IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кое е тайното оръжие на Тръмп, с което може да сложи край на петролната война?

Позабравеният законопроект срещу картелите може да преобърне шахматната петролна игра в полза на САЩ

15:05 | 26.03.20 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е изправен пред все по-големите призиви от някои американски сенатори и конгресмени да окаже натиск на Саудитска Арабия, с което да накара Рияд да прекрати ценовата война на петролните пазари. Подобен призив дойде и от редиците на републиканците – сенатор Кевин Креймър предложи на Тръмп да наложи ембарго върху вноса на петрол от Саудитска Арабия, Русия и другите страни от договора на ОПЕК+, пише Саймън Уоткинс за Oilprice.

Американската шистова индустрия не може да се справи с устойчива среда на извънредно ниски петролни цени. За да оцелеят, компаниите от сектора трябва да върнат размера на капиталовите си разходи от последния път, когато саудитците се опитаха да отмъстят чрез покачване на добива в периода 2014-2016 г. Тогава американската индустрия победи и ще надделее отново (заедно с Русия) и този път.

Зад кулисите администрацията на Тръмп вече обсъжда тайното оръжие, което САЩ притежават срещу Саудитска Арабия и което ще сложи край на ценовата война на петролните пазари.

NOPEC 

Оръжието се нарича Закон срещу картелите за производство и износ на петрол, или NOPEC, последно използван от САЩ през 2018 г., когато Рияд си позволи да изпрати цената на Брент над 70 долара за барел, задържайки я над това ниво месеци наред след март. Всяка подобна цена се считаше и се счита от администрацията на президента на САЩ за област, в която американските петролни производители понасят щети, свързани с рентабилността, като това, следователно, застрашава сигурността на американската икономика. По-конкретно, изчислено е, че всяка промяна в цената на суровия петрол от 10 долара за барел води до 25-30-процентна промяна в цената на един галон бензин, като за всеки цент на растеж на цената на бензина се губят по 1 млрд. долара потребителски разходи.

В онзи момент през 2018 г. Доналд Тръмп предупреди саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, точно когато цената на Брент приближаваше 80 долара за баре, че „той няма да издържи на власт и две седмици без подкрепата на американските военни“.

Ситуацията през въпросната година подтикна Вашингтон да задържи Рияд обвързан със законопроекта NOPEC.

Но какво представлява NOPEC?

Това „оръжие“ на администрацията на Тръмп би направило незаконно всяко изкуствено ограничаване на производството на петрол (и газ) или определянето на цени, нещо, което прави Организацията на страните износителки на петрол (ОПКЕ) и в частност Саудитска Арабия.

В сегашната ситуация NOPEC може да действа като начин, по който да се попречи на Русия да реанимира ОПЕК+, но само, ако законопроектът бъде одобрен и влезе в сила. Той незабавно ще премахне суверенния имунитет на картела, който понастоящем съществува в съдилищата на САЩ. Това би оставило Саудитска Арабия, например, открита към съдебни искове съгласно съществуващото антитръстово законодателство на САЩ. След това САЩ ще имат законно право да замразят всички банкови сметки на Саудитска Арабия, да изземат активите ѝ в американската икономика, да преустановят използването на американските долари от саудитците навсякъде по света и да тръгнат след Aramco и неговите активи и средства, тъй като все още е мажоритарно държавно средство за производство и търговия.

Това би означавало също така, че Aramco ще се сблъска с риска да се разпадне на по-малки съставни компании, за които не се смята, че нарушават правилата за конкуренция в сектора на петрола, газа и нефтохимическата промишленост или влияят върху цената на петрола.

Доскоро законопроектът напредваше с бързи темпове и наистина беше на крачка да бъде приет преди Тръмп да наложи вето, след като саудитците направиха това, което им беше казал.

Но мнението на президента на САЩ вероятно не се е променило по отношение на NOPEC.

„САЩ са твърдо ангажирани към отворените, честни и конкурентни пазар за глобална търговия с енергия. Не подкрепяме поведение, нарушаващо пазара, включително и картелите“, заяви той още през 2018 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:33 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 2
markov
преди 4 години
Разбира се че не е истина но така му се иска ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 2
valentino29
преди 4 години
Наистина ли . : )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Да, колко "хубаво", Китай купува петрол от расийка на цена, по-ниска от производствените разходи! Все по-"хубаво" да става им желая!:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
Oбичам България
преди 4 години
Не е въпрос на логика, а въпрос на избор. И ние сме купували скъп съветски нефт, когато е имало спад в цените на горивата, нали? Такива неща се решават по високите етажи, масата от хора често не разбира за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 1
zelka007
преди 4 години
хаха ... america first ... мислех , че ще са мита , а те цял законопроект са замислили ... мдааа ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 4 години
Той мършавияt талибан може и сам да се застреля, като види колко нефт купува в момента Китай от Русия... ;)https://***.reuters.com/article/us-russia-oil-china/china-buys-record-volume-of-russian-oil-as-european-demand-dives-traders-idUSKBN21C2BA
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Не е ли по-просто Доналд да заповяда да застрелят оня мъpшав талибан?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 4
terziеv
преди 4 години
На САЩ нещо не им харесва - бам, забраняват го. Става им по-добре и явно не ги е срам. Нас обаче трябва да ни е срам, защото им се подлагаме. Защо НИЕ, мамка му, ще подкрепяме щатската шистова промишленост. Защо ние ще искаме по-високи цени на нафтата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
крас
преди 4 години
Още един враг на САЩ - САУДИТЦИТЕ. На САЩ света е виновни, че икономиката им се скапа.АМЕРИКА СЕ СКАПА БЕ ИЛИЕВ!!През 2008 я спасиха КИТАЙ и РУСИЯ. Сега те не желаят да го правят. Както добре виждаш срещу увеличената от ФЕД с ТРИЛЬОНИ ДОЛАРИ ПАРИЧНА МАСА стоят активи на изкупени от нея ТОКСИЧНИ ОБЛИГАЦИИ НА СКАПАНИ ФИРМИ!!Ти би ли купил подобен *** вкаран в някакви облигации?!!Сещаш ли се каква ще е съдбата на тези книги когато спрат да се купуват от САУДИТЦИТЕ И КИТАЙЦИТЕ?!ЩЕ РАЗБЕРЕШ АПРИЛ МЕСЕЦ КОГАТО ДОЙДЕ МАТУРИТЕТА НА АЦК!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 4 години
Както е видно, поне според тезата на статията, става въпрос за спасяването на американската шистова индустрия. Може пък да им е много важна, ако някои мастити сенатори добруват връз нея...? Щото погледнато откъм страната на прагматизма, за американските потребители и нефтопреработвателна индустрия, много по-изгодно е да купуват девалвирал саудитски и руски нефт, отколкото да поддържат собствен скъп добив. Неведоми са пътищата на американския интерес - парАта ебавамамата на фукарАта... ;)Всъщност, ниските цени на петрола ебаватмамата на много по-важни американски (и не само) стълбове на днешния икономически модел - например на банките, борсите... и други де... ;) Ниските цени са смърт за икономиката на дълговете... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още