IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия и Саудитска Арабия в борба за петролно надмощие

Докато Москва и Рияд бяха фокусирани върху нездравословните си отношения, САЩ ги изпревари като водещ световен производител

12:58 | 07.02.20 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

„Процесът на разпад на Съветския съюз може да се проследи до 13 септември 1985 г.“, смята Егор Гайдар, икономистът и политик, който стоеше зад много от болезнените реформи в Русия от началото на 90-те години. На тази дата министърът на петрола на Рияд, шейх Ахмад Заки Ямани, се отказа от политиката на подкрепа на цените и избра вместо това да наводни пазара. Саудитска Арабия, като производителя с най-ниската цена, беше в състояние да оцелее. Както писа наскоро моята колежка Клара Ферейра Маркес, на СССР (с високите производствени разходи) беше нанесен един от многото смъртоносни удари.

„Производството на петрол в Саудитска Арабия се увеличи четири пъти, докато цените на петрола се сринаха приблизително толкова в реално изражение“ след саудитския ход, пише по-нататък Гайдар. „В резултат Съветският съюз губеше приблизително по 20 милиарда долара годишно - пари, без които страната просто не можеше да оцелее.“

От един ъгъл последните 30 години на руската енергийна политика бяха дълго и мъчително връщане към позициите, които страната имаше през 1985 г. Лишена от нефтените си находища в новите независими републики в Кавказ и Централна Азия, Русия отново започна да произвежда над 10 милиона барела на ден чак през 2007 г. Понастоящем дори износът е равен с този на Саудитска Арабия, въпреки много по-голямата руска икономика. Този път обаче нещата са различни.

Макар Саудитска Арабия все още да може да се похвали с едни от най-ниските производствени разходи в света, раздутото й харчене означава, че тя се нуждае от цена от около 85 долара за барел, за да балансира бюджета си, в сравнение с около 50 долара, необходими на Русия. Нито една от двете държави не е голям длъжник, но заемите на Саудитска Арабия, които МВФ предвижда да достигнат 41% от БВП до 2024 г., представляват много по-голяма тежест. Подобно на Русия през 80-те години, Саудитска Арабия не може да се изхранва сама, като разчита на вноса за 88% от хранителните си доставки. Рияд дори затъна във военно блато в Йемен, което съответства на гибелното нападение на Съветския съюз срещу Афганистан.

Има немалък шанс Москва в крайна сметка да отстъпи пред желанието на членовете на ОПЕК и да намали производството. Както писа моят колега Лайъм Денинг, Русия е известна с това, че не изпълнява обещанията си за ограничаване на продукцията - всъщност тя редовно вдига шум за евентуално напускане на споразумението OPEC+. И все пак, при текущи цени от 53,76 долара за барел суров уралски петрол, дори Русия ще може да се радва на повече фискални буфери.

И двете нации обаче ще се сблъскат с по-дълбок проблем. Докато Москва и Рияд бяха фокусирани върху нездравословните си отношения, САЩ през последните години ги изпревари, превръщайки се във водещия световен производител на петрол. Още по-лошото е, че самото търсене на черното злато бързо наближава плато.

Световните енергийни пазари ще се променят драстично през следващото десетилетие. Това не е времето два от най-големите производители да бъдат обхванати от десетилетно съперничество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 8 rate down comment 10
Императорът
преди 4 години
А, а САЩ не са изнудвачи? Заради такива болни *** като тебе държавата ни е на тоя хал. Пак питам, ако Арапия, венецуела и русия започнат да бълват петрол колкото могат, какво ще стане с "демократическия" американски петрол и с тия, дето го добиват? Наясно ли си какви са разходите на едните и на другите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 10
Императорът
преди 4 години
Ти вземи попрочети - защото навсякъде в талибанските държави - където сащанците бягат като мишки, руснаците мачкат, дори когато са 10 и повече пъти по-малобройни. Прочети как в Сирия един взвод руснаци, опаткват 300+ талибани. От друга страна - САЩ не знам някъде да са спечелили война - ама истинска - когато са срещу врагът гърди в гърди - а не да хвърлят бомби отдалече. А че руснаците са първи по всичко лошо, знам че е така - ама само в сънищата на ментално увредените русофоби, само дето това няма нищо общо с реалността. По пиене на спирт дори са извън десетката. Мрънкалов - достатъчно наблюдения имам от моренцето. Всичките простотии и пиянски изпълнения ги правят англичани, швеци и прочее измeт. Руснакът, колкото и да пие, запазва приличие. За войната - технологиите, колкото и да са важни - накрая всичко опира до войникът и неговата храброст и подготовка. Особено когато технологиите на двете страни са на сходно ниво. И в Сирия руснаците биеха отдалече талибаните с високоточни ракети, изстрелвани от флотът в Каспийско море... ама когато трябваше да се бият на място - също показаха какво е да си войник и мъжкар... за разлика от натовците, които бягаха като мишки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 18 rate down comment 12
fon
преди 4 години
Това "никога" вече свърши с всички идеи за картели на араби и руснаци, откакто САЩ започна да бълва "демократичен" петрол. И със 600,000 барела на ден да съкратят още производството, САЩ ще ги запълни на пазара за месецhttps://***.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=WCRFPUS2&f=WДа благодарим за САЩ, че ни избавиха завинаги с технологиите си от изнудвачите и на петрол и на газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 3
hagan
преди 4 години
Очаквайте активация на терористичен групировки или регионални конфликти, които да дигнат цената на петрола ! Никога този пазар не оставян да се саморегулира на база търсене и предлагане винаги със изкуствени или реални конфликти цената се манипулира!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 17
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Оп и императорчето изригна.Къв железен народ бе, душа, тия са първи по хероинозависими на глава, едни от първите по СПИН и по алкохилизъм. Мъжете едвам дикарват до 60 години от пиене и мизерия. И вземи попрочети малко история за войните, щот ако са 1:1 като бройка, не си спомням да са спечелили нещо. Включително и ние сме ги шамарили в Добрич и то в съдружие с румънци и сърби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 14
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Вова, статията за петрол, ти пак глупостите си пействаш?! Еййй, бърз кредит ли си взел, че така се напиняш с евтина пропаганда?? Някак си я вкарай в статия, дето има връзка, че така изглеждате и ти и пропагандичката тъпо, като на свинче звънче.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 10
zelka007
преди 4 години
на теб ти цъкат минусите ... не на руснака ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 12 rate down comment 15
дядя Вова
преди 4 години
А като напълниш държавата си с амуджи, виж какво става - крадат бронирани армейски автомобили:В городе Энчепинг ни юго-востоке Швеции из расположения командно-контрольного полка вооруженных сил страны угнали два бронеавтомобиля RG-32. Об этом сообщил телеканал SVT со ссылкой на полицию.Один из похищенных броневиков вскоре нашли в соседнем городе Вестерос. Вторая машина объявлена в розыск.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 20
дядя Вова
преди 4 години
Като гледам какви минуси сте нацъкали на тоя саможертвен подвиг на руснака да ви пази благородните з***дници от Ислямска държава, ми иде на ум само ендно: гяуrи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 15
дядя Вова
преди 4 години
А ти явно не четеш статистики...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още