Три от тръбите на "Южен поток" могат да преминат през територията на Крим. Това стана ясно от изказване на зам.-министъра на икономиката и енергетиката Иван Айолов пред журналисти. Той уточни, че това все още не е официално обсъдено с партньорите по проекта, нито в Брюксел.
"Вчера се появиха съобщения, че от четирите тръби на "Южен поток" три ще преминат през територията на Крим", каза той. И уточни, че докато няма официални планове, все още не може да се каже дали с промяната на трасето газопроводът всъщност ще заобиколи България.
Трудно е и да се направи финансова оценка на новото трасе, преди да бъдат представени официалните планове.
По-късно от "Южен поток транспорт" отрекоха да има промяна в трасето на морската част от газопровода, както и че са правени проучвания в тази връзка. Трасето на морския газопровод започва от Анапа в Русия, преминава през турската изключителна икономическа зона, стига до варненското крайбрежие и е избрано след геологически и геофизически проучвания, провеждани няколко години поред, посочват от компанията.
Оценките за въздействие върху околната среда в Русия, Турция и България са изготвени възоснова на резултатите от тези проучвания на настоящото трасе. Промяната му не може да бъде направена за една нощ и е дълъг и сложен процес, пише още в съобщението, цитирано от БТА.
В България няма информация за замразяването на "Южен поток" като санкция срещу Русия заради отделянето на Крим. Техническите разговори по проекта продължават и не е в интерес на Европа проектът да бъде замразен, смята Айолов. "Вие давате ли си сметка какви капитали участват?", допълни още зам.-министърът.
Той коментира и промените в Закона за енергетиката, които дават дефиниция на морската част на газопровода, "която няма нищо общо с територията на ЕС". По тази причина и в Министерството на икономиката и енергетиката са спокойни за срещата на министър Драгомир Стойнев с Гюнтер Йотингер, чиято дата още се уточнява. Айолов обясни, че по модела, описан в закона, са изградени пет газопровода в Средиземно море, които подават газ от Алжир, Мароко и Либия към Италия и Испания.
Държавата препоръчва на ЕРП-тата да се разплатят с НЕК
Зам.-министърът коментира и казуса със задържаните средства от трите електроразпределителни дружества. "Аз смятам, че подходът на ЧЕЗ е показателен и другите дружества също трябва да се вразумят", заяви Айолов. Този коментар беше направен по отношение на новината от вчера, че ЧЕЗ и НЕК преговарят по отношение на задържаните средства.
Според него новите доказателства, които НЕК е представила, са всъщност описани фактури и начините как са били прихващани средствата.
Задълженията на НЕК към производители и вътрешнофирмената задлъжнялост в рамките на БЕХ са в размер на около 2,5 млрд. лева. Заради искането на енергийната комисия към Народното събрание тези задължения ще бъдат представени по разбивки, коментира Айолов.
* Актуализирано с позицията на "Южен поток транспорт"
преди 10 години Ей сега ще дойде зимата и ще има газова криза. Украйна няма да плаща. После ЕС ще овикат Русия, че не била надежден партьор и че не дава газ без пари... Това чиновниците са големи ***. Проблемът на ЕС, е че се управлява от чиновници, а не от държавници. Само Меркел е там държавник, ама е една сред много чиновници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Много ми са интересни тия от ЕС - сякаш тоя газопровод не е за тях. Или искат да си получават газа през Украйна? Или са решили сами да се гръмнат в крака, щото така ще гръмнат в крака и Газпром? Както се казва - нека ги боли Газпром.Странна история, ЕС се държат като ощипана мома.. хем искат, хем пищят. И накрая не си знаят интереса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Целта на Южен Поток е единствено и само да заобиколи Украйна. Ако Запада блокира проекта, това ще е още едина причина за Русия да иска контрол над цяла Украйна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Украинската криза прекъсна изграждането на Южен поток, заяви американски дипломат8 Април 2014 | 09:47 | Агенция "Фокус"Скопие. Прекъснато е изграждането на Южен поток на Балканите заради кризата в Украйна. Това е заявил американският посланик Карлос Паскал, предаде македонското електронно издание Фактор. Според Паскал в резултат на украинската криза Брюксел е решил изцяло да спре издаването на разрешения, необходими за изграждане на газопровода, от който Македония очаква да получи газ.Газопроводът Южен поток е съществен въпрос. Той няма да донесе нови количества газ в Европа, а ще пренасочи тези, които сега минават през Украйна. За да може да се изгради този газопровод са необходими огромен брой разрешения от ЕС. Брюксел съобщи, че е прекратила този процес и няма да позволи нови крачки в тази посока. Няма банка която да одобри средства за изграждане на газопровода, заявил Паскал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар