IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Излиза ли златото от мода за централните банки?

Покупките на злато от страна на световните централни банки се свиват с 40% през второто тримесечие

21:21 | 30.08.16 г. 50
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Представете си, че имате толкова много злато, че сте загубили желание за повече.

Централните банки по света показаха привидно неутолима жажда за злато от 2010 г.  насам, изграждайки огромна съкровищница на благородния метал. Но сега се появяват признаци на лека умора от страна на тези държавни институции, пише CNN. 

Покупките на злато от страна на световните централни банки се свиват с 40% през второто тримесечие, показва статистиката на World Gold Council. Последното тримесечие всъщност беше белязано от най-слабия темп на покупки на злато от страна на централните банки от 2011 г. насам, сочи още статистиката.

Но защо изглежда така, сякаш златото излиза от мода за централните банки?

World Gold Council отбелязва намаляващ апетит през последните месеци от централните банки на нововъзникващите пазари. Това вероятно е отражение на по-малкото долари за инвестиране в развиващите се страни, където износът се срина от ниските цени на суровини като петрола, медта и желязната руда. 

"Развиващите се пазари се изправят пред много насрещни ветрове. Така че ще започнете да виждате забавяне при всички активи, които купуват”, обясни Есечиал Чопич, директор за централните банки на World Gold Council.

Друг проблем е, че цената на жълтия метал се увеличи рязко. Цената на златото скочи с 24% през тази година, благодарение отчасти на пристъпите на турбулентност на финансовите пазари, които подтикнаха изплашените инвеститори да бягат към алтернативи. А има тенденция златото да се представя добре по време на моменти на нестабилност.

Хубавото е, че стойността на златото, натрупано от централните банки, също се увеличава. Те вече притежават много от него - златото сега представлява 3% от общите резерви на централните банки на нововъзникващите пазари, което е покачване спрямо нулевите нива през 2007 г.

Все пак, някои централни банки  всъщност намалят своите златни активи, като например централните банки в Германия, Йордания и Украйна продаваха злато през второто тримесечие, посочва още CNN.

Така или иначе банките притежават невероятните 32,800 тона злато, равняващи се на около 1,4 трлн. долара, най-високите нива от 2013 г., според данни на World Gold Council.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 2 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Замисляли ли сте се, колко обективно Дъглас Адамс и Тери Пратчет анализират и тънко бъзикат такива като вас. "Какво е "форекса" ?! "Въздух"! От въздух може да получиш в крайна сметка само въздух ... Нали заради всеобщият глобален "въздух" света е на това дередже..." А какво искаш да получиш? 42?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Като гледам Форекса, нещо не се вързва с твоите мисли. Лесно се отказваш от един инструмент. Добрият трейдър може да направи имане и от монголски тугрици :)---Какво е "форекса" ?! "Въздух"! От въздух може да получиш в крайна сметка само въздух ... Нали заради всеобщият глобален "въздух" света е на това дередже.... Какво създаваш във физическият свят с "форекса" ?!Икономисти сте , а не щете да проумеете, че трайна стабилност и ценност във времето само има нещо, което може "да се пипне"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
"Умираш, ако никой не вярва в теб и това беше нещото, за което обикновено се притеснява един малък бог."Тери Пратчет
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 0
Hahoto
преди 8 години
Като гледам Форекса, нещо не се вързва с твоите мисли. Лесно се отказваш от един инструмент. Добрият трейдър може да направи имане и от монголски тугрици :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
а хартията не е ли за същото? :)---същото е, защото и тя, както и златото престанаха да изпълняват функцията си на "обменно средство" , а вече имат спекулативна функция ... а това вече е друга "хартия" и друго "злато"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 8
SS-23
преди 8 години
Сам го каза , че това е "средство от хилядолетия" , което днес вече е загубило древното си предназначение (средство за обмяна) и се е превърнало в едно просто средство за спекулации ... както между впрочем и "парите". Златото ще продължи да има ценност във вид на предмети, монети и т.н.., т.е. колекционерско - сантиментално-историческо-антикварната ценност на златото ще се запази. Това което губи ценност е спекулативната функция на т.н. "инвестиционно злато"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 2
Hahoto
преди 8 години
Чистото злато и чистата ракия са радост с непреходна стойност. Трезвените вегани да ручат ДЦК с отрицателна доходност ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 3
Jorkata
преди 8 години
"и кво ше прави с това злато? ше чака да шитне на някой друг, нали ... щото за друго не става златото!" - а хартията не е ли за същото? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 3
абитуриент
преди 8 години
каширай си ДОМАТИ и КРАСТАВИЦИ.........!!!!!?????.......и прави КОНСЕРВИ......те имат СТОЙНОСТ.......а и след ГОДИНИ можеш да ги ПРОДАДЕШ и ПО -СКЪПО.......????!!!!.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 3
pinoccio
преди 8 години
Друже, сам говориш за средство за размяна, което да бъде такава ценност, че да оставя индивида независим от банковата система и държавната машина. Без дори да си чел, сам си прозрял истината за необходимостта от това средство. Но, понеже не си чел, веднага ти казвам, че точно тази роля може да играе единствено и само златото. Хилядолетия преди ти да заявиш, че нищо не си чел, хората са си блъскали главите в книгите и високите дувари, с които са ограждали неприязънта си към плебса, за да открият това средство и то е е било златото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още