IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петролната война – малко тактика и много инат

За момента няма изгледи нито Москва, нито Рияд да променят своята позиция, поне не и докато Доналд Тръмп не се намеси активно в техния спор

11:30 | 29.03.20 г. 21
Автор - снимка
Създател
<p>
	Руският президент Владимир Путин. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Руският президент Владимир Путин. Снимка: Bloomberg

Принцът

След 2016 г. цените на суровия петрол се възстановиха и отношенията между двете нации и техните лидери останаха много топли. Но с течение на времето алиансът стана все по-нестабилен, тъй като саудитците поеха по-голям дял от ограниченията на производството, а Русия пренебрегна своите задължения.

Путин се включи в очевидни игри на власт, което направи срещата на ОПЕК+ през юни 2019 г. по същество излишна, като предварително обяви нови съкращения след разговор със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман в Осака, Япония.

Руските решения започнаха да имат все по-голяма тежест в рамките на ОПЕК+, което в крайна сметка доведе до разрив в отношенията с Рияд в началото на този месец. Саудитският министър на енергетиката Абдулазиз бин Салман, по-големият брат на престолонаследника, поиска допълнителни съкращения, за да компенсира въздействието от коронавируса, но неговият колега от Москва, Александър Новак, каза „не“.

Салман Салман

Саудитска Арабия отговори с шокираща и страховита ценова война, която зашемети световната петролна индустрия. Безпрецедентните действия на Рияд включват най-сериозното свиване на цените за последните 20 години, рекорден скок на доставките и вълна от пълни с петрол танкери, както и заделяне на десетки милиарди долари за нови находища.

Ако тази стратегия за шокиране на пазара е създадена, за да обезкуражи Владимир Путин, засега не успява.

Силният човек

Руският президент, разбира се, отказа да отстъпи под натиска на падащите петролни цени. От жестоката репресия срещу ислямистките терористи в Чечения до неотдавнашните разправии с Турция заради гражданската война в Сирия, Путин показа, че е готов да се изправи срещу врагове си въпреки военния и икономически натиск.

През 2014 г., когато вълни от западни санкции сковаха руската икономика заради нахлуването на руски войски в Украйна, Путин отказа да разгледа призивите на някои от своите съюзници, за да смекчи действията.

Екипът на Путин е очаквал разпадането на разговорите в ОПЕК+ да доведе до спад на цените, заявиха двама от източниците. Руското ръководство е било готово за спад на петролните цени до 20 долара и е наясно с икономическите последици.

Въпреки това, с кървенето на националната икономика, „Русия разполага с достатъчно прагматизъм и здрав разум, за да не отказва разговори“, със своите партньори от ОПЕК, заяви Динкин.

путин путин

Кремъл все още е отворен към сътрудничество с картела, но при възприемане на руските условия. Предложението на Москва - отхвърлено от саудитците, относно това ОПЕК+ да поддържа съществуващите съкращения на производството до края на юни, все още остава, добавят източниците.

За да се рестартира дискусията с Кралството, и Русия, и Саудитска Арабия ще трябва да предприемат някои спасителни стъпки, изискващи „сложен ПР танц“, смята Елина Рибакова, заместник-главен икономист в Института за международни финанси в САЩ.

Сегашната позиция на Русия едва ли ще постигне това.

