Приходите на Русия от петрол са се увеличили с 50% от началото на годината въпреки наложените санкции след инвазията в Украйна, която накара много купувачи да се откажат от суровината. Това показват данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирани от Bloomberg.
Властите в Москва са събрали приблизително 20 млрд. долара месечно през 2022 г. от суров петрол и петролни продукти, което се равнява на около 8 млн. барела дневно, става ясно от месечен доклад на агенцията.
Руските доставки продължават дори на фона на намерението на Европейския съюз да наложи забрана на вноса, а международни гиганти като Shell и TotalEnergies обещаха да свият покупките. Азия остава ключов потребител на руско „черно злато“, като Индия и Китай поемат нежеланите от Европа количества.
МАЕ запази до голяма степен без промяна прогнозата си за световния петролен пазар в последния си доклад. Международните пазари на горива в момента са затегнати и може да има ново напрежение през идните месеци с възстановяването на търсенето в Китай след поредните блокади заради коронавируса, предупреждават от агенцията.
Намалените количества руски рафинирани продукти като дизел, мазут и нафта усилиха още повече затягането на пазарите, отбелязва МАЕ. Резервите се понижават за седмо поредно тримесечие.
Но въпреки проблемите Москва се радва на продължаващи финансови постъпления, които растат спрямо първите четири месеца на 2021 г.
Европейският съюз остава най-големият пазар на руски износ през април, поемайки 43% от целия износ на страната, отбелязват от МАЕ.
Въпреки това има и някои признаци, че устойчивостта на Русия постепенно отслабва.
Доставките намаляват с 1 млн. барела дневно миналия месец, като тези загуби могат да се утроят през втората половина на годината, предупреждава агенцията. Санкциите на Брюксел срещу производители като „Роснефт“ ще влязат в сила на 15 май, а блокът върви към налагане на пълна забрана на вноса.
„Ако бъде договорено, новото ембарго ще ускори преориентирането на търговските потоци, които вече са напът и ще принуди руските петролни компании да затворят още кладенци“, посочват от МАЕ.
преди 2 години Е, на това му се вика "гладно-мизерстваща стачка". Европа реши да се противопостави на Русия и се самоуби! Лека ни пръст и господ да прости глупостта ни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ейй ама наказахме ли ги вече че не се разбира. Като стане 5 лв бензина и цените на храната двойни, съвсем ще им видим сметката. Пък наесен като дойдат сметките за парно, не искам да ги мисля. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И това въпреки дълбоката криза на руската петролна индустрия в която ни убеждаваха тука преди десетина дни? Все още не мога да проумея какъв е тоя капитализъм, в който повишаването на приходите с 50% води до упадък на индустрията. А после се питате, що не ви върви пропагандата. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Сега, някои хора сигурно ще подскочат, обаче слушайте внимателно - приходите на Русия от петрол са дори още по-големи от тези, които се посочват в статията. Онези, които са извън статията, пристигат по други пътища до Кремъл. Едни самолети пълни с долари от СА и ОАЕ. Пишете ги в знак на благодарност за високите цени. Ама от къде да им хрумне на някои инфантили в ЕС, че са възможни и такива неща да се случват по белия свят!!! Колкото по-големи са санкциите и колкото по-висока е цената на петрола по световните пазари, толкова повече са и самолетите. На печелившите честито. А глупаците, които са готови да си подпалят къщата, за да изгори гаража на съседа - ще плащат и те и децата им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ами това е добре, въпреки проблемите това е един добър растеж. отговор Сигнализирай за неуместен коментар