Петролните фючърси понижиха цените си до най-ниското си ниво от над три седмици в петък, съобщи Investing.com. Цените записаха най-високия си седмичен спад от месец насам заради нарастващите опасения около повишаващия се шистов добив в САЩ.
Американският лек суров петрол WTI поевтиня със 70 цента (1,5%) в петък до 47,66 долара за барел. По-рано този сорт петрол докосна цена от 46,74 долара за барел, което беше най-ниското ниво от 10 май.
За седмицата WTI поевтиня с 2,14 долара (4,3%), което беше най-големият седмичен спад от седмицата, приключила на 5 май.
На лондонската борса ICE в петък европейският бенчмарк Брент с доставка август поевтиня с 68 цента до 49,95 долара за барел. По-рано той докосна 48,95 долара за барел – най-ниското ниво от 10 май.
Седмичният спад при Брента възлиза на 2,20 долара (4,2%).
Данните на консултантската компания Baker Hughes от петък показаха, че нефтените платформи в САЩ са увеличили броя си за 20-а поредна седмица, което е най-дългата такава серия. Динамиката подсказва, че предстои ръст в добива в САЩ. Платформите са се увеличили с 11 до 733, което е най-високият им брой от април 2015 г.
Решението на американския президент Доналд Тръмп да оттегли САЩ от климатичното споразумение от Париж също предизвика опасения за цената на петрола, защото добивът може да се увеличи рязко, когато липсва фокус върху ограничаването на употребата на изкопаеми горива.
По-високата продукция в САЩ се компенсира донякъде от ограничения добив на ОПЕК и други водещи производители. Картелът се споразумя да продължи да ограничава добива до края на март 2018 г., което обаче може и да не е достатъчно за справяне със свръхпредлагането.
Към 9:40 часа българско време в понеделник WTI се търгува с ръст от 1,11% до 48,19 долара за барел, а Брентът поскъпва с 1,10% до 50,50 долара за барел.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.
преди 7 години Усилията на ОПЕК са усилията на СА и Русия - нищо, че Русия не е там - тя влияе на политиката на ОПЕК по-силно от Венецуела и Ирак взети заедно. А ударът на СА и Египет срещу Катар не само, че не е минал без руска намеса, но и това е първата съвместна операция на Тръмп и Путин. Така, че усилията на ОПЕК и координацията в него ще продължи в посока, удобна за СА и Русия - поне, докато не се разпърди този тандем... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Но е по дългосрочен план - това може да удари усилията на ОПЕК за ограничаване на добива.., което отново ще окаже натиск надолу върху цените.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В момента поскъпването е продиктувано основно от разрива в отношенията между Катар от една страна и СА, Бахрейн, ОАЕ и Египет от друга. .. отговор Сигнализирай за неуместен коментар