IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Саудитска Арабия наводнява пазарите с петрол, за да свие дела на Русия

Представители на Saudi Aramco вече договарят допълнителни доставки на саудитски петрол до редица пазари, доминирани от руския сорт „Урал“

17:21 | 16.03.20 г. 21
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Саудитска Арабия полага огромни усилия да изтласка руския петролен сорт „Урал“ от основните пазари, предлагайки вместо него своята суровина, след като се разпадна дългогодишното сътрудничество между Москва и Рияд за балансиране на петролните цени, съобщава Euractiv. Изданието се позовава на информация от източници, запознати с темата.

Сътрудничеството между двете страни претърпя крах в рамките на миналата седмица, след като Русия отказа да подкрепи по-дълбоките съкращения на добива на петрол, пожелани от Саудитска Арабия, за да може ОПЕК+ да противодейства на продължаващото понижаване при търсенето на петрол в резултат на разпространението на коронавируса.

Контролираната от държавата саудитска компания Aramco се опитва да замени руския сорт „Урал“ в рафинериите по целия свят, от Европа до Индия, съобщават източниците. „Те (саудитците) чукат на всички врати, предлагайки много и евтин (петрол)…“, посочва един от източниците пред Ройтерс.

Националната компания за корабоплаване на Саудитска Арабия Bahri временно е наела до 19 супертанкера през тази седмица, като шест от тях трябва да пренесат около 12 млн. барела саудитски петрол до САЩ.

Aramco води преговори с европейски рафинерии, включително с големи купувачи на сорт „Урал“ като финландската Neste Oil, шведската Preem, френската Preem, Preem, азербайджанския SOCAR, италианската Eni, посочват източниците. 

Тази стратегия вече е започнала да се отплаща, като рафинерите са поръчали допълнителни количества за зареждане през април на "много атрактивни цени", допълват източниците.

Saudi Aramco, Neste Oil, Total, BP, Preem, Eni и SOCAR не са отговорили веднага на искания за коментар.

Саудитска Арабия възнамерява да „развърти кранчето“ допълнително от 1 април, пускайки на пазара 12 млн. барела петрол на ден. Максималният производствен капацитет на Русия е 11,80 млн. барела на ден, като Азия и Европа са ключови експортни пазари за Москва.

Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви в сряда, че плановете на Саудитска Арабия за увеличаване на производството са "не най-добрият вариант". Новак се среща с руските петролни компании в четвъртък в Москва, за да обсъдят бъдещите действия на индустрията по отношение на производството и връзките с ОПЕК.

Последна актуализация: 08:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 8 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 4 години
Напоследък русия наистина изнася доста петрол за САЩ. Американският е много лек и досега се блендираше с изключително тежкия венецуелски. След санкциите обаче се отвори ниша за руския. Явно саудитите ще им вземат и това стъпало. Техният не е толкова тежък, но пропорциите ще са други и пак ще се получи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 4 години
...това от фейса, нали ! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 4
data
преди 4 години
Рядко те подкрепям , но иска да кажа - Китай не само се справи най-добре , Китай предостави цялата информация за всичките си 70х случая , перфектно проследени и служещи за основа за действията на всички засегнати страни . Китай , Благодаря !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Айде всички копейки на амбразурата!Скорее ребята, за Путина!Как така ще лъсне истината?! Расия от богата, по-богата, хората едни големи заплати пенсии взимат, инфраструктура прекрасна и в най-малкото сели, хората живеят дълго, не пият, хероин и спин не знаят какво е, а рускините благоприлични.А така, сега обяснете и за огромните резерви, че даже няма нужда и да печелят от петрола, за кеф го правят и да помагат на страните, дето си нямат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 4 години
Ще стане, ще стане, ще стане..............русия ке падне, ке падне, ке падне........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 0
korn
преди 4 години
Не Дядо Вова, всички българи и нормални хора искаме по евтин петрол щото ни писна ние да бачкаме, а ислямистите да мързелуват и да се молят на Алах. Писна ни ние да бачкаме, а руснака да да се напива, да се прави на пич, и после да идва на нащо море, ние да му сервираме, а той да ни плаща с нащи пари. Писна ни и от такива предатели като теб, където продавате бъдещето на българските деца. Но идва деня в който ще си платиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 2
sssaaa
преди 4 години
Не си съвсем точен. Виж в процент спрямо населението на Китай и си преизчисли чрожента и в цивилозованата сттана от ЕС - Италия например.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
Бидонойл
преди 4 години
"...народа бил беден." Прав си, така е в Русия Народа обича Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 5
markov
преди 4 години
Самата статия е голяма глупост в по-голямата си част. Сайдитците наели 12 танкера и ще карали петрол да завземат Рудсиките пазари .......после су уточнява че мнозинството от тези танкери - 9 на брои ще карали в САЩ :) Човек почва да се чуди САЩ ли е основния пазар на Руски петрол .....или *** се правят че се борят с Руснаците пък карат петрола на пазара на Шистаците ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
Бидонойл
преди 4 години
"но никой не се справи по-добре от него с тази т.н. "пандемия". " Аз ли греша, или "пандемията" започна точно от Китай? Не бяха ли там най-многото жертви?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още