„Малко вероятно е в момента Саудитска Арабия да се съгласи на руското предложение за удължаване на настоящите съкращения“, казва Дмитрий Маринченко, старши директор във Fitch Ratings Ltd. „Това по същество би означавало, че се предават пред натиска на Русия“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 6 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 4 години
Нема нищо пазарно в картелните споразумения!!! ОПЕК е антипазарен картел! ОПЕК+ е същото с плюс! Едни хора манипулират цените чрез договорки за ограничение на предлагането. Една хитра сврака си надува добива на макс, ползвайки наготово изгодни цени. Сега хитрата сврака е с двата крака, щото заработи истинският пазар... Сега ще се види и кой колко и как може да си спира и пуска производството - наслушахме се на легенди тука от секви де били - експерти по сичко. Сега на секи предимствата ше лъснат... ;) Естествено, докато съвсем пазарно не се намеси САЩ със пазарните си санкции и инструкции кой от кого и колко да купува... И така, докато на Путин не му писне и не се гепи за патлака... и тогава ше видиме кой-кого и кой къде е с технологиите... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 5
Pyramid
преди 4 години
Работата е там, че основните "шистаци" ПОНАЧАЛО, са с отрицателен капитал, а не с резерви и и нетен отрицателен паричен баланс ФО МОМЕНТА. Като им паднат цените, и закъсват още по-тежко, съкращават персонал, забравят задълго за геологопроучеателната дейност и става ***...Мазало. Предвид очертаващата се дълга криза, не е ясно, нито кога, нитомдали изобщо, ще живнат. По данни отпреди, кога китайцитенимаха над 4 трилиона УСД резерв, ФЕД имаше...100 милиарда. Сега, едните надолу, другите (ще) печатат още, ама това е за цялата УСА икономика, сиреч, пак малко. Т.е., сговорът е да се избутат проклетите янки от пазара. След година, като останат всички без пари, минимум ДЪЛГ има...Русия. И те така те.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Хааахаха... А санкциите пазарна икономика ли са бре? Или американски империализъм...? Точно пазарът, ***, работи в пълна сила в момента! Всеки предлага каквото и колкото има и всеки купува каквото и колкото му трябва. И който оцелее... Аз не разбирам за какво квичите? Нали искахте евтин петрол, за да ви литне икономиката...? Е оти не литва?Аз колко пъти тука ви обяснявах, че ако доживеете петрол по $20-тачка, може и купони за хляб да чакате секи момент, ама вие нали сичките сте мноо учени и мноо разбирате от икономикс... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 2
lyusien
преди 4 години
До 6 Е това което казваш ти вече не е пазарна икономика а руски комунизъм Не знам дали другите два партньора в производството и търговия с петрол ще се съгласят на това А колкото до шистовите американски компании тяхното предимство е в това че могат да започнат и спрат производство за дни Руснаците и арабите не могат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Еййй, нема угодия за дежурните експерти ... Русия купува злато - кофти икономика! Русия продава злато - още по-кофти икономика. Русия ни купува, ни продава злато - ъмм... бе съвсем без икономика... :lol:За чий им е тва злато бре, ага... ? Нали сички го трупат за черни дни - като потребва, да има да продаваш, а не да просиш на колене живот на заем...Я да видиме ние у великио ЕС кво ше продаваме, щот баце ти каза, че сметките му се връзват за 2-3 месеца. После - при стрина Кристалина... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Нещо не си разбрал - и ти и повечето че киджии тука. А Блумбърг се прави, че не е разбрал, за да манипулира плоскоглавите като тебе...Руснаците отказаха да свиват добива и да разчистват пазар, за да могат американците да го разширяват. Ако ще се намалява добивът, за да се държат цените изгодни, ще го намаляват и трите стълба на нефтената кула - СА, Русия и САЩ.Тва е... Сичко останало е празна плямпаница...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
lyusien
преди 4 години
Вижте -явно не сет разбрали за какво са действията на Саудитска Арабия Не са за това че Русия не иска ново намаление на производството на петрол А за това че руските нефтени компании постоянно нарушават производствените си квоти и цените и заемат мястото на пазара измествайки С А И това разбира се става със знанието на Путин каквото и да си говори неговия говорител Песков А това че Русия ще издържи по вече от С А не е особено важно Руснаците няма да издържат Обикновените руснаци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 4 години
Така, през миналата седмица русия продаде злато за над 25 000 000 000 долара от резерва си. Няма как по друг начин да поддържат рублата. Ако смятате, че това е добре за страната, мненията ни се разминават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
Pyramid
преди 4 години
Все ми се струва, че разривът между Москва и Рияд е инсценировка, ама да видим. Не знам кой кого е придумал, обаче, след понатрупани бюджетни недобори, саудитците ще имат по-малко пари за пилеене за американско оръжие, ще компенсират с руско, спестявайки част от разходите, и Големият Ду Хащ, може да се окажат САЩ. Звучи добре :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 0
karadjata
преди 4 години
Ние вносителите на петрол и газ сме доволни от това положение на раздори между големите производители и износители на тези енергийни ресурси. За нас цена на петрол под 30 долара е добре дошло особено сега в момента и в началото на дълбока рецесия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още