IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парламентът прие спешните мерки на кабинета „Орешарски“

Премиерът заяви готовност за периодично отчитане по всички мерки

15:48 | 19.06.13 г. 59
Парламентът прие спешните мерки на кабинета „Орешарски“

Парламентът прие пакет от стабилизационни неотложни мерки, предложени от Министерския съвет. 108 депутати гласуваха, като 107 бяха ”за”, а един от ”Атака” се въздържа.

Спешният пакет от мерки предвижда действията на правителство за стабилизиране на държавата през следващите месеци. В пленарната зала почти отсъстваше дебат поради липсата на опозиция. ГЕРБ не дойдоха в парламента, както се заканиха вчера.

Само ”Атака” бяха малко по-критични, като призоваха управляващите да изчетат плана ”Сидеров” и да взаимстват мерки оттам. По думите на Станислав Станилов от националистите планът на Орешарски все пак се доближавал до плана на ”Атака”. Националистите настояваха да се направи ревизия на концесионните договори. Те поискаха и засилване на мерките срещу битовата престъпност.

Орешарски обясни, че вече е разговарял с министъра на вътрешните работи, за да се засили борбата с битовата престъпност. "Заявяваме готовност периодично да отчитаме всички мерки", заяви Орешарски и каза, че се надява да няма забавяне.

„Програмата можеше да бъде и по-активна, с повече амбициозни цели, ако не се намирахме в средата на един бюджетен период“, добави премиерът.

Спешният пакет е разделен на три части – за гражданите, за бизнеса и за демокрация на управлението.

Планът на Орешарски предвижда да не се допуска увеличение на цената на тока, предвижда се нов модел за ценообразуването, което да доведе до 5% намаление на цените на тока от 1 юли. Заложени са и пакет от мерки в социалната сфера – увеличаването на майчинските за отглеждане на дете от 1 до 2 години от 240 лева на 310 лева от 1 юли, както и еднократната помощ за учениците, които сега ще бъдат първи клас, от 150 лева на 250 лева.

Да се разшири системата за енергийно подпомагане, както и да се предприемат мерки за създаване на нови работни места, въвеждане на швейцарското правило за индексация на пенсиите - до 30 октомври, в рамките на бюджетната процедура за 2014 г. е заложено още в плана.

Друга приета мярка е увеличаване на минималната работна заплата след съгласуване с Тристранния съвет със срок до 1 октомври. 

Правителството ще настоява да се увеличи и защитата на потребителите от монополите.

За бизнеса спешните мерки предвиждат да се подобри бизнесклимата чрез намаляване на административния натиск. Правителството предвижда да се направят и промени в Закона за обществени поръчки. Кабинетът ще разработи и график за разплащане на всички забавени плащания към бизнеса.

Планът на Орешарски за следващите месеци залага още да се облекчи достъпът до ресурси за малките и средни предприятия.

Голяма част от мерките са свързани с усвояването на еврофондове и различни начини средствата да достигат по-бързо до бизнеса.

Мерките против контрабандата също са заложени в плана.

Краткосрочните мерки за демокрацията на управлението предвижда промяна на Изборния кодекс, като се намалят субсидиите на политическите партии, въвеждане на машинно гласуване, облекчаване на изискванията за независими кандидат-депутати, равнопоставеност при медийното отразяване, безплатно участие на кандидатите в обществени медии, както и въвеждане на преференциална пропорционална система.

Спешните мерки предвиждат още свикване на обществени съвети, както и подписване на споразумение за сътрудничество между МС и НСОРБ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:13 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 3 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
Понеже използваш шахматна терминология ще го "кажа" така: Това че противника те е поставил в трудна ситуация значи ли, че трябва да се откажеш от своя ход? Единствения най добър който ти е останал? Макар и не този който желаеш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
Нашето общество така и не разбра до сега, че политика и икономика са много тясно свързани. Липсата на лява партия в политическия спектър изкривява и икономиката ни. На практика всички партии, защитават една и съща прослойка от обществото/само лагерите оформени в различните партии са различни/, което естествено ни води към бедност и обществени вълнения, които пък от своя страна водят до още по голяма бедност и т.н. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 2
no_thanks
преди 11 години
Хора, оставете по-малкото зло сега е момент да се нанесе тежък удар по комунистите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 0 rate down comment 4
georgi.benevolenet
преди 11 години
Колко пъти трябва да се обяснява и пише, че Григор Стоевски, Кристина Карагьозова и другите от рисърча в БНБ, както и Петър Чобанов и други политици и икономисти са с контрол на съзнанието на мрежата на Мтел и подкрепят регистрираните около Австрия Банки като мафия. Те умишлено подготвиха кризата. В пряк разговор ми отговарят, че "в България е така", "това се големи банки, които те не могат да контролират" или Чобанов "какво искаш - космически кораб ли да построим в България". С каъв ъкъл Петър Чобанов стана финансов министър? Нали с Орешарски пряко загубиха 2/3 (20 млрд според Евостат) от фондовата борса - като фин. мин. и шеф на фондовата борса тогава. Да не мисли, че само ще разкарва как тези в Брюксел му давали кофа с ребра да яде? Ясно, че само искат да го накиснат отново с злоупотреби за милярди, а хората ще стават все по-бедни. Няма ли самолети като братя Галеви или си чакат боя, които заслужават?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Но сега сме в патова ситуация. Аз съм против избора на по-малкото зло. Така никога няма да има прогрес. В най добрия случай бихме тъпкали на едно място с наклон напред. Дали има други държави по света в толкова патова политическа ситуация - 4 партии във властта и никоя от тях да не става.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
Просто трябва да сменим плутокрацията с демокрация. И при двете форми на управление ПАРТИИТЕ участват във властта! Трябва да се прави разлика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
Не твърдя, че бизнеса по принцип няма влияние над партиите. Напротив! Писал съм мнението си по този въпрос в други постове. От нас гражданите обаче, зависи степента на контрола над партиите. Несъмнено, системата има недостатъци / както и случая с партията ГЕРБ сравнена с БСП/, но ...каква алтернатива имаме? Просто не е измислена по добра все още. Та ако няма партии какво бихме предпочели? Абсолютна монархия или диктатура под някаква форма!? Е това ли прокламираме? Това алтернатива ли е? Още след първите месеци ще хукнат по улиците недоволни от избора си. Както стана и става сега. Изобщо и не се замислят че НИЕ, избирателите поискахме да ни ОБЯЗДЯТ! Защото това което става в момента е точно това. ОБЯЗДВАТ НИ ! Трябва да се мисли. Не става само с емоция и желание!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 0
rover
преди 11 години
Мерките "раздаване на пари" са ясни. Не ми е ясно само едно. Откъде ще дойдат парите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 0
KostadinovK
преди 11 години
Държавните институции и политическите партии са с много нисък авторитет по една проста причина -ЛИПСА НА ПРОЗРАЧНОСТ.Ако имаше прозрачност при взимане на решения щяха да бъдат избегнати много грешки и скандали при всички правителства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Бих се съгласил с тебе, ако не беше грешно това което казваш. Партиите винаги са слети с бизнеса. Или определена част от него. Паричките от държавата за тях са си просто "бонус" към всичко останало. Аз поне немога да се сетя за партия без връзки с надземния и подземния бизнес. Може и да има такава, но тя никога не е била в парламента, въпреки държавната подкрепа. Кел файда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още