и военни, се предлага въвеждане на пенсионна възраст, каквато за тях в момента няма.
Предлага се по-труден достъп до инвалидни пенсии, както и инвалидната добавка за пенсионерите да отпадне.
Има и предложение още от началото на 2015 година да се въведе наказателна отговорност за длъжностни лица, които избягват установяването или плащането на задължителни осигурителни вноски.
Друго предложение е да се възстанови отменена разпоредба в Кодекса за социално осигуряване, съгласно която длъжностно лице, което начисли или разреши изплащането на възнаграждения, без да са внесени дължимите за тях осигурителни вноски, се наказва с глоба в размер на невнесените осигурителни вноски, но не повече от 20 000 лв.
преди 10 години Виж ти какво бил казал новия председател на ЕК (Юнкер): Или ще успеем да направим от Европа политически орган за справянето с големите въпроси, или ще се провалим, ако се занимаваме с дребните. МЛАДИТЕ ТРЯБВА ДА ПОЛУЧАТ ПОВЕЧЕ ВЪЗМОЖНОСТИ ИНАЧЕ ЩЕ СЕ ПРОВАЛИМ. Обещахме на европейските избиратели ЕС да се занимава с големите проблеми", заяви новоизбраният председател. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Можеш да пишеш колкото си искаш...но няма да убедиш в правотата си никой. Настоящите житейските факти са против тезите ти. Аз също нямам намерение да те убеждавам в каквото и да било, защото ще е чиста загуба на време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ...И още нещо да не забравя - това, че сегашните пенсионери са работили някога не е основание да искат високи пенсии защото в крайна сметка, това, което са изработили е под всякаква критика - България е на последно място в Европа по всички положителни показатели. Аз ако съм пенсионер, още повече от тези - с високите пенсии, които имат претенции и за още по-високи, бих се срамувал какво наследство съм оставил. И между другото съм виждал такъв човек - който се срамува от това, но предполагам, че той е прекалено свестен (и затова продължава и да работи и да помага). На повечето други обаче, това положение на нещата явно трябва да им бъде напомнено! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ето това показва начина на мислене на така наречените пенсионни "експерти" (цитат от друг сайт): "Да се въведе по избор на осигурения като чрез пенсионния калкулатор се преценява кое е по-благоприятно - да се вземат 3-те най-добри години преди 1997-*** или не."Значи на пенсиониращия се гледа като на човек, на когото се дава избор да избира по-доброто за себе си, а на останалите, плащащите неговия избор се гледа като някаква безправна (робска) работна ръка от която колко ни потрябват толкова си вземаме и не се интересуваме тя от какво има нужда и дали на нея й стигат парите. ...Накратко - коне с капаци са тези "експерти". Ако има начин аз бих ги съдил за системен геноцид над работещите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Освен това "***", ако помислиш малко върху това, което съм написал, ще разбереш, че това са принципни разсъждения, един вид - идеал. Как този идеал да се претвори в действителността, какъв преходен период да се направи, е работа на сметки и експерти. Също така, това, че пенсиите са доброволни (над определен минимален праг) не значи, че няма да се плащат. Да повторя, че сегашните по-възрастни работници са облагоделствани по всички начини и имат по-големи възможности да плащат. Ако трябва, в преходния период, хората над 40 години (тук съм и аз) ще бъдат задължени да плащат по-високи осигуровки. С една дума, ако има желание, може да се намерят начини. Е, ще има намаление на някои (по-високите) пенсии, но няма как - в крайна сметка целта е да останат повече пари в младите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Некакви "експерти" искали да връщат доверието в пенсионната система. И как? Като вдигат вноските и ощетяват работещите. Защото така била показвала някаква измислена от тях формула. Обаче "***" житейската формула е точно обратната и показва, че колкото по-малко осигуровки плащам сега и колкото повече инвестирам в себе си и около себе си, толкова по-добре ще съм в бъдеще. Е, освен ако не смяташ да внесеш работна ръка от северна африка, ама това някак си не ме кефи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Скивай и ти "***"... и аз съм сериозен. А днешните 2 милиона работещи какво ще ги правим? В чужбина ли продължаваме да ги пращаме? Това ти го казвам щото ако я караме както досега - винаги да гледаме да е по-добре за пенсионерите, точно така ще стане (и точно така става). И това само защото нек'кви самозабравили се старци им показват среден пръст. Дебел среден пръст. И не само с пенсиите. Цялата система ощетява по-младите - да напомня, че за един и същ труд работниците с по-голям стаж получават по-големи заплати. Дори при любимците на властта - фуражките, вместо парите да им се дават докато са по-млади и имат нужда от тях, им изсипват 20 заплати чак когато се пенсионират. За да са добре като пенсионери, а не като млади. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години До колкото знам ранната смъртност на ромовете смъкват доста средните показатели отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години 65 години.добре .мисля че такава е и средната възраст за пенсиониране в европа само че.... и нас продължителността на живота е с 5 години по ниска от тази в европа. кво прайм сега а? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Императоре, не си коректен. Колко от портфейла на фондовете е в релни активи (акции) и колко в дълг под формата на дцк и депозити? отговор Сигнализирай за неуместен коментар