IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ниската избирателна активност - основен риск за изборите

Възможно е да се произведе парламент с голям брой политически участници, които трудно ще постигат съгласие, а това ще забави политическата реформа, според социолог

11:56 | 02.04.13 г. 27
Ниската избирателна активност - основен риск за изборите

Рисковете пред изборите на 12 май са свързани с ниската избирателна активност. Това ще доведе до голямо разпиляване на гласове, коментира пред БНР социологът Антоний Гълъбов.

„Ако този голям брой политически кандидати допълнително обезкуражи избирателите, това би било по-лошият сценарий. Това ще произведе един парламент с голям брой политически участници, които трудно ще постигат съгласие, трудно ще изградят коалиции и управляващо мнозинство. Това би забавило процесите на политическа реформа, а не би ги ускорило“, коментира социологът.

По отношение на ДСБ и СДС Гълъбов заяви, че от 2001 година в дясното политическо пространство се говори много повече между самите политически формации, отколкото с избирателите.

„Споровете се концентрират повече върху междуличностни отношения, отколкото между различни видове политики и точно затова имаме този колеблив резултат, който измерват и колегите – трудно предвидим резултат, тъй като избирателите на ДСБ са много мотивирани и добре концентрирани в ядро, но с малка периферия, а СДС, след появата на ГЕРБ, загуби съществена част от своята периферия, а пък ядрото на СДС отдавна не съществува, така че двете политически линии се намират пред различен тип задачи, които трябва да решават“, смята социологът.

Във връзка с протестиращите той коментира, че се наблюдават странни формации, в които съществували досега политически партии и политици влизат в коалиции с групи от протестиращи, опитвайки се по този начин да реновират собственото си присъствие.

„Имаме регистрирана коалиция ВМРО - Орлов мост, имаме "Българската пролет", която се свърза с "Българската евролевица" на Александър Томов, имаме и опит за един доста атрактивен микс между Обединения блок на труда на Кръстьо Петков с политическа формация, свързана със Съюза за частна инициатива на гражданите“, добави Гълъбов.

Още политически новини от България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:29 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
STRAHO
преди 11 години
"Та да обобщим... хора имате право да гласувате и е по-добре да го ползвате. Парите са хубаво нещо ама гласа си е на всеки...не мисля че с няколко лева ще си оправим живота..."Не може и не бива да се вини гласоподавателя. Системата го принуждава да действа както действа. Да, ще взима пари защото няма избор. Елита на нацията ни го иска. Те и при избор на работници го практикуват. Слагат ги в поза "партер" и това е единствения начин да ги накарат да им работят . Т.е да нямат избор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 4
bgMan
преди 11 години
Ако партиите са 4-5 се очертава следващото правителство да е: БСП, ДПС, Атака и България на гражданите.Много лошо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 1
hagan
преди 11 години
2.5 miliona ste sa glasovete smiataite si procentitemojebi 5 partii ili 6
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
AGD
преди 11 години
Тези социолози трябва или да ги няма или да си ходят с табелките за да знаем за кого "викат" :)Ако гласовете са под 3 450 000 което е 50% от всички регистрирани - значи печелят големите, ако обаче гласовете са повече от 4 000 000 тогава има шанс за малките и ще има по-шарен парламент. Така че този гълъб да отлита в забрава :) Как ли не ги е срам всички тези манипулатори..колко години все са си същите...така и не завършиха млади социолози..а толкова университети има :)Та да обобщим... хора имате право да гласувате и е по-добре да го ползвате. Парите са хубаво нещо ама гласа си е на всеки...не мисля че с няколко лева ще си оправим живота...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
STRAHO
преди 11 години
Това не е решение на проблема. Той идва от неправилното и несправедливо разпределение на БВП-то! Малка група от хора на практика държат повече ресурс, от колкото всички останали на куп. Като в банановите републики. Могат да си позволят направо да ни купят и то ефтиничко. :)...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
Ако някой в тази държава отчита липса на мотивация за гласуване като риск за нея, защо не гласуват закон, който да регламентира изплащането еднократно на 10-15 лв. на всеки, който гласува?Щом партиите купуват гласове, защо държавата да не може?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още