IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Саудитска Арабия и Русия удължават сделката за по-слаб добив на петрол

Най-големите производители на петрол в света са се договорили споразумението да продължи до март 2018 г.

10:25 | 15.05.17 г. 32
<p>
	Саудитският енергиен министър Халид ал-Фалих и руският му колега Александър Новак. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Саудитският енергиен министър Халид ал-Фалих и руският му колега Александър Новак. Снимка: Ройтерс

Саудитска Арабия и Русия – най-големите производители на петрол в света, се договориха в понеделник да удължат сделката за намаляване на добива за още девет месеца до март 2018 г. в опит да преодолеят глобалното пренасищане на пазара, повишавайки цената на "черното злато", съобщава Ройтерс.

Изборът на момент за съобщаване на новината преди следващата официална среща на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) на 25 май и силните думи в него изненадаха пазарите. Ходът ще спомогне да се гарантира, че и останалите страни членки на ОПЕК и други производители, които участваха в първия кръг от намаленията, също ще се включат.

В съвместно изявление след срещата си саудитският енергиен министър Халид ал-Фалих и руският му колега Александър Новак заявиха, че са се договорили да удължат сегашната сделка с още 9 месеца до март 2018 г.

Министрите обещаха „да направят каквото е нужно“, за да намалят глобалните резерви до петгодишните средни нива и изразиха оптимизъм, че ще гарантират подкрепа от производители не само от тези в сегашната сделка, се казва в изявлението.

„Налице е значително намаляване на резервите, но не сме там, където искаме, по отношение на достигането на петгодишните средни нива“, каза Фалих на брифинг в Пекин заедно с Новак. „Стигнахме до заключението, че споразумението трябва да бъде удължено“.

Съгласно сегашната сделка, започнала на 1 януари, ОПЕК и други производители, включително Русия, обещаха да намалят добива с почти 1,8 млн. барела на ден през първата половина на годината.

Саудитска Арабия – реалният лидер на ОПЕК, и Русия, най-големият производител в света, заедно контролират една пета от глобалните доставки, или производството на около 20 млн. барела петрол на ден.

Макар че до голяма степен бе очаквано ОПЕК и Русия да се съгласят на удължаване на сделката, моментът и силният език на изявлението повиши цените на петрола с над 1,5% по време на азиатската търговия.

„Мисля, че ОПЕК и Русия осъзнават, че за да върнат пазара обратно на тяхна страна, те се нуждаят от тактика тип „шок и ужас“, където трябва да направят нещо повече от просто удължаване на сделката“, каза Вирендра Чаухан, базиран в Сингапур анализатор на Energy Aspects.

“Пазарът ще очаква и намаляване на износа, не само на добива, тъй като това е нужно, за да се постигне ребалансиране на пазара“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 12
khao
преди 7 години
не бъркай автономни коли с тези на ток ... различни неща са, автономните ще дойда доста по скоро, другите поне след 20 години, така че няма да е бързо, нито лесно.... или твоята грижа е за бензинджиите ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 12
Mavi Goz
преди 7 години
Хаахаха... Мани ги тия и диоти... Врачката Жулиен я знаем, а за оня мурджо, дето е препикал темата след нея, кво да ти кажем - инвеститор отсекъде - личи си, че са му ясни нещата... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 7
KPetkov
преди 7 години
Масовият транспорт нали щеше да става хвърченето до Марс. Бензинът ще остане някъде до 2050 г. Пък след това ще видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 6
bgMan
преди 7 години
Как може да има още толкова много балъци, които да вярват, че прехода към транспорт без фосилни горива ще е толкова бърз е лесенНяма да стане толкова бързо не заради липса на технологии и алтернативи а защото 60% от сегашната работна ръка изведнъж ще остане без препитания. Тази социална тежест никой и нищо не може да я плати. Трябват поне 15-20 години плавен преход с постоянно предупреждение на хората в съответните браншове и постоянно и добре планирано съкращения на работни места за да няма цветни революции в развития свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 12
khao
преди 7 години
абе човека говори за масовия транспорт бе, демагог! иначе и бензина дето си палим барбекюто най-вероятно ще остане доста след тези 5-8 години!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 3
Pyramid
преди 7 години
Ха дано, ама нАдали. Свикнали на лесно веднъж, *** отучвай тарикатите. Още повече, че в вчмоменга-,ако се вярва на твърдението за "проучени" само 5% от земната ***, остават още 19 пъти по толкова. Единствено, на различна цена, ако се кара с днешни технологии...или и по-ниски, след като навлезе MDP.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 2
KPetkov
преди 7 години
5-8 години бива. Тъкмо ще доживеем да го видим. Другите прогнози бяха много неизгодни в дългосрочен план - 2050-2100. То човек как може да вярва на такива глупости като ще му трябва поне живот и половина за да се увери със собствените си очи.Само Мъск да не обърка плановете с тия негови ракетиhttp://***.upi.com/Science_News/2015/01/26/Elon-Musk-says-SpaceX-using-electric-rockets-is-impossible-after-Simpsons-episode/9121422316707/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 8
4ervenasgan
преди 7 години
Според мен някой знае нещо, което други не знаят или само бегло се досеща за момента. И то е, че краят на петрола, като гориво вече е дошъл. Който успее да попродаде, каквото има в близките 5-8 години на тези цени ще е доволен. После ще се ползва само за пластмаси, полимери, дрехи и т.н. Но огромното потребление ще остане в миналото.За цената на барел, вярвам всеки в инвестиционен форум ще си направи сметката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 11
lyusien
преди 7 години
Прекрасна новина за американските шистови компании канадците Ирак и Иран Ще помпат с пълни сили и ще трупат печалби Цените на нефта и през следващите години ще се движат между 47 и 58 долара за барел А много е съмнително и дали руснаците и саудитците ще спазват собствените си споразумения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още