IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Русия и Владимир Путин започнаха петролна война със САЩ?

Москва може би търси начин да възстанови лидерската си позиция на петролните пазари, като в същото време отмъсти за американските санкции

08:21 | 11.03.20 г. 77
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руският държавен глава Владимир Путин. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Руският държавен глава Владимир Путин. Снимка: Bloomberg

Руският президент Владимир Путин знае, че крехката петролна индустрия в САЩ е изградена върху планина от дългове. Затова, когато Саудитска Арабия призова за намаляване на производството, за да смекчи свръхпредлагането, Путин реши да удари.

Русия шокира света миналата седмица, като загърби разклатения си съюз с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Отказът на Москва да се присъедини към плана на картела е отчасти насочен към удавяне на американските шистови компании, които разчитат на по-високи цени в море от евтина суров петрол, пише CNN.

Целта на Путин е да извлече пазарен дял от американските сондажни компании, чийто ръст на производството, захранван от растящия дълг, принуди Русия да предаде титлата си през 2018 г. на най-големия производител на петрол в света. 

Цените на петрола се сринаха в понеделник, след като Саудитска Арабия заяви, че ще предприеме ценово намаляване, като отговор на хода на Русия. Американският лек суров петрол WTI  поевтиня с 26% до 31,13 долара за барел, отбелязвайки най-лошия си ден от 1991 г.

Петролът в момента е толкова евтин, че много американски шистови компании ще бъдат принудени да намалят производството. Опасенията от банкрут вече се появяват навсякъде в САЩ.

Акциите на големи петролни компании като ExxonMobil и Chevron, чиито бизнес модели са създадени, за да издържат на евтина суровина, поевтиняха с по 12%. Цената на книжата на компаниите, занимаващи се с проучване и производство, се срина, като акциите на Pioneer Natural Resources поевтиняха с 37%, а тези на Occidental Petroleum (OXY) изтриха 52% от стойността си.

Сривът заплашва да причини повторение на петролната катастрофа от 2014-2016 г., която доведе до банкрута на десетки американски петролни и газови компании и заличи стотици хиляди работни места. Въпреки че индустрията оцеля, опитът се оказа много болезнен.

"Русия вижда американската шистова индустрия като особено уязвима в момента", споделя Райън Фицморис, енергиен стратег в Rabobank. „Според нас Русия се е прицелила към американските производители на шистово гориво, натоварени с дългове“, добавя той.

Под кръстосан огън

Саудитска Арабия отмъсти на гамбита на Русия, като започна ценова война през уикенда. Кралството намали официалните си продажни цени за април с 6 до 8 долара и обеща да увеличи производството си.

„Между Русия и саудитите е налице зрелищно състезание и всички останали попадат под кръстосания огън", заяви Майкъл Тран, директор глобалната енергийна стратегия в RBC Capital Markets.

Не е тайна, че Русия и нейните петролни компании станаха нетърпеливи по отношение на усилията на ОПЕК да възстанови баланса на петролните пазари. Години наред Русия действа в синхрон с ОПЕК в намаляването на производството, за да постави долна граница при цените на петрола. Въпреки това всяко намаляване на производството принуждава Русия да отстъпва част от пазарния си дял на процъфтяващата енергийна индустрия в САЩ.

Руската държавна петролна компания „Роснефт“ нарече алианса с ОПЕК „мазохизъм", който позволи на американския шистов петрол да процъфтява.

„Като отстъпваме от собствените си пазари, ние премахваме евтиния арабски и руски петрол, за да изчистим място за скъп американски шистов петрол и да гарантираме ефективността на неговото производство", заяви говорител на „Роснефт“ в неделя.

Последна актуализация: 01:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 31 rate down comment 27
zelka007
преди 4 години
хаха ... къф газова война бре импе ... холандците като казаха че грьонинген се изчерпва и предстои до петилетка-две затварянето му , оня с пиянската физиономия от газпром , дето ни продаваше газ по $600 за илядо кубика , почна да се цепи по медиите , че справедливата цена за ЕС била $1000 за илядо кубика . на това какво да му казваме ... :))) ... а импе ?! екстра са си цените вече . чете ли , в холандия са преминали успешно тестовете на водородния влак , пускат редовни линии . скоро из цяла европа ще виждаш водородни влакове ... слузта си отива бавно ... вовата и саудитите просто ще и помогнат да си иде по-бързо ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 42 rate down comment 1
mrynmryn
преди 4 години
Вчера влязох под една статия и долу имаше линк към други две, едната беше - йената вече не е убежище, а другата - йената отново е убежище. Та през седмица статиите се опровергават една-друга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 26
Antikvar
преди 4 години
Хора, само аз ли намирам тази статия за абсурдна! Опитите да се потърси логика в нещо нелогично? Ще е много забавно, да се препрочете след година две!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 56 rate down comment 34
Императорът
преди 4 години
А говедорес защо започнаха газова война срещу Русия и Газпром? И то - обърнете внимание - САЩ играеха мръснишки, като прибягнаха до рекет и изнудване над трети страни и частни компании.... а Русия поне се бие честно и с пазарни методи - а не забранява никому да купува скъп американски нефт и газ !!! Години наред ОПЕК и Русия доброволно ограничават добивът си, а говедорес се възползват... те защо не поканят всички производители да седнат на една маса и да договорят ОБЩИ ограничения с по 4-5% (ще е достатъчно), при положение, че най-ного се нуждаят от висока цена?Русия тръгна на слузеста война, защото може да си я позволи - може да издържи на сегашните цени и 10 години.... ама американците и арапите ще го закъсат. Петролът ще се уравновеси на 35, до 40 долара, когато потреблението се възстанови.Отделно - да му мислят и тия с електрическите брички - какви субсидии ще дават на купуващите колите им - когато цените на бензинецът паднат с 20-30%...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още