IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко пари са необходими за стартиране на бизнес?

Ако искаме да имаме предприемаческо общество, трябва да сме толерантни към грешките, според експерт

18:28 | 27.09.16 г. 25
<p>
	Проф. Димо Димов. <em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Проф. Димо Димов. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Мит е, че трябват много пари, за да се стартира компания. Може да се започне с малко пари, а след това стъпка по стъпка да се преценява риска. Около това се обединиха участниците в Клуб Инвестор „Предприемачество“, който се проведе днес в София.

В 21-и век може да се стартира бизнес с малко пари, с една идея, и след като се провери пазара, да се вкарат повече пари. Това коментира Стойне Василев, предприемач и основател на Smartmoney.bg.

„Много е лесно да се каже, че може да се започне бизнес с пари“, допълни и Павел Цветков, съсобственик и управител на Kwiat, но според него има и други съществени елементи. Той даде пример със собствената си компания, стартирала дейност през 1991 г. „Може да се стартира с малко пари, с малко средства и след това стъпка по стъпка да се преценява риска“, каза той.

„Предприемачите често казват, че проблемът е липсата на пари, а инвеститорите – липсата на идеи. Въпросът е в кой момент тези две неща могат да се съберат“, даде малко по-различна точка пък проф. Димо Димов от Университета Бат във Великобритания.

Като начини за финансиране той посочи и т.нар. crowdfunding, което набира сила през последните години – най-вече в САЩ, но и във Великобритания, и даде пример със сайтове като SyndicateRoom. Друг метод, който става все по-популярен, е т.нар. peer-to-peer финансиране, което тепърва навлиза в България – директно кредитиране между хората.

Според Стойне Василев има и други варианти за намиране на варианти за финансиране на стартиращ бизнес – например лизингът между компаниите. „Банково кредитиране у нас и по света няма за финансиране на стартиращ бизнес“, допълни той. Причината за това е, че банкерите искат да минимизират риска и търсят по-скоро установени фирми.

Докато повечето участници в сесията застанаха зад идеята, че е по-добре да се учиш от грешките на другите, отколкото от своите, Георги Халачев, съосновател на BILID, даде малко по-различна гледна точка към нещата.

„Обществото ни и предприемачите са обременени да не допускат грешки, а това сковава предприемачеството, взимането на решения, младите предприемачи търсят най-лесния път, да не загубят много и т.н. Това няма как да се случи, ако наистина искаме предприемчивост“, каза той.

„Допускането на грешки обаче е едно от най-важните неща, които трябва да направим. Ако искаме да имаме предприемаческо общество, трябва да сме толерантни към грешките и да предизвикваме младите предприемачи да правят такива“, допълни той.

„Екипът е може би е най-важен и ключов, когато става въпрос за инвестиция“, каза още проф. Димов. „Знаейки, че един бизнес ще срещне проблеми, които трябва да разреши, за инвеститорите именно качеството на екипа е ключово. Много често те по-скоро биха инвестирали в първокласен екип с второкласна идея, отколкото във второкласен екип с първокласна идея“, коментира той.

„Не всеки може да бъде предприемач, а не е и нужно“, допълни Павел Цветков. Той обаче препоръча на всички млади хора „докато могат, да рискуват“. Най-важното нещо според него е човек да бъде постоянен.

По отношение на финансовата грамотност и предприемаческото образование проф. Димов поясни, че има два ефекта. „Ако се подходи по-академично и в класната стая се показва риска, предприемаческото образование води до това, че повечето хора се отказват да станат предприемачи“, каза той. „Когато се подходи практично, ситуацията е различна – да се създаде в рамките на университета, където студентите да правят грешки. Завършвайки университета, те вече са минали през ситуации, където са можели да правят много грешки и да се учат от тях, и когато в реална среда попаднат на такива, ситуацията им се струва позната“, коментира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 8 rate down comment 1
needle
преди 8 години
Нещо което ще е полезно за стартиращи бизнеси у нас, и което почти го няма, са т.нар. инкубатори и акселератори, много развити на запад, спонсорирани от големи компании и банки, създаващи начални условия за започване на дейност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 1
vstoykov
преди 8 години
Друг метод, който става все по-популярен, е т.нар. peer-to-peer финансиране, което тепърва навлиза в България директно кредитиране между хората.На това съдиите и прокурорите казват лихварство и незаконна банкова дейност.Конкуренция на банките? А затвор?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 7
forexboy
преди 8 години
"Малко пари" е доста субективно понятие.... Между 100 и 300 к е сумата за започване на перспективен бизнес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още