Дворцова политика
Действията на престолонаследника във вътрешната политика на Кралството в петък припомниха една случка от преди три години, свързана с бившия престолонаследник Мохамед бин Найеф, който през 2017 г. беше поставен под строги ограничения, което изчисти пътя на принц Салман към пълната власт в Саудитска Арабия.
Чичото на Мохамед бин Найеф, брат на краля, самият бивш престолонаследник, са двама от най-изявените политически противници на Салман.
Хора, близки до Найеф, твърдят, че първоначално сегашният престолонаследник държал братовчед си под домашен арест. До ноември 2019 г. на Найеф му е било позволено да се движи между своите имоти в Рияд, както и да присъства на семейни събития. Но банковите му сметки са били пресушени.
Според източниците всяко движение на Найеф се следи от хората на Салман.
Престолонаследникът отрязва кралските стипендии на семейството на Найеф, конфискува имуществото му и ограничава пътуванията им, посочват още хората, близки до бившия престолонаследник.
От споделената информация става ясно, че през ноември Найеф получава обаждане от саудитския Кралски съд, като му е наредено да посети Кралската гвардия. Той пренебрегва това.
Дни по-късно пазачите на Кралския съд влизат в дома на Найеф и взимат със себе си редица от най-близките му служители, включително секретарите, както и най-близкия останал при него. Конфискувани е цялата електрониката, а служителите са изпратени в затвора, в това число и онези, които нямат саудитски произход. Поставена е ограда около хеликоптерната подложка при дома на Найеф, вероятно, за да му се попречи да избяга.
По този начин сигурността на Найеф е поставена в ръцете на мъже, работещи за Кралския двор.
В петък (6 март) охранителите на Кралския двор, носещи маски и облечени в черно, нахлуват в домовете на Найеф и брата на краля, принц Ахмед, задържайки ги.
Според източниците онези членовете на кралското семейство, които не са съгласни с управлението на престолонаследника, се застъпват за идеята принц Ахмед да бъде коронован за следващ владетел на Саудитска Арабия.
Според източниците задържането е в следствие на твърдения за държавна измяна.
Петролен шок
Вторият изненадващ ход на престолонаследника този уикенд предизвика известна турбулентност: ниските цени на петрола. Концентрирайки властта в ръцете си с възкачването на баща си на саудитския престол в началото на 2015 г., принц Салман стана свидетел на понижените цени на петрола, дължащи се до голяма степен на шистовия бум в САЩ, с който американският петрол наводни световните пазари.
рияд
Ниските цени тогава принудиха Саудитска Арабия да тегли заеми, за да балансира бюджета си и затрудни усилията на престолонаследника да изпълни своите скъпи планове за икономическа трансформация, които включват нов високотехнологичен град в пустинята на стойност 500 млрд. долара. IPO-то на Aramco трябваше да донесе пари в брой, за да помогне за финансирането на тези планове, но ниските цени на петрола направиха акциите на компанията по-малко привлекателни.
Саудитска Арабия постигна ценово възстановяване през 2017 г., когато се обедини с Русия, за да ограничат доставките и да подкрепят цените. Но през месеците след IPO-то на Aramco Русия започна да сигнализира упорито за увеличаване на производството, за да стимулира икономиката си.
преди 4 години Матапиш се, а? Кой започна всичко това отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тоя баламурник от профила ти ти ли си? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това е първата статия в която чета че чаршафите са намалили цената на петрола. До момента всички говореха че е русия отговор Сигнализирай за неуместен коментар