Няма значение дали Русия не можеше или не искаше да увеличи доставките на природен газ за Европа през последните седмици. И в двата случая тя подкопава претенциите си за надежден доставчик. Тя също така подсили аргументите на най-важните си клиенти да намалят зависимостта си от контролираните от Москва доставки и да засилят вътрешните възобновяеми източници, пише енергийният стратег Джулиън Лий за Bloomberg.
Добре документираният недостиг на природен газ, от който понастоящем страда Европа, доведе до покачване на цените на газовите борси. В пика си през октомври те бяха почти шест пъти по-високи в сравнение с началото на годината. 14 енергийни доставчици в Обединеното кралство, продаващи газ и електричество на повече от 2 милиона клиенти, фалираха, притиснати между растящите разходи за закупуване на енергия и ограничените цени, които могат да начисляват на клиентите си.
Обещанията на президента Владимир Путин за повече руски газ за Европа помогнаха за 40-процентен спад от този пик, но оставяйки цените все пак три пъти и половина по-високи, отколкото в началото на януари - а дори още не е зима.
Недостигът на газ в Европа има много причини - намаляващо производство в Обединеното кралство и Холандия, растящо търсене след пандемията, неуспех при възстановяването на запасите след дългата и студена зима, която изчерпа запасите през април.
Но обвинителни пръсти бяха насочени и другаде.
Например към манипулациите на Русия, която задържа доставките, решена да осигури европейско одобрение за новия си тръбопровод под Балтийско море (Северен поток 2 - бел. прев.) Също към европейските комунални компании, които сега плащат неизбежната цена за оттеглянето си от дългосрочните договори с руския държавен монополист Газпром. Както и към европейските правителства, чието стремеж към възобновяема енергия с твърде малко внимание към изолация на сградите и посрещане на търсенето направи континента уязвим на проблемите с прекъсванията.
Тези, които обвиняват, има свои собствени цели. Независимо дали става дума за конкурентни доставчици на газ, които искат да ограничат продажбите на Русия за Европа, или за руски енергийни гиганти, които се стремят да създадат, поддържат и разширят пазари за собствените си доставки.
Но едно нещо е напълно ясно - досега през 2021 г. Европа не е получила толкова газ, отколкото се нуждае или иска от Русия. И причините за този недостиг имат по-малко значение от него.
Ситуацията в Германия илюстрира проблема. Газовите хранилища в страната бяха пълни на 71% на 27 октомври, според данни на Gas Infrastructure Europe. Но обектите, контролирани от Газпром чрез дъщерното му дружество Astora, които представляват почти една четвърт от капацитета за съхранение на Германия, бяха пълни само на 21%.
Газпром може и да е доставил целия газ, изискван по договорите му с европейските купувачи, но очевидно не е попълнил собствените си складове на континента.
Не трябва да е изненада, че той даде приоритет на запълването на хранилищата у дома в Русия - би било нехайство от негова страна да не го направи. Путин нареди на компанията да започне да зарежда своите европейски газови хранилища през ноември, когато местните обекти ще бъдат пълни. Това помогна за спада на европейските цени и облекчаването на непосредствените опасения, но с нищо не допринася за справяне с дългосрочните проблеми.
Ако Газпром просто не може да изпомпа достатъчно газ, за да запълва както вътрешните, така и задграничните си хранилища, европейските лидери трябва да се тревожат, че липсата на капацитет за производство на газ в Русия ще ги прави все по-уязвими на бъдещ недостиг.
Ако цялата криза е била част от сценарий на Кремъл за осигуряване на европейско одобрение за газопровода Северен поток 2 под Балтийско море, това също би трябвало да направи европейските лидери много загрижени. Те трябва да се запитат какво ще бъде следващото нещо в списъка на Путин? Премахване на санкциите, наложени след ареста на руския опозиционер Алексей Навални? Признаване на анексията на Крим?
Каквото и да е обяснението, европейският отговор трябва да бъде диверсификацията.
Трябва да се диверсифицират както източниците на природен газ - да, има роля за американския "Газ на свободата" - така и енергийният микс.
