Европейският съюз (ЕС) се подготвя за възможността за частично или пълно прекъсване на доставките на руски газ, съобщи еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон пред евродепутатите от Комисията по промишленост, изследвания и енергетика.
Тя отбеляза, че за тази зима ЕС разполага с достатъчно запаси. По нейните думи е необходимо европейските газови хранилища да бъдат запълнени до 90 на сто от обема до октомври, съобщава БНР.
Симсон добави, че поне 40 страни са изразили готовност да освободят част от петролните си запаси и сред тях открои САЩ, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея, Мексико и Канада.
Тя съобщи, че Комисията ще предложи начини за справяне с високите цени на тока.
Същевременно еврокомисарят Франс Тимерманс коментира пред програмата BBC Radio 4 Today за въглищата, че „няма табута в тази ситуация“, пише Politico. По думите му нещата рязко са се променили за една седмица.
„Полша и няколко други държави имаха планове да изключат въглищата, след това временно да използват природен газ и след това да преминат към възобновяеми източници. Ако използват по-дълго въглища, но след това незабавно преминат към възобновяеми източници, това все още може да бъде в рамките на параметрите, които сме задали на нашата политика в областта на климата", посочва Тимерманс.
Повече от една трета от европейския газ идва от Русия. Тимерманс каза, че ЕС трябва „да приключи със зависимостта много по-бързо, отколкото очаквахме“. За тази цел ЕС ще въведе пакет от мерки следващата седмица, целящ да компенсира краткосрочното въздействие от прекъсване на доставките на руски газ и да ускори изцяло прехода от изкопаеми горива.
Въпрос на време е да се приложат санкции върху енергийния износ на Русия
В анализ на CNBC се казва, че е въпрос на време САЩ и западните съюзници да наложат пълни санкции върху руския енергиен износ. Това ще има обаче сеизмични последици за пазарите на петрол и газ и световната икономика.
Западните санкции, наложени на Русия заради инвазията, досега са внимателно конструирани, за да се избегне прякото въздействие върху енергийния износ на страната, въпреки че вече има признаци, че заради мерките банките и търговците избягват руския суров петрол.
Русия е третият по големина производител на петрол в света след САЩ и Саудитска Арабия и най-големият износител на петрол за световните пазари. Страната освен това е основен производител и износител на природен газ.
САЩ казват, че санкции срещу руските петролни и газови потоци „със сигурност са на масата“, особено на фона на призивите към западните правителства да засилят мерките срещу руската икономика.
преди 2 години зелева , ходи да се ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години играта започват да я разказват на нас , ама ти си на другия край на въдицата ...към плувката ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ами умниците си простреляха двата задни и двата предни крака. Остана да успеят да стрелнат по тимберицата. Так держать! А после лудият бил Жужо. Аре бе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Направо му разказаха играта отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Много добра новина- основното оръжие на кремъл, с което държи в енергийна зависимост и България, е износа на природен газ. Нямам нищо против част от данъците ни да отиват за преминаване на България към напр. соларни панели- т.е. слънчева енергия. Когато на всеки жилищен блок се монтира цял соларен покрив, той може да осигурява енергията за домакинствата в самия блок, което е супер. Трябва да е свързан и с един генератор, и бай- бай, россия- остани си зад Желязната завеса... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години прострелването ше е в десятката , не в крака ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар