Войната в Украйна променя зеления преход и битката срещу климатичните промени, пише в анализ Bloomberg. И посоките са две - от една страна вниманието върху "добрите стари" изкопаеми горива се връща, а от друга вече все повече се наслагва мнението, че именно зелената енергия - електрическата мобилност, повече вятърни и соларни паркове, ще донесе независимост.
На някои места и двата процеса се случват едновременно.
Вече е ясно - без руските изкопаеми горива светът е изправен пред труден избор как да захрани с енергия икономиката. Така зелената трансформация е поставена на изпитание, посочва още Bloomberg.
Забраната за вноса на руски въглища за кратко повишиха търсенето, макар че повечето държави планират отказа си от едни от най-мръсните изкопаеми горива в рамките на броени години. Заради този ръст цената на въглищата достигна рекорди - австралийските въглища, които са еталон за пазара, се търгуваха за 440 долара за тон. Това обаче едва ли е добра новина за мерките за борба с климатичните промени.
В същото време поскъпването на петрола и респективно на бензина, особено в САЩ, накара доста хора да се замислят за ползите от електрическите автомобили. При цена от 2,50 долара за галон много американци започнаха да обмислят плюсовете и минусите на подобна покупка. При цена от 5 долара за галон сметките стават много по-лесни.
Още преди войната в Украйна европейците плащаха едни от най-високите цени за газ. Сега на континента започнаха активно да търсят алтернативи и да изграждат терминали за втечнен газ - в Италия, Естония, Гърция, Германия и Латвия вече стартираха подобни проекти. Повечето европейски държави вече купуват американски втечнен газ, а много страни водят активни преговори за алтернативи - например идващи от Африка.
Желанието за отказ от руския природен газ насърчава и инвестициите във водород. Целта е той да бъде използван в индустрията, транспорта и за отопление. Интересът към водорода започна да расте преди руската инвазия, защото той отговаря на климатичните цели на ЕС, а сега войната дава нов тласък на развитието на сектора.
водород
Източник: Bloomberg
Отказът от руските изкопаеми горива насърчават зелената енергетика - соларните панели и вятърните централи, защото кризата днес показва колко уязвими са конвенционалните енергийни източници. В този момент слънцето и вятърът са най-евтините енергийни източници.
преди 2 години "насърчаване на зелената енергия ..." само на приказки обаче ... инак всичко изкопаемо , което не е руско е "зелено" ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар