„Рияд наистина се ядоса на Москва заради техния ход на срещата на ОПЕК, така че са се прицелили към пазарите на сорт „Урал“, посочва източник от европейска търговска фирма, участваща в търговията с руския сорт.
В събота, ден след провала на преговорите във Виена, Рияд намали цените на суровината си за своите клиенти по целия свят. Aramco може да изпрати допълнителни количества от 1,5 млн. барела на ден в Европа през април, споделя трети източник.
„Чудесни цени“
Петролната война между Русия и Саудитска Арабия не е нещо ново: и двете страни се намираха в конфликт в рамките на ОПЕК+ преди три години. Сега Рияд е готов да отиде чак до Беларус. Русия и нейната съседка не успяха да постигнат нова сделка за доставка на петрол през януари, което означава, че Минск ще търси заместник на руския петрол.
"Ние работим със Саудитска Арабия от миналата година. В Лондон имаше среща миналата седмица ... Цените са просто прекрасни", заявява анонимен представител на белоруски петролен търговец пред Ройтерс.
От Беларус посочват, че ще продължат да внасят алтернативен суров петрол, дори ако доставките от Москва бъдат напълно възстановени.
Саудитска Арабия също се стреми да замени руския петрол на по-необичайни за сорта „Урал“ пазари като Индия и САЩ, заявят търговци. Според източниците вече са били извършени редица телефонни разговори между представители на Aramco и хора от американската петролна индустрия за допълнителни доставки на саудитски петрол. Индийските рафинерии, които увеличават покупките на руски петрол през последните месеци, също поръчват допълнително саудитски петрол.
Азербайджанската държавна компания SOCAR е поръчала 3 млн. барела от Саудитска Арабия за зареждане през април за рафинерията си STAR в Турция, която досега преработваше основно сорт „Урал“, посочват два източника.
France’s Total, един от най-големите купувачи на руски петрол, води преговори с Aramco за увеличаване на приема на арабски петрол с около 600 000-700 000 барела на ден през следващия месец, посочва друг източник. Neste Oil, Eni и Preem също могат да получат допълнителни барели от Рияд, вариращи от един до три-четири товара, споделят търговците.
преди 4 години Искат да стане като 1985-та при Горбачов и срива на СССР,но е 2020-та с Путин и няколко години буфер със сегашният валутен резерв на РФ.А врещяхте, че Путин не харчи, народа бил беден.То и Китай е тоталитарен, но никой не се справи по-добре от него с тазит.н. "пандемия". отговор Сигнализирай за неуместен коментар