IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли Европа да се измъкне от енергийната хватка на „Газпром“?

За момента руснаците действат предпазливо спрямо европейските купувачи на фона на засилващите се дебати относно ролята на газа в процеса на декарбонизация

15:08 | 25.07.21 г. 18
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Няма сигурно снабдяване без Русия

Подобна интерпретация може да бъде намерена доста лесно в официалните руски медии. Държавната информационна агенция "Новости" предлага следното обяснение за стратегията и тактиката на държавната руска газова корпорация: "По време на оценката на всеки ход на корпорацията на европейския пазар винаги трябва да се има предвид един решаващ факт: "Газпром" трябва да завърши строителството на газопровода "Северен поток 2".

В статията "Новости" директно признава, че "Русия задържа доставките си".

"Втората и не по-малко важна цел е да приучим нашите западни партньори към очевидната идея: гарантирането на сигурността на собствените им доставки е възможно само в тясно партньорство с Русия", се добавя в публикацията. 

Политически натиск на Москва е свързан със „Северен поток 2“?

Договорът за пренос на газ предвижда обаче, че през първата година, 2020 г., транзитните количества трябва да възлизат на 65 млрд. куб. метра, но след това, от 2021 до 2024 г., да бъдат намалени до 40 млрд. куб. метра годишно, тъй като „Газпром“ предполага по време на подписването, че строителството на „Северен поток 2“ ще бъде завършено - което беше осуетено от санкциите на САЩ.

Сега Европа получава чрез Украйна значително по-малко газ, отколкото вероятно ще ѝ е необходимо. В същото време „Газпром“ изпълнява договорните си задължения, като оставя европейските си хранилища да пресъхнат и корпорацията може да си позволи разширена услуга за поддръжка на двата си тръбопровода за пренос към ЕС.

В крайна сметка всичко това може да доведе до ситуация, в която в един момент през есента вероятно „Газпром“ ще се обърне към европейците да избират между две алтернативи: или да предоставят оперативен лиценз за „Северен поток 2“ - изграждането на който вероятно ще е било завършено дотогава - с капацитета си от 55 млрд. куб. м, или ще се сблъскват с големи проблеми с доставката на газ през зимата, тъй като хранилищата остават наполовина пълни и руският енергиен гигант може да реши да не увеличава доставките на газ през Украйна.

Ролята на природния газ в декарбонизацията – на прицел

Сценарият се подкрепя от факта, че по време на търг на 5 юли „Газпром“ не пожела да резервира за година напред допълнителни транзитни мощности нито през Украйна, нито през Полша, с аргумента, че това все още може да се извършва на месечна или на тримесечна база.

Това изглежда е още един ясен сигнал, че от есента на 2021 г. руската държавна корпорация планира да обслужва увеличеното търсене на газ в Европа изключително чрез собствения си нов газопровод през Балтийско море.

„За Европа ще бъде много удобно да ползва този газопровод“, посочва Ломан, като добавя, че не вярва „Газпром“ да извършат толкова очевиден отпит за изнудване.

"Досега „Газпром“ никога не е упражнявал натиск върху западноевропейските страни-купувачи – поне никога не е излизало наяве", посочва той.

Защото, ако „Газпром“ действително започне да "оказва явен натиск" през есента, това ще подхрани неимоверно вече разгорещения дебат в Европа за краткосрочната, средносрочната и дългосрочната роля на газа в рамките на декарбонизацията и ще засили позицията на всички тези, които защитават много по-бързото премахване на „синьото гориво“ от европейския енергиен микс, изтъква Ломан пред DW.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 0 rate down comment 0
aldy
преди 2 години
"...Пак Газпром ще е виновен. Чудя се как още не са почнали да говорят за санкции?..." Пак не си внимавал в час ;). Ами Фандерлайнен вече каза за едни 80 милиарда евро глоба на ГП заради злоупотреба с монополно положение. При което някой се усети, че ГП просто ще затегне изцяло кранчето и ще им гледа сеира. Пък те да си внасят на воля природен газ през свободните тръби на Окраината. "Газпром", след всичките тия ентелегентски изпълнения, насочва една значителна част от газа за вътрешния пазар, като запълва газохранилищата в страната. Зима е, все пак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 1
Valentin13
преди 3 години
въпроса е - не може ли, а иска ли? и по-скоро трябва ли?иначе отде ток за Европейския дворец в Брюксел и палатите му. Докато вземат важните решения за въглероднонезависима икономика, трябва все пак да има и ток и да се движи това онова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 0
Моабет да става
преди 3 години
Всъшност можеха да напишат какво е ситуацията в момента. Договортите за доставките се изпълняват плюс допълнително 14 млрд куб. м. през преносната мрежа в Украйна резервирани на редовните аукциони. Европа има още два големи доставчика на газ Норвегия и Алжир. Да не споменаваме терминалите да втечнен газ. Но за увеличаване на доставките от другите доставчици не се пише. Когато има нужда от увеличение на доставките това е задължение на Русия и ако това не се случва познайте кой е виновен? Защо Газпром да увеличава доставките? За да спечели повече пари. И в момента им се получава добре цените са по-високи от зимните 20/21. При тази тенденция цените през зимата ще гонят азиятските. Пак Газпром ще е виновен. Чудя се как още не са почнали да говорят за санкции?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 0
korn
преди 3 години
имах предвид за ситуацията със СП2....колкото до 20 lng терминала-чудесно, повече бензиностанции, по голяма конкуренция, по ниски цени за нас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
колко нищо да не направиха ... има нема около 20 lng терминала се построиха в ЕС ... и на всичките капацитета е договорен за петилетка напред ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
поскъпването на природния газ е прекрасна новина , който се хване да инсталира термопомпи нема да сбърка в близките години ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
korn
преди 3 години
Ще изчакам, но според мен тръба ще има. Най големия печеливш от нея е Германия и ЕС тъй като няма да се плащат на Украйна такси, която не е от ЕС. Цената на газа ще се договаря от Германия и после чрез интерконекторите които се строят ще тече из ЕС. Русия няма да печели повече, просто си запазват пазарен дял в ЕС, защото икономиката им е най вече зависима от бизнеса им с ЕС. Путин ще изглежда велик в Русия. САЩ и те се направиха на велики, въпреки че не направиха нищо до сега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 3 години
Чакай средатана август, защото не знам какво ще каже конгресът. В състояние е да задължи Байдън да наложи санкции, макар че кacтрираните от енергопакетите и в близко бъдеще от карбоновитеданъци потоци да не са им първа грижа. Големите руски енергийни проекти си остават големи руски празни приказки. Всичко е за да държат мyжика гладен и послушен. Ама то и мyжик не остана, само едни азиати-мюсюлмани в Масква.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 5
korn
преди 3 години
Обонго герой на Русия. Путин пък герой на САЩ, Русия и ЕС. 20 години държи Русия там където другите я искат-напълно зависима от продажбата на суровини. Парите от газа пък отиват за водене на войни за да може да продава газ и да бори конкуренцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 2
korn
преди 3 години
Понякога задминаваш руските поклонници с величаенето на САЩ. Както се видя, Меркел каза че тръба ще има и САЩ не можаха да направят нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още