Фискалният резерв е над 4 млрд. лв., а финансите на страната са стабилни. Това заяви днес вицепремиерът и министър на финансите в оставка Симеон Дянков.
"Анализът показва, че към днешна дата фискалният резерв има 4 млрд. и 100 млн. лева плюс 600 млн. - авансови плащания, които ни дължи Брюксел", уточни Дянков.
По думите му в момента България е една от най-стабилните държави в Европа.
"Всички опити това да се дестабилизира са политически настроени, просто както в миналото социалистите винаги са водили държавата до фалит и сега се опитват да я доведат до фалит", коментира той.
Малко над 4 млрд. лева е бил фискалният резерв към вчерашна дата (25 февруари), сочат данни на Министерството на финансите, представени от вицепремиера и министър на финансите в оставка Симеон Дянков на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента.
За сравнение, през миналата година размерът му е бил малко над 3,8 млрд. лева, но от 2009 г. насам той е намалял наполовина.
„Традиционно в началото на годината размерът на фискалния резерв се намалява поради календара по обслужване на дълга и по-ниските приходи в началото на годината“, посочва се в съобщение на финансовото министерство, разпространено до медиите.
Изключение правят предкризисните години 2007-2009 г. през които в месец януари има нарастване на фискалния резерв поради по-високи постъпления от ДДС в резултат на огромните разходи в края на предходната година, посочват още от ведомството.
От министерството припомнят, че в началото на тази година бяха направени плащания в размер на около 1,9 млрд. лева по дълга на правителството на Симеон Саксксобургготски. Резервът беше натоварен и с директните плащания на земеделските производители в размер на 840 млн. лева. От данните е видно, че през 2011 г. през януари и февруари не е имало плащания за земеделците, а миналата година 644,3 млн. лева са изплатени през януари и още 35,2 млн. лева – през февруари.
Общият размер на платените до сега през 2013 г. суми от фискалния резерв е със 120 млн. лева повече от 2012 г., което също трябва да се има предвид при съпоставката на двете години, поясняват от министерството.
В края на 2012 г. пък фискалният резерв е намалял заради трансферите по оперативните програми, допълват от финансовото ведомство.
По време на консултативния съвет Симеон Дянков е подчертал, че в сравнение с началото на мандата просрочените задължения на централното правителство са намалели с 83%, или с 500 млн. лева, а на общините – с 11%, или 21 млн. лева. Общите просрочени задължения са се свили с 65%, сочат данните.
Министерството на отбраната например е свило просрочените задължения от 109 млн. лева до 68 млн. лева в края на януари, а това на регионалното развитие – от 238 млн. лева до 3 млн. лева. Министерството на вътрешните работи е свило просрочените задължения три пъти за мандата на кабинета – от 45 млн. лева до 15 млн. лева.
Най-сериозно влияние върху дълговете на военното ведомство оказват задълженията на Военно медицинската академия (ВМА), които са били 66 млн. лева към края на януари.
Що се отнася до общините, въпреки че Столичната община свива дълговете си с най-бърз темп, все още е първенец по просрочени задължения (18,4 млн. лева), следвана от Перник – 13,7 млн. лева, и Кърджали – 11,3 млн. лева.
Към края на януари спрямо началото на мандата на правителството са се свили просрочените дългове на общините Хасково, Ямбол, Бургас, Шабла, Приморско и други и са нараснали тези на Перник, Дупница, Сливен, Велинград и други.
преди 11 години точно:)и сега друго нещо-в коментарите един пич(не помня кой-за което се извинявам) го беше написал много точно-в система, която не печата парички, да се вкарват пари е супер(цитирам ти го обобщено и по памет). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Няма как да се просперира в тази държава при положение,че 15-20% от БВП се издухва директно във въздуха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години това е от статията която ти прати.чети внимателно повече няма да ти пиша отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Допълнителна причина да не се притесняваме от ръста на БВД е, че основната част от него - 15,74 млрд. евро от общо 37,85 млрд. евро са Преки инвестиции (вътрешнофирмено кредитиране), тоест бъдещето на тези инвестиции е проблем на международните корпорации, например на Солвей-Соди АД и собственика му Солвей Шишеджам Холдинг отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Допълнителна причина да не се притесняваме от ръста на БВД е, че основната част от него - 15,74 млрд. евро от общо 37,85 млрд. евро са Преки инвестиции (вътрешнофирмено кредитиране), тоест бъдещето на тези инвестиции е проблем на международните корпорации, например на Солвей-Соди АД и собственика му Солвей Шишеджам Холдинг отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години а и освен това никъде няма-ама никъде-100% кадърни хора и всичките инициативни и с хъс и т.н. Джак Уелч си го пише в ...май в Направо от сърцето-как там половината му корпорация са си киснели удобно на една заплата и не искали да мърдат преди той да приложи и т.н. и т.н. Хората(така мисля аз) са горе-долу еднакви на всякъде. Такова нещо като народопсихология-има го но е моментно-едно поколение се сменя за 7 години средно-т.е. и начина на мислене. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години добре казано...ама има и друго-дреме му на някой дали държавата е стабилна, като няма какво да яде-прави са колегите тук да викат, че проблема си е в нас, ама няма такова общество (западно-с изключение на САЩ), което да оставя хората си(даже и неинициативните си индивиди) да тънат в крайна нищета. Както и обратното е вярно-ако народа е добре, все тая как е постигнато. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години " ... просто както в миналото социалистите винаги са водили държавата до фалит и сега се опитват да я доведат до фалит" - Това не е вярно, иначе хората нямаше да имат причини да гласуват за тях до преди 4 години, а както май ще стане и не след дълго ... Твои са само тези пари, които си похарчил ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ама вярно ли си учил:) ей тука има една статия и нея да прочетеш и после и коментарите под нея:)http://***.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/bylgariia-otnovo-zadlyjniava-i-postigna-rekorden-razmer-na-brutniia-vynshen-dylg,147444/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години който разбира от икономика прави разлика между държавен външен дълг и брутен външен дълг.отвори учебниците и чети.за да зная съм учил няма друг начин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар