IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Русия и Владимир Путин започнаха петролна война със САЩ?

Москва може би търси начин да възстанови лидерската си позиция на петролните пазари, като в същото време отмъсти за американските санкции

08:21 | 11.03.20 г. 77
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Руският държавен глава Владимир Путин. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Руският държавен глава Владимир Путин. Снимка: Bloomberg

Руският президент Владимир Путин знае, че крехката петролна индустрия в САЩ е изградена върху планина от дългове. Затова, когато Саудитска Арабия призова за намаляване на производството, за да смекчи свръхпредлагането, Путин реши да удари.

Русия шокира света миналата седмица, като загърби разклатения си съюз с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Отказът на Москва да се присъедини към плана на картела е отчасти насочен към удавяне на американските шистови компании, които разчитат на по-високи цени в море от евтина суров петрол, пише CNN.

Целта на Путин е да извлече пазарен дял от американските сондажни компании, чийто ръст на производството, захранван от растящия дълг, принуди Русия да предаде титлата си през 2018 г. на най-големия производител на петрол в света. 

Цените на петрола се сринаха в понеделник, след като Саудитска Арабия заяви, че ще предприеме ценово намаляване, като отговор на хода на Русия. Американският лек суров петрол WTI  поевтиня с 26% до 31,13 долара за барел, отбелязвайки най-лошия си ден от 1991 г.

Петролът в момента е толкова евтин, че много американски шистови компании ще бъдат принудени да намалят производството. Опасенията от банкрут вече се появяват навсякъде в САЩ.

Акциите на големи петролни компании като ExxonMobil и Chevron, чиито бизнес модели са създадени, за да издържат на евтина суровина, поевтиняха с по 12%. Цената на книжата на компаниите, занимаващи се с проучване и производство, се срина, като акциите на Pioneer Natural Resources поевтиняха с 37%, а тези на Occidental Petroleum (OXY) изтриха 52% от стойността си.

Сривът заплашва да причини повторение на петролната катастрофа от 2014-2016 г., която доведе до банкрута на десетки американски петролни и газови компании и заличи стотици хиляди работни места. Въпреки че индустрията оцеля, опитът се оказа много болезнен.

"Русия вижда американската шистова индустрия като особено уязвима в момента", споделя Райън Фицморис, енергиен стратег в Rabobank. „Според нас Русия се е прицелила към американските производители на шистово гориво, натоварени с дългове“, добавя той.

Под кръстосан огън

Саудитска Арабия отмъсти на гамбита на Русия, като започна ценова война през уикенда. Кралството намали официалните си продажни цени за април с 6 до 8 долара и обеща да увеличи производството си.

„Между Русия и саудитите е налице зрелищно състезание и всички останали попадат под кръстосания огън", заяви Майкъл Тран, директор глобалната енергийна стратегия в RBC Capital Markets.

Не е тайна, че Русия и нейните петролни компании станаха нетърпеливи по отношение на усилията на ОПЕК да възстанови баланса на петролните пазари. Години наред Русия действа в синхрон с ОПЕК в намаляването на производството, за да постави долна граница при цените на петрола. Въпреки това всяко намаляване на производството принуждава Русия да отстъпва част от пазарния си дял на процъфтяващата енергийна индустрия в САЩ.

Руската държавна петролна компания „Роснефт“ нарече алианса с ОПЕК „мазохизъм", който позволи на американския шистов петрол да процъфтява.

„Като отстъпваме от собствените си пазари, ние премахваме евтиния арабски и руски петрол, за да изчистим място за скъп американски шистов петрол и да гарантираме ефективността на неговото производство", заяви говорител на „Роснефт“ в неделя.

Последна актуализация: 01:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

44
rate up comment 3 rate down comment 6
dikens15
преди 4 години
Пишеш глупости!!! Прочети си статията там всичко е написано много точно( дори и за този не много коректен да го кажем сайт).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 1 rate down comment 6
dikens15
преди 4 години
Така е може би в твоето съзнание, в действителността нещата са много по различни и ясни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 6 rate down comment 5
dikens15
преди 4 години
За да ти продава някой газ на такива цени, някой друг от Банкя 2012 г. трябва да е подписал договорите. Ти как мислиш, кой е той и поради какви причини той е загърбил държавният интерес??? Познай от три пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 8 rate down comment 11
zelka007
преди 4 години
хаха каква война па теб те бие ... най-обичам като вкарат в търговията военен речитатив ... клавиатурните войници ... :))) ... борбата е за пазарни дялове , не за петрол и газ ... е khao ти го е написал ... такива бол ... :))) ... война за водород няма да има , щото всеки ще си го прави сам ... :))) ... вятър вее навсякъде и слънце пече навсякъде ... не е еднакво , но достатъчно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 7 rate down comment 3
dikens15
преди 4 години
Втората статия ( за това, че йената е убежище) вероятно е била по-стара. И това е точно така. Йената , заедно с швейцарският франк винаги са били убежища, включително о през последната криза от 2008. Първата статия, вероятно е била по-нова. И тя също е абсолютно точна, защото последните данни показват, че инвеститорите вече избягват и не се доверяват на йената като убежище, включително и при събитията от последните дни. И двете статии са абсолютно верни( включително тази за нефтът и Путин) това, че на теб не ти е много ясно е друг въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 20 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 4 години
аха, начи войните са заради други ценности - не за ресурси и пазара, демек - за кинти, а заради културни и цивилизационни ценности...? Ше си отбележим, че и аз съм научил нещо от тебе... ;)Само не ми е ясно оти толкова им пречи на американците Мадуро у Венецуела, а не Ево Моралес у Боливия и националните им интереси се из Близкия Изток са застрашени, а не у Централна Африка ... ? Само за последните 20 години колко военни интервенции и къде проведоха САЩ? Защо е войната в Сирия, напр. - знаеш ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 10 rate down comment 10
khao
преди 4 години
След 10 години потреблението на газ ще се удвои най-малкото---я сподели с колко се вдигна потреблението на газ за последните 10 в ЕС ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 17 rate down comment 11
fon
преди 4 години
Путин не е започвал никаква война, ами му убиха всичките надежди държавата му да се измъкне от Третия свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 17 rate down comment 13
Императорът
преди 4 години
Жалко, че няма екзорсисти да гонят идиoтството - че ще имат ного работа с тебе и с гeй-дружинката ти тука.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 15 rate down comment 14
Императорът
преди 4 години
Забравяш, че 8% са водноелектрическа енергия... а там потенциалът е до голяма степен изчерпан... забравяш и че енергопотреблението расте с много по-бърз темп от ръстът при вятър и слънце... абе той Мави ти го каза - войни се водят за нефт и газ, не за вятър. Забравяш и че ВЕИ се крепи само на политика и на субсидии, ама това е до време, забравяш и че ръстът в търсенето на газ е много по-голям, забравяш и че при сегашните значително по-ниски цени на природния газ, тия с ВЕИ ще трябва като вятъра да правят на самолетите на инвеститорите, за да ги убедят да им купят перките и черните плочки.... защото потребителят винаги търси изгодното и сигурното... а не на скъпата енергия, при която няма никакъв контрол над източника. След 10 години потреблението на газ ще се удвои най-малкото. ВЕИ от 15%, най-много да стигне 20% и това ще е подвиг направо, с цената на трилиони субсидии, защото при пазарна конкуренция всичките слънце-вятърници ще изпофалират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още