IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Втечненият природен газ разпалва Балканите

Ожесточената конкуренция за контрола върху газовите потоци в региона е в разгара си

10:43 | 30.05.18 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Не бяха изминали и шест месеца от деня, в който ЕС обяви през декември 2017 година, че възнамерява да финансира строителството на терминал за втечнен природен газ (LNG) на хърватския остров Крък със 101,4 милиона евро, за да допринесе за енергийната сигурност на Централната и Югоизточна Европа, когато руският гигант „Газпром“ съобщи, че възнамерява да финансира със 70 милиона евро строителството на завод за втечнен природен газ в Зворник, Босна и Херцеговина.

Това е малък пример за ожесточената конкуренция за контрола върху газовите потоци на Балканите. Същевременно усилията на САЩ да изнасят гориво за Европа са в пълен ход, посочва БТА.

Несъществуваща трансгранична връзка

В някои документи ЕС подкрепя възможността за изграждане на съоръжения за втечнен природен газ в Гърция, както и в Хърватия, България и Полша. Европейските институции обаче отбелязват проблема, че мрежата от енергийни интерконектори в страните от Югоизточна Европа в момента е незавършена. Поради това особено силно внимание се отделя на завършването, например, на интерконектора между Гърция и България (IGB).

Макар Гърция, Хърватия и България да имат амбицията да станат врата към Полша и Литва за американския втечнен природен газ в Югоизточна Европа, Вашингтон открито изразява „пълна и абсолютна подкрепа“ за работата си по плаващата платформа за съхранение и регазификация (FSRU) и терминала на хърватския остров Крък.

София пък планира да работи с Катар за изграждане на инфраструктура за втечнен природен газ или за компресиран природен газ (CNG) с участието на държавни компании оператори от двете страни, за да внася катарски газ.

Екологична катастрофа

Превръщането на хърватския остров Крък в терминал за втечнен природен газ обаче предизвика разнопосочни реакции, основно сред част от местните жители. Те изразиха дълбоко безпокойство от изграждането на нова промишлена зона в залива Кварнер. Това ще доведе до разрушаване на морската екологична система и изваждане на района от туристическата карта на острова с население 19 000 души, който през лятото привлича до 190 000 туристи, основно от Германия.

За работата на съоръжението е необходимо да се използва хлор и поради тази причина организации и граждани се оплакват, че заливът Кварнер ще се превърне в плувен басейн. И се заричат да се мобилизират, ако държавата не се разгледа отново въпроса.

В очакване на шистовия газ

Във всеки случай въпросът, който човек може да си зададе, е дали Хърватия има нужда от този терминал, тъй като американският втечнен природен газ може да закъснее. В такъв случай, с какво ще се пълнят дотогава хранилищата?

В изявление LNG Croatia – държавната компания, която управлява проекта, съобщи, че е в процедура за нов търг с крайна дата за подаване на офертите 8 юни за изграждане на плаваща платформа за съхранение и регазификация. Посочва се, че по този начин се отменя предишният търг заради необходимостта да се направи преоценка на проекта. Местни медии съобщават, че на първата фаза на процедурата се наблюдава ограничен интерес, посочва още БТА.

„Необходимо е да се преразгледат техническите характеристики и капацитет на първоначално възложената плаваща платформа за съхранение и регазификация, за да се намалят първоначално планираните капиталови разходи по проекта и да се открие възможност за изпълнението му с по-ниско натоварване на капацитета“, съобщи LNG Croatia, без да предостави допълнителна информация.

Първоначалният капацитет на съоръжението за втечнен природен газ бе 2,6 милиарда кубични метра годишно, като се планираше експлоатацията да започне през 2020 година.

Проектът за внос на втечнен природен газ на остров Крък ще бъде разработен на два етапа. Първата фаза включва разполагане на плаваща платформа за съхранение и регазификация, а втората фаза предвижда строителство на наземни съоръжения за внос на втечнен природен газ, посочва LNG Croatia.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:11 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 1
15%
преди 6 години
Северен поток 2 е отворен за участие на други страни, Русия ще се бори за него, заяви президентът на Руската Федерация.Проектът е отворен, отворен е за участие в него на други партньори, не само на тези, които участват днес, каза още Путин в рамките на пресконференцията след срещата си с германския канцлер Меркел. По спомени Путин не говореше така за Южен поток. Нека тръгне и ще видим, защото Полша, а и други държави заплашват със съд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 4
KPetkov
преди 6 години
Мен лично ме притеснява долното изречение. Украинците и те видяха зор с пазарните цени на Германия, а иначе голям вой бяха надали срещу тоталитарния евтин газ от Русия. Друго си е демократичният "германски" газ на двойно по-високи, но все пак пазарни цени:Under the agreement, Gazprom will adjust its gas prices to open market prices in Western Europe, reduce restrictions on the resale of gas and allow countries to request a reduction in gas prices.https://***.thefirstnews.com/article/concern-as-eu-reaches-agreement-with-gazprom-in-antitrust-probe
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 2
khao
преди 6 години
Това което гори и е енергия акумулирана в него е водорода---хахахахахахахахахахахахахаха, ти сериозно ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 1
sgg21
преди 6 години
По тръбите на СП2 колко диверсифицирана газ ще тече?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 8
15%
преди 6 години
Относно мислите ти колко могъща била Русия, защото без нея ще стоим на тъмно и студено - извинявай, но подобни мисли ми се струват доста инфантилни. Както вече казах се строят тръби от Азербейджан, САЩ също работят усилено, Норвегия има доста, от Италия и т.н. Все едно да кажеш, че фермерите са най-могъщите на света, защото видиш ли без тях всички ще умрем от глад. С цялото ми уважение към тях, но това просто не е така. За добро или лошо, най-могъщите са тези с многото пари....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 4
15%
преди 6 години
Импе, правилата са, че за да има доставки на газ, то по тръбата трябва да може да доставя и друг производител /в случая мисля, че ставаше въпрос да може Азербейджан да доставя по същата тръба/. Това се прави с цел диверсификация, т.е. да не се изпада в положение, в каквото сме в момента, а именно да можем да взимаме само от Русия и да ни пердашат здраво в цените /както правят към днешна дата/. Цялата идея е да има конкуренция от възможно най-много страни, което подкрепям с две ръце. Руснаците не искаха, но ги принудиха / отново използвам тази дума, поради липсата на по-подходяща според мен/ да намаляват цени. Освен това вчера е открит проекта за Азерски газ като огромна част от средствата идват от ЕС. И като говорите как ни мачка ЕС ще помоля да използвате числа. Абсолютен факт е, че братушките ни продават газа мноооого по-скъпо, отколкото на "враговете си", които обаче могат да ползват и друг газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 3
15%
преди 6 години
sgg21, просто казвам, че когато членуваш в някой клуб, то си задължен да спазваш неговите правила. Ако хората не искаме да част от ЕС, нека най-големите противници да организирате референдум или да изберете анти ЕС партия. Нямам нищо против и ще се съобразя. Но да се говорят лъжи не съм съгласен, където и да членуваме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 8
sgg21
преди 6 години
Господин 15% е любимия електорат на всякакви Меркели, Юнкери и прочие ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 3
15%
преди 6 години
Еми от доста години ЕС заведе дело и доколкото знам, Газпром са се отказали да влизат в него и са приели условията на ЕС, за да не се гледа такова. Ако искаш, може да замениш думата "задължи" с която сметнеш за по-подходяща при тези условия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 6
abdul
преди 6 години
"Задължи" :-)Как звучи само, а :-DДа няма "непредвидени" политически рискове скоро... пак?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още