IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия и Саудитска Арабия в борба за петролно надмощие

Докато Москва и Рияд бяха фокусирани върху нездравословните си отношения, САЩ ги изпревари като водещ световен производител

12:58 | 07.02.20 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Отмъщението, казват, е ястие, което се сервира най-добре студено.

Това изглежда е мнението на руското правителство, докато то обмисля как да отговори на молбите да се присъедини към Саудитска Арабия и други членове на ОПЕК в намаляването на петролното производство. Мнозина очакват избухването на коронавируса да предизвика спад в търсенето, пише Дейвид Фиклинг за Bloomberg. 

Разговорите между Русия и картела се влачат цяла седмица във Виена, тъй като Москва се противопоставя на ограничаването на производството, споделиха делегати пред Bloomberg News. След като пазарът сега изглежда е добре снабден, техническите експерти на ОПЕК се казва, че препоръчват съкращение със 600 000 барела на ден - значително повече от вътрешния анализ, че вирусът ще намали търсенето с около 400 000 барела за около шест месеца. 

Русия има свои непосредствени причини да пасува. Производството на петрол в страната миналата година отчете най-високото си ниво от дните на Съветския съюз, достигайки около 11,25 милиона барела на ден. Нещо повече, сега Русия е в ситуация, на която исторически само Саудитска Арабия и няколко други страни от Персийския залив са се радвали, след като има свободен капацитет от около 500 000 барела на ден, достатъчен, за да й даде ролята на ключов производител за света.

Съществува и по-дълбок исторически нюанс на случващото се, отразяващ петте десетилетия на борба между Русия и Саудитска Арабия за надмощие на световния петролен пазар.

Петролът имаше недооценена роля при падането на Съветския съюз. След като индустрията и селското стопанство в СССР започнаха да западат през 70-те години, петролният бум поддържаше икономиката. Подпомогната от рязкото покачване на цените в резултат на петролните кризи през 1973 и 1979 г., страната разкри огромни запаси в Сибир. Спечелената твърда валута бе използвана, за да се плати вноса на зърно, който да изхрани нарастващото градско население, както и за финансирането на пагубната война в Афганистан.

Тези разходи бяха финансирани до голяма степен от ограниченията на Саудитска Арабия. След като търсенето от богатите вносители на петрол се срина в резултат на по-високите цени, а предлагането от производители извън Персийския залив се увеличи, кралството намали производството с близо две трети в началото на 80-те години в опит да ребалансира пазара и да вдигне цените. Процесът завърши катастрофално за Москва.

Последна актуализация: 08:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 18 rate down comment 20
mrynmryn
преди 4 години
Това как го прецени? Аз мога да ти кажа, че човешките единици, нямат никакво приложение в наши дни, а техниката и оборудването. За сравнение - при нападението на Ирак - нито един умрял. Всички умират докато са окупирали. И да наричаш поляците алкохолици, спрямо руснаците... Явно не живееш покрай морето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 16
pioner
преди 4 години
Когато зад гърба му е НКВД.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 23
Императорът
преди 4 години
Мене ми е странно на агресивността на говедари, полски алкохолици и други подобни... наистина ли мислят, че могат да воюват с тоя железен народ? Всеки руски войник струва повече от цяла рота натовци с меки китки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 16
Императорът
преди 4 години
САЩ стана най-голям производител, защото ОПЕК + Русия ограничават добивът си, за да поддържат цените. Говедарите винаги играят мръсно и гледат да прецакат другите.А защо Русия и Арапия не премахнат ограниченията? - Нека цените на слузта да се сринат до 30 долара, пък да видим кой пръв ще ревне на умряло - на бас че това ще са американските шистаци !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 15
дядя Вова
преди 4 години
Всички бягат панически, освен един руски войник: Чужденци за геройската постъпка в битката за Сирияhttps://youtu.be/MTk9wDHPZKs"...Но колкото по-близо превозното средство, натъпкано с експлозиви, се приближаваше до сирийските военни, толкова повече сирийци хвърляха оръжието си и побягваха в пустинята, зарязвайки огневата си точка. В резултат на това остана само един руски военен, ще го видите в кръгче във видеото, който продължава защитата това е Андрей Тимошенков, той продължи да стреля по терористите, докато нервите на атентатора-самоубиец не издържаха и той се взриви предсрочно.За руския военен, за разлика от сирийците, не стоеше следния въпрос: да защитава ли позицията или да не я защитава, защото зад гърба му имаше пункт за разпределение на хуманитарна помощ и стотици мирни жители.Героичните действия на Андрей Тимошенков спасиха тези мирни жители. Руският боец нямаше как да остави на произвола на съдбата тези невинни и беззащитни хора. За този си подвиг той заплати с живота си.Поведението на руския боец и смелостта му ясно показаха кой всъщност преобърна тази война, кой пречупи гръбнака на тероризма, кой и до днес защитава Русия и целия свят от джихадизма, кой беше начело на ключовите атаки и който сложи кръст на всички пробиви на фанатиците.Терористите искаха да използват това видео като мощна пропаганда, но внезапно в интернет то доведе до съвсем противоположен идеологически ефект. Чужденците, възхитени от смелостта и волята на руския войник, бяха впечатлени от неговото мъжество и още повече намразиха джихадистите.Превод на коментари:...Един руски войник направи повече от цял сирийски танк! Всички сирийци, както винаги, избягаха, а руснаците, както винаги, останаха до края. Респект!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 19
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Ква борба бе, на пижамите себестойността на добива им е към 12 долара за барел, на *** е 30+. Борба, хаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още