IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стойнев: В следващите 30 години чакаме 2,8 млрд. евро приходи от Южен поток

България обаче ще получава дивиденти от проекта едва при запълване на капацитета на газопровода

15:54 | 31.10.13 г. 14
<p>
	Драгомир Стойнев. Снимка : <em>БТА</em></p>

Драгомир Стойнев. Снимка : БТА

Рестарт на икономиката и катализатор на икономическия растеж - така енергийният министър Драгомир Стойнев и шефът на "Газпром" Алексей Милер определиха старта на строителството на българския участък на "Южен поток", което беше дадено по-рано днес.

Строителството на газопровода у нас трябва да приключи за две години. Очакваните приходи за периода 2013-2043 година се равняват на приблизително 2,8 млрд. евро, които ще влязат в бюджета на България, заяви Стойнев. По думите му с реализацията на проекта България се превръща в основен газов център на Балканите.

Стойнев обаче направи и уточнението, че БЕХ ще започне да получава дивиденти от проекта едва след като бъде изпълнен капацитетът на газопровода. В първоначалните планове през тръбите ще бъдат транспортирани до 30 млрд. куб. метра природен газ годишно. Има обаче и идеи капацитетът да бъде увеличен до 60 млрд. От думите на Стойнев пък не става ясно при изпълнението на коя цел България получава дивиденти от проекта. 

Председателят на УС на "Газпром" Алексей Милер заяви, че става въпрос за 3,5 млрд. евро инвестиция и около 2000 нови работни места за висококвалифицирани специалисти. Новата газотранспортна инфраструктура ще повиши инвестиционната привлекателност на България, смята Милер.

Премиерът Пламен Орешарски съобщи, че към днешна дата страната ни е успяла в значителна степен да се включи в първоначалния график на проекта, който беше коригиран няколко пъти в миналото. „Сутринта си мислехме, че сме уговорили почти всичко, но винаги изникват детайли, които трябва да се доуточняват”, каза премиерът.

В добронамерен стил двете страни продължиха разговорите по-дълго от очакваното. Важното е краят да е добър, заяви Орешарски, който се извини за продължителността на днешните разговори в Министерския съвет.

Енергийният министър Драгомир Стойнев обяви, че през последните месеци са се водили интензивни преговори, защото българската страна не е била удовлетворена от "това наследство, което получихме от предишното управление".

Днес са подписани два протокола между председателя на УС на "Газпром" Алексей Милер и изпълнителния директор на БЕХ Боян Боев. По думите на Драгомир Стойнев българската държава и българските граждани не поемат никакъв риск във връзка с осъществяването на проекта на наша територия. Той определи постигнатото днес като "добра стъпка, която ще ни подпомогне да изведем страната от кризата".

Съотношението на привлечения и собствения капитал е 70:30. Размерът на заема, който следва да бъде усвоен от Българския енергиен холдинг се равнява на приблизително 620 млн. евро, съобщи министърът, който допълни, че единственото обезпечение по този заем са дивидентите, които ще получава компанията от транспортирането на природен газ на територията на България. Годишният лихвен процент - тема, по която според Стойнев са водени тежки разговори, ще бъде 4.25%, тоест наполовина от първоначално предвижданото.

Срокът на погасяване на заема на БЕХ ще бъде 22 години. От първата година след запълване на капацитета на газопровода, БЕХ започва да получава дивидент, тоест  от 2018 година. Само за България той ще се равнява на близо 715 млн. евро, обясни министърът.

Проектът ще се изпълнява в съответствие с българското законодателство.
България и Русия са се договорили, че БЕХ и "Газпром" могат да дадат на проектната компания възможност да предостави достъп за използване на капацитета на газопровода на трета страна.

Руският енергиен министър Александър Новак, който определи събитието като "историческо, също заяви, че "Южен поток" ще има сериозни положителни последици за икономиката на България и за развитието на сътрудничеството между Русия и България като цяло.

Още новини за България четете в Dnes.bg
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 29 rate down comment 3
zdravko1
преди 11 години
След кaто БЕХ е публичнa компaния, редно е целия договор, дa бъде кaчен в интернет!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 2
IvoDim
преди 11 години
А през следващите 430 колко да чакаме? Като пари де...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 4
deant
преди 11 години
Оплетено е като в Мъглите на Белене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 5
bgMan
преди 11 години
Интересно кой лъже - българската част ще струва над 3 милиарда евро (според Милер 3,5 милиарда)а в следващите 30 години очакваме 2,8 милиарда приходи???? Това означава ли че ще задлъжнеем със 700 милиона евро (и то без лихвата, която както ни казаха трябва да е около 4.25% годишно).И къде в цялата далавера се оказва така че от 2018 година "след като бъде запълнен капацитета на трубката" България ще получава и дивидент в размер на 715 милиона евро. Приказки от 1000000000001 нощ на ШехеРУСада.Нещо ми се струва че някой съвсем умишлено и пропагандно се е объркал в цифрите и трябва да го попитаме да обясни в детайли какво точно се случва и колко точно ще струва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още