IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България - жълт семафор за регулираните енергийни пазари

Страната разполага с опции да намали подобни увеличения на цената на тока - енергийна борса и по-голям внос от съседи

09:33 | 27.02.13 г. 25
Автор - снимка
Създател
<p>
	Хиляди българи получиха значително по-високи сметки за ток. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Хиляди българи получиха значително по-високи сметки за ток. Снимка: Ройтерс

Регулацията

През миналия юли българският регулатор (ДКЕВР) одобри поскъпване на тока с 9,84-10,84 процента. Реакцията на бурни протести последва едва през последните няколко седмици след застудяване и увеличаване на потреблението. Миналата седмица регулаторът заяви, че проучва възможности да намали от март сметките за бита и че ще поиска отнемане лиценза на местното дружество на чешката CEZ

България има силно регулиран енергиен пазар, в който производителите трябва да се договарят директно с ДКЕВР за тарифите или да сключват дългосрочни договори за пренос с НЕК. Изцяло държавният "Български енергиен холдинг" изглежда има прекалено голям контрол, притежава повечето от генериращите мощности на страната, както и единствения оператор на пренос на енергия НЕК.

Европейската комисия също изрази през ноември тревогата си за независимостта на регулатора. "Бюджетът му е недостатъчен да се финансира надзорът на всички сектори, за които отговаря, а има и притеснения за стабилността на ръководството му. Правителството се намесва по регулаторни и управленчески въпроси", се казва в доклада на Европейската комисия за енергийните пазари на ЕС.

Страната е една от шестте в ЕС, в която няма енергийна борса, и макар да граничи с 5 държави, е с едни от най-ниските дялове на внос на електричество в ЕС - едва 3,1% от потреблението през 2010 г.

Крайният резултат - лошо качество срещу платените пари.

На последното договаряне на цените през юли три от четирите основни български централи на въглища получиха над 84 лева (56,53 долара) за мегаватчас. Това е повече, отколкото получават централи на пазарите на едро в далеч по-богати европейски държави. Германските едногодишни договори, например, се сключваха в понеделник при 42,4 евро (55,81 долара) за мегаватчас. Скандинавските договори за енергия за следващите 12 месеца се сключваха при 36,9 евро (48,57 долара) за мегаватчас.

Трите основни български ВЕЦ в България получиха дори още повече - над 100 лева (67,57 долара) за MWh.

В същото време в България са най-ниските цени на тока на дребно, което отразява изключително ниските разходи за мрежи, данъци и такси.

Последна актуализация: 13:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още