След като в задочен спор лидерът на партия „Атака“ Волен Сидеров обвини синдикатите, че не са успели да извоюват увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) у нас и се е наложило партия да се заеме с въпроса, от КНСБ дадоха аргументи защо минималното възнаграждение за България не може да се изравни със средноевропейското.
Припомняме, че „Атака“ внесе проект за изменение на Кодекса на труда в Комисията по трудовото законодателство към Националния съвет за тристранно сътрудничество, който беше отхвърлен. В него беше посочено, че минималната заплата у нас трябва да е 700 евро. В мотивите към законопроекта се отстоява идеята, че промяната ще стимулира повишаването на производителността на труда и ще направи българския пазар на труда конкурентен на европейския. Според вносителите повишаването на покупателната способност на населението ще стимулира вътрешния оборот и потреблението на стоки и услуги.
Икономическото състояние в страната не позволява повишаването на минималната работна заплата, а оттам и на останалите трудови възнаграждения до средните нива за страните от Европейския съюз, се казва в становището на КНСБ.
Предложението минималната заплата у нас да не бъде по-ниска от средната МРЗ за държавите от ЕС е икономически необосновано, допълва синдикатът. Такава стъпка не може да бъде направена от никоя държава, още по-малко от частния сектор в България, пише в становището.
Синдикатът подкрепя тезата си, цитирайки данни от свое изследване от миналата година за 21 страни членки със законово определяна МРЗ. Установено е, че тя варира от 157,50 евро в Румъния до 1874,19 евро в Люксембург. Средно непретегленият размер за тези 21 страни е 735,60 евро. При предлаганата промяна това означава, че МРЗ за България през 2013 г. е трябвало да бъде 1438,71 лв., а не 310 лв., тоест 4,6 пъти по-ниска, се казва в позицията на КНСБ.
За КНСБ е логично да се отчита брутният вътрешен продукт на глава от населението.
Ако съпоставяме позицията си по МРЗ с тази по производителност на труда спрямо средноевропейските равнища, то МРЗ през 2012 г. би следвало да бъде 559 лв., а не 283,33 лв., изчисляват от КНСБ. Такъв ръст обаче е невъзможен като еднократна стъпка и следва да се постигне в рамките на 4-5-годишен период на изпреварващо покачване на МРЗ, което по-лесно може да бъде понесено от икономиката на страната особено при благоприятна конюнктура, допълват от синдиката.
Изследването на КНСБ „Синдикален барометър-2014” също е показало, че средната стойност на необходимата МРЗ у нас е около 530-550 лв., уточняват от КНСБ.
В становището се заявява, че ако все пак народните представители счетат, че повишаването на размера на МРЗ за страната може да се осъществи по предложения начин, то КНСБ не е против приемането на законопроекта.
преди 10 години Прав е Волен Сидеров - няма да купуваме скъпи коли и за обзавеждане на Парламента след като имаме такава беднотия в България ! Минималната пенсия наистина трябва да е 500 лв.за да имаме за лекарства,разходи и храна. Аз например нямам жилище и се гърча с 205 лв.пенсия и не мога да си купувам лекарствата а да не говорим за храна и др.Нося си дрехите от преди 20 г.- това живот ли е а за наема на малкото жилище в което живея едвам успяваме да платим с пенсията на мъжа ми - а бе да се качим пенсионерите на наи-високия блок и дано тогава да им тежи на съвеста на тези от Парламента които се чудят какви са тези нови коли и др.такива разходи.Безобразие е това. АТАКА и на стачка !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Минималната РЗ облагодетелства най-много нискоквалифицираните и мързеливите, т.т. тези, които имат най-малък принос за икономиката.Стига със социалистическите бълвочи и утопии!!!Който иска да получава по-голяма заплата да се напъне да работи повече от колегите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Минимална заплата изобщо не трябва да има. Така се манипулира свободния пазар на труда. В Германия например няма минимална заплата и Германците са си много добре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар