Организацията на страните производителки на петрол (ОПЕК), Русия и други петролни производители може да обмислят по-сериозно понижение на добива на петрол от договореното, ако сделката за 1,2 млн. барела на ден не е достатъчна да се балансира пазарът, заяви енергийният министър на Обединените арабски емирства, цитиран от Bloomberg.
Не е проблем през април да се договори по-голямо намаляване на добива, тъй като това не е било проблем и в миналото, заяви Сухейл Мохамед ал-Мазрауи, който е и президент на ОПЕК, в Кувейт. Ако договорената сделка не е достатъчна, за да се балансира пазарът, групата ще се срещне и ще реши дали е нужно по-дълбоко понижение, каза той.
Миналата седмица петролът отбеляза най-големия си седмичен спад от 2016 г. насам на фона на опасенията за забавящия се растеж на глобалната икономика и нарастващото предлагане от САЩ, което ще доведе до излишък следващата година. Това надделява над усилията на ОПЕК да стабилизира пазара.
Фючърсите потънаха с 11% миналата година в Ню Йорк, което е най-голямото им понижение от януари 2016 г.
Производствените нива от октомври ще бъдат референтната точка за свиването на производството, което ОПЕК и няколко страни извън организацията договориха по-рано този месец, допълни той.
Нивата от септември обаче ще бъдат референтната точка за няколко производители, каза той на пресконфренция след среща на ОПЕК в Кувейт, цитиран от Ройтерс.
Либия, Иран и Венецуела са изключени от производствените квоти, заяви Мазрауи, добавяйки, че очаква техният добив да намалее, вместо да се увеличи.
Мазрауи каза още, че ОПЕК+ цели да възстанови баланса на петролния пазар, връщайки се към нивата от лятото на 2018 г., през първото тримесечие на 2019 г.
Шистовите производители ще бъдат първите, които ще пострадат от поевтиняването на петрола, каза той, а производството им наистина се забавя.
В същото време петролният министър на Ирак каза в неделя, че очаква цените на петрола „да се подобрят“ в началото на следващата година, след като ОПЕК+ започне да прилага споразумението.
„Оптимистични сме, че сегашният спад на цените ще спре, защото няма да има повече свръхпредлагане на пазара“, каза Тамир Гадбан.
Енергийният министър на Катар също отбеляза, че периодът за цените на петрола е труден.
„Има свръхпредлагане на запаси“, каза Саад ал-Кааби, създадено от добива на някои страни, включително Саудитска Арабия, за което „няма оправдание“.
преди 5 години Картела е на път да загуби всичко, старите методи вече не работят :) Манипулирането на цената на нефта вече 50 години е недопустимо, време е да се връщат в палатките и при камилите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар