IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Няма бързо решение за енергийните проблеми на Европа

ЕС вероятно ще трябва да се ангажира с дългосрочни договори за покупка на втечнен газ, защото няма да издържи на високите спот цени

17:00 | 02.04.22 г. 33
<p>
	<em>Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Към началото на тази година европейската политика за ценообразуване на вноса на газ се формулираше съгласно пазар на купувачите, който доминираше след срива на цените през 2008 г. Тези условия вече не важат.

Европа трябва бързо да сключи договори за закупуване на природен газ от международни доставчици извън Русия, ако иска да намали енергийната си зависимост от Москва, пише FT.

Съвместното комюнике между ЕС и САЩ от миналата седмица за насърчаване на износа на втечнен природен газ от САЩ за Европа е полезно, но не е достатъчно. Насочването или пренасочването на спот пазарни товари от САЩ към Европа е относително лесно. Краткосрочно решение е и по-лесното съгласуване с европейските ангажименти за климата за дългосрочни нетни нулеви въглеродни емисии.

Износът на американски товари с втечнен природен газ от години е по-претеглен към спот пазара, отколкото производството от доставчици като Катар, който, поне в миналото, беше по-настоятелен неговият LNG да бъде договорен за конкретни дестинации.

Освен това през последните месеци се предлага повече втечнен природен газ на спот пазар от нигерийски съоръжения, може би защото местните купувачи в страната изискват по-малко газ.

Сега обаче европейските промишлени и битови потребители на газ може ефективно да бъдат принудени да се заключат с дългосрочни доставки на втечнен природен газ. В момента това изглежда по-евтино от приемането на днешните абсурдно високи спот пазарни цени. След няколко години или месеци дългосрочните договори могат да означават приемане на премиум цена за относителна сигурност.

Следователно компромисите с доставките на газ в Европа изискват не само потенциално скъпи тежести за потребителите и индустриите, но и получаване на политически ангажименти от американските регулатори и законодатели.

Например едва на 18 февруари Федералната комисия за енергийно регулиране на САЩ издаде широки нови политически насоки за проекти за природен газ, включително терминалите за втечнен природен газ и газопроводите, необходими за нов износ за Европа.

Новите насоки включват нов тест за газови проекти, свързан с климата, както и по-голямо уважение към собствениците на земя и групите за екологична справедливост.

На практика в момента има пауза в регулаторните ограничения за износа на газ. Като се има предвид обаче, че партийните и климатичните активисти ще оказват непрекъснат натиск преди междинните избори през 2022 г. и общите избори през 2024 г., това може и да не действа дълго.

Така че, докато подкрепата на администрацията и регулаторите за Европа срещу руското влияние сега е силна, процесите на одобрение на износа на LNG са дълги. Европа няма цяла вечност да осребрява политическия си капитал.

Спонсорите на подобни проекти и техните финансисти също са наясно, че капацитетът за внос на втечнен природен газ в Европа е почти изчерпан. Сега Германия и Франция предлагат да сключат договори за плаващи инсталации за регазификация, които да бъдат акостирани в близост до съществуващи газопроводи. Испания има необвързан капацитет за внос, но ограничена свързаност с Франция и останалата част от Европа.

В момента се водят дискусии между Франция и Испания за съживяване на проекта за газопровод MidCat за свързване на газовите системи на страните, който беше изоставен през 2019 г. Рестартиране му обаче ще бъде изправено пред икономически, екологични и обществени възражения.

Новото предприятие за втечнен природен газ Venture Global Calcasieu Pass започна да се доставя в Европа на 1 март. Проектът Calcasieu Pass използва модулен дизайн на инсталация за втечняване на LNG от завода на Baker Hughes в Авенца, Италия, и може постепенно да се разшири през следващите месеци и години.

Venture Global търси одобрение за проект Calcasieu 2 до следващия февруари и вече има капацитет на тръбопровода за захранване на своя газ.

Още модули са сключени от Venture Global за друго съоръжение, Plaquemines LNG, близо до Ню Орлиънс. Те ще започнат постепенно в рамките на 30 месеца от април 2025 г. Съоръжението за износ на втечнен природен газ Sabine Pass на Cheniere Energy, също в Луизиана, в момента се разширява.

Операторите на заводи за втечняване на втечнен природен газ харесват тарифите, които сега са налични на спот енергиен пазар. Европа обаче не може да запази конкурентната си позиция, докато плаща тези високи спот цени. Континентът може да си подсигури капацитета за втечнен газ с дългосрочни договори, дори ако това противоречи на десетилетна политическа цел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 10
юрист
преди 2 години
Ето ви още едно бъдещо решение- МИНИСТЪР НИКОЛОВ: БЪЛГАРИЯ ИМА ПОТЕНЦИАЛ ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В ЕДНА ОТ ВОДЕЩИТЕ ДЪРЖАВИ ЗА ЗАМЯНА НА ПРИРОДНИЯ ГАЗ С ВОДОРОД 15 март 2022 Министерство на енергетиката "България има всички предпоставки да се превърне в една от водещите държави, които могат да заменят природния газ с водород като енергиен източник". Това каза министърът на енергетиката Александър Николов по време на Годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от в. "Капитал". Участниците във форума обсъждаха последствията за България от войната в Украйна в различни сектори на икономиката. По думите на министър Николов, в България вече има компании, които технологично могат да заменят природния газ с водород, а и страната ни е богата на водни ресурси. Това са фактори, които благоприятстват по-широкото навлизане на новия вид гориво в средносрочен план....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 9
юрист
преди 2 години
Има, разбира се, но не разбирам защо се мълчи по въпроса- да не би в момента усилено да се работи по реализацията на проекта и затова да не се изнася инфо.. Става въпрос за газовите хидрати, които са в акваторията на държавите- членове на ЕС в Черно море. Румънците май ще ни изпреварят в тази посока, защото нашето находище е част от едно голямо находище, което съществува и в акваторията на Украйна, и в акваторията на България, и в акваторията на Румъния, и в акваторията на турция...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още