Фискалният резерв е над 4 млрд. лв., а финансите на страната са стабилни. Това заяви днес вицепремиерът и министър на финансите в оставка Симеон Дянков.
"Анализът показва, че към днешна дата фискалният резерв има 4 млрд. и 100 млн. лева плюс 600 млн. - авансови плащания, които ни дължи Брюксел", уточни Дянков.
По думите му в момента България е една от най-стабилните държави в Европа.
"Всички опити това да се дестабилизира са политически настроени, просто както в миналото социалистите винаги са водили държавата до фалит и сега се опитват да я доведат до фалит", коментира той.
Малко над 4 млрд. лева е бил фискалният резерв към вчерашна дата (25 февруари), сочат данни на Министерството на финансите, представени от вицепремиера и министър на финансите в оставка Симеон Дянков на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента.
За сравнение, през миналата година размерът му е бил малко над 3,8 млрд. лева, но от 2009 г. насам той е намалял наполовина.
„Традиционно в началото на годината размерът на фискалния резерв се намалява поради календара по обслужване на дълга и по-ниските приходи в началото на годината“, посочва се в съобщение на финансовото министерство, разпространено до медиите.
Изключение правят предкризисните години 2007-2009 г. през които в месец януари има нарастване на фискалния резерв поради по-високи постъпления от ДДС в резултат на огромните разходи в края на предходната година, посочват още от ведомството.
От министерството припомнят, че в началото на тази година бяха направени плащания в размер на около 1,9 млрд. лева по дълга на правителството на Симеон Саксксобургготски. Резервът беше натоварен и с директните плащания на земеделските производители в размер на 840 млн. лева. От данните е видно, че през 2011 г. през януари и февруари не е имало плащания за земеделците, а миналата година 644,3 млн. лева са изплатени през януари и още 35,2 млн. лева – през февруари.
Общият размер на платените до сега през 2013 г. суми от фискалния резерв е със 120 млн. лева повече от 2012 г., което също трябва да се има предвид при съпоставката на двете години, поясняват от министерството.
В края на 2012 г. пък фискалният резерв е намалял заради трансферите по оперативните програми, допълват от финансовото ведомство.
По време на консултативния съвет Симеон Дянков е подчертал, че в сравнение с началото на мандата просрочените задължения на централното правителство са намалели с 83%, или с 500 млн. лева, а на общините – с 11%, или 21 млн. лева. Общите просрочени задължения са се свили с 65%, сочат данните.
Министерството на отбраната например е свило просрочените задължения от 109 млн. лева до 68 млн. лева в края на януари, а това на регионалното развитие – от 238 млн. лева до 3 млн. лева. Министерството на вътрешните работи е свило просрочените задължения три пъти за мандата на кабинета – от 45 млн. лева до 15 млн. лева.
Най-сериозно влияние върху дълговете на военното ведомство оказват задълженията на Военно медицинската академия (ВМА), които са били 66 млн. лева към края на януари.
Що се отнася до общините, въпреки че Столичната община свива дълговете си с най-бърз темп, все още е първенец по просрочени задължения (18,4 млн. лева), следвана от Перник – 13,7 млн. лева, и Кърджали – 11,3 млн. лева.
Към края на януари спрямо началото на мандата на правителството са се свили просрочените дългове на общините Хасково, Ямбол, Бургас, Шабла, Приморско и други и са нараснали тези на Перник, Дупница, Сливен, Велинград и други.
преди 11 години В стабилните държави хората не са пред парламента, а си гледат работата.Фактът че в България има масови протести означава че правителството не си върши работата добре.Дянковата политика на терор над дребния бизнес и защитата на монополите (енергийни и други) доведе до това че България е на челно място по БРОЯ НА ЗАКРИТИ РАБОТНИ МЕСТА. Естествено това значи увеличена безработица, намаляване на доходите (в условия на световна инфлация) и съответно недоволство, изразено в протестите. Сметките за електричество бяха просто искрата, която подпали тлеещото недоволство.Дянков носи основната вина за икономическият неуспех на България и трябва да бъде наказан.С това си изказване той просто се опитва да оправдае некомпетентността си.Освен това Буда също е комунист и затова и бившите му другар-чета и настоящи олигарси и монополисти (***, Цветелинка и сие) бяха защитени а обикновеният българин ОКРАДЕН ОТ ТЯХ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Баси нахалника ! Този гений на финансите, който е единственият финансов министър от 97-*** насам, изгонен предсрочно, може ли да обясни, как така 3 месеца след приемането на бюджета пусна спешен заем и то за 800 млн. лв. ! Такъв заем не е емитиран на вътрешния пазар от 97-*** насам, да не говорим за аварийния начин на пускане. Този нахалник има наглостта да продължи да се обажда. Комунистите щели да изхарчат парите - кои пари - от спешния заем ? От празната каса ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хубаво Дянков, така е.Ти обаче освен за дисциплиниращи икономически мерки учил ли си за стимулиращи. Ако да, защо най-слабата част от твоята 4 годишна фискална политика е точно тази? отговор Сигнализирай за неуместен коментар