Газът може да е необходим в продължение на години, за да запълни празнините, когато вятърът не духа или слънцето не пече. Но неспособността или нежеланието на Русия да доставя това, което е необходимо навреме, подрива претенциите ѝ да бъде надежден доставчик.
преди 3 години Защо са тези спорове? В статията ясно е написано, независимо дали са имали възможността за увеличаване на доставките или не, те автоматично стават ненадежден доставчик. Какво неясно има? До вчера се е приемало, че Русия може да залее цяла Европа с газ и Европа явно е разчитала, че това наистина е така. Оказва се, че или Русия умишлено не доставя нужните на Европа количества или няма техническия капацитет за това. Най-нормалното нещо в подобна ситуация е Европа да търси и други варианти за доставки щом Русия не може да й достави необходимото. Руснаците пресолиха манджата определено. Не случайно Путин се намеси, за да успокои малко играта, защото на всички им е ясно, че грубото извиване на ръце може в краткосрочен план да ти донесе печалба, но в дългосрочен ще ти донесе големи загуби. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години От статията - 'Недостигът на газ в Европа има много причини - намаляващо производство в Обединеното кралство и Холандия, растящо търсене след пандемията, неуспех при възстановяването на запасите след дългата и студена зима, която изчерпа запасите през април. Но обвинителни пръсти бяха насочени и другаде.' отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Пример за типичен денил - Стоян Петров отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Инвестор, много ви дълъг езика ве, че и гладък и лъскав отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години русия ще смачка Европа с ...... инфлация, но имайте в предвид че руснаците по принцип занижават данните : "Годовая инфляция в России в октябре ускорилась до 8,13% против 7,4% в сентябре. В месячном выражении потребительские цены выросли на 1,11%, следует из данных Росстата.Продовольственные товары в октябре подорожали на 2,17% по сравнению с сентябрем и на 10,89% в годовом выражении, непродовольственные товары подорожали на 0,78% и на 8,17% соответственно. Стоимость услуг в октябре в месячном выражении выросла на 0,01% и на 4,36% в годовом. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Малoyмник, каква пачка ще направи газпром, след като продава на немските фирми по 250$, а те препродават на спота за около 900$. Кой прави пачката, ве мaлoyмник? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Целият този смешен плач или безнадежден вой може да се обобщи съвсем накратко - пазар голям, купете си демократични молекули или пък азерски недемократични, или пък алжирски (ама и там нещо резнаха едната тръба през Мароко), или пък норвежки монархически (чакаме там да гледаме сапунката - "Поляци се връзват към немската тръба"), но най-вече чакаме да видим каква пачка ще направи Газпром от бавенето на СП2. Молдавските цuгaнu вече гризнаха дървото. Простата истина е, че дори при $800 за 1000куб. ще има тежка рецесия в ЕС и след махмурлука някой ще трябва да плати сметката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ъмдамм, немците ще се разтревожат по-малко, ако танковете пак тръгнат към Берлин, отколкото, ако им врътнат тотално кранчето на газа! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Хубаво, само не разбрах с какви точно инструменти ЕС ще разплаче руснаците... защото руснаците могат чисто икономически да смажат ЕС толкова ефективно, все едно са го сринали с Бомби. А надежден доставчик НЯМА. И това е факт, колкото и да вият като ритaни пцeта русофобските *** под статията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Аз като чета статията и имам чувство, че руснаците са някакви общаци на европейците и като им свирнат и те трябва да скачат. Доста разнообразни мнения има по темата, както тук така и под други подобни статии, но никъде не можах да прочета Русия по-малко газ ли доставя от миналата година? Друго много интересно е кой е надеждния доставчик и от къде идва големия дефицит? Същевременно е добре да се знае какво е "надежден доставчик"? Европа има инструменти да разплаче руснаците, но дали проблема наистина е там? А дали пък няма достатъчно газ на борсата, но някой използва тренда и страховете на хората? Въобще европейците също правят политика с газа ама по инерция виновния е винаги един. отговор Сигнализирай за неуместен коментар