IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Данък "лихва" остава, приходите от него отиват за образование

Кабинетът не предвижда необлагаем минимум за най-ниските доходи

14:59 | 24.09.13 г. 17
Данък "лихва" остава, приходите от него отиват за образование

Данъкът върху лихвите от депозитите няма да отпадне за догодина, потвърди финансовият министър Петър Чобанов след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Чобанов се аргументира с това, че се разчита на приходи от 90 млн. лева, които могат да се използват за образование през 2014 година, а и към момента били консумирани част от негативите от въвеждането му.

В края на миналата година мнозинството на ГЕРБ въведе облагане с 10% на дохода от лихвите от влоговете. От БСП тогава възразиха остро, а през юли т.г. Сергей Станишев обяви, че левицата ще го премахне. Преди дни премиерът Орешарски заяви, че на този етап не се разглежда отпадането му. Все пак Чобанов уточни, че средносрочно стои въпросът дали налогът, въведен от бившия финансов министър Симеон Дянков, да не бъде премахнат.

Петър Чобанов остави и вратичка, че преференцията за млади семейства с ипотека може и да не отпадне, както се предвиждаше. "Виждаме, че преференцията за младите семейства има доста голяма подкрепа. Към момента ние сме по-скоро за отмяната й от гледна точка на това, че не смятаме, че тя функционираше оптимално, но като цяло сме отворени в рамките на времето, което остава, да обмислим подобряването й, може би разширяването й по посока на чуждестранни лица“, каза министърът и обеща внимателно обсъждане на въпроса.

Чобанов обаче попари надеждите на синдикатите за въвеждане на необлагаем минимум за най-ниските доходи. В момента всички доходи се облагат с т. нар. плосък данък от 10%.

„Отношението ни като цяло е, че имаме една опростена данъчна система, която функционира добре, но нашите мерки са насочени към заздравяването й, да видим какво и колко ще можем да събираме догодина“, заяви той.

Няма и готовност за промени във формирането на такса смет, за което пак настояха работодателите. Според Чобанов това е част от по-голяма дискусия, която ще се води и с Националното сдружение на общините.

Министърът обаче застана на страната на бизнеса да няма нов ръст на минималната работна заплата тази година. Той напомни, че през 2013 г. минималната работна заплата вече беше повишавана. „Нямаме консенсус за нейното повишаване тази година, за догодина виждаме възможност тя да бъде повишена, но това също ще бъде дискутирано със социално-икономическите партньори“, балансира той исканията на синдикати и работодатели.

„Разглеждаме следващата година като годината, в която данъчната система ще бъде укрепена и ще се видят нейните възможности по отношение на събираемостта. Оставяме отворена вратата за дискусии по основните теми за следващите години каквато тема е семейното подоходно облагане“, обобщи Чобанов.

По-рано на заседанието на НСТС заместник-министърът на финансите Людмила Петкова представи предложения за данъчни промени в четири основни групи - за намаляване на административната тежест и разходите за бизнеса, за стимулиране на инвестиционната активност и заетостта, за повишаване на бюджетните приходи и за хармонизиране на законодателството ни с европейското право.

Социалните партньори днес не постигнаха консенсус по предложените данъчни промени. До петък всички ще могат да преработят становищата си или да представят такива с мотиви към тях, защото стана ясно, че не е имало достатъчно време да се запознаят с предлаганите от финансовото министерство промени.

Николай Ненков от КНСБ заяви, че действително има положителни промени, сред които посочи въвеждане на касовата отчетност по ДДС и на контрол върху стоки с фискален риск, което ще намали данъчните измами. Ненков даде като положителен пример и ваучерите за гориво за земеделците и преференциите за данък печалба за фирми с производство в общини с 25% по-висока безработица от средната за страната.

Синдикатите искат въвеждане на необлагаем минимум за най-ниските доходи, с което изчисляват, че в „джоба на работещите ще останат по 30 лева“ и въвеждане на семейно подоходно облагане, което стана ясно, че се отлага във времето. Синдикатите искат още премахване на т.нар „данък лихва“ върху депозитите и са против отпадането на преференциите за млади семейства с ипотека. Според тях данъкът върху дивидента трябва да се увеличи от 5% на 10%, за да се изравни с останалите данъчни ставки.

Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, заяви, че задачата е да се направи „събирането на данъците по-честно и плащането по-лесно“. По думите му и в двете посоки се правят рационални предложения, които работодателите подкрепят. Велев също отличи новия начин на начисляване и плащане на ДДС при касова отчетност, както и преференциите за производство в общини с по-висока безработица.

Бизнесът е против промени в данъчни ставки и такива в подоходното облагане, включително въвеждане на необлагаем минимум. Работодателите отново излязоха с „многогодишното“ си предложение такса смет да се определя на база генерирани битови отпадъци, а не според стойността на дълготрайните активи на компаниите.

Още за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 37 rate down comment 6
StAs
преди 10 години
За съжаление правителството на Орешарски отказа да възстанови справедливостта, като отмени данък лихва /независимо от предизборните обещания на Станишев и БСП/?!Ето какво съм написал по темата и защо той трябва да бъде отменен или ако остане да има необлагаем минимум, а разходите на домакинствата по кредити да им намаляват данъчната основа по ЗОДФЛ:http://stefanasenov.blog.bg/biznes/2012/10/10/zashto-ne-triabva-da-se-oblagat-dohodite-ot-lihvi-analiz.1008172
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 62 rate down comment 4
bgMan
преди 10 години
хаха, жалки червени *** - дума да не сте обелили повече срещу Дянков тогава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 50 rate down comment 5
qnidopi
преди 10 години
Хахахахахаха честито на електората на червените боклучета.. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
То каквото е "на-писано" да стане ->> ще стане! С един ... или друг "проводник" :))) - чрез разнообразието се притъпява критичността! ;)после ще казваш ->> добре че другите не са на власт и т.н. :))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 38
jetero
преди 10 години
Брейй това може да заработи ако се действа катко трябва ... добре че ГЕРб4етата не са на власт ... сигурно за сега болнците щяха да са наполовина и чалги звезди да ни пишат учебниците ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още