Сривът в цените на петрола заплашва да се превърне в една от най-големите лавини в историята на корпоративна Америка. Фалитите на петролни и газови компании станаха 59, след като тази седмица документи за несъстоятелност подадоха Midstates Petroleum и Ultra Petroleum, съобщи агенция Ройтерс.
Банкрутите на енергийни компании в САЩ се доближават до впечатляващите 68 след пукането на телеком балона през 2002 и 2003 г., сочат данни на юридическата фирма Haynes & Boone и на сайта bankruptcydata.com.
Чарлз Гибс, партньор в Akin Gump в Тексас, казва, че петролната индустрия не е изминала и половината път от вълната фалити. „Мисля, че ще станем свидетели на повече банкрути през второто тримесечие отколкото през първото“, казва той. През периода януари-март фалиралите фирми в енергийния сектор са били 15.
Някои компании изглежда все още се държат, надявайки се, че цените ще се стабилизират на по-високи нива. През февруари цените паднаха до 27 долара за барел, след като преди близо две години бяха над 100 долара за барел. Американският лек суров петрол WTI се възстанови и в четвъртък се търгува за малко под 44 долара.
До скоро банките бяха склонни да дават облекчения на шистовите компании, но през последно време някои кредитори затегнаха кесиите.
Прогнозираната с широк консенсус вълна от сливания в шистовия сектор предстои да се материализира, тъй като в момента волатилността в цените прави пазарните оценки трудни.
Циклите на бум и спад при телеком балона и при енергетиката имат забележителни паралели. Напредъкът в технологиите доведе до вълна инвестиции и в двете индустрии, много нови малки предприятия натрупаха големи дългове, а последвалото пренасищане потопи цените, като търсенето се понижи рязко.
Нито актуалната ситуация при петрола, нито телеком балонът обаче може да се конкурира със срива на имотния и финансовия пазар през 2007 – 2009 г., що се отнася до последици върху икономиката. Но загубите на инвеститорите в енергетика на фондовите и дълговите пазари през последните две години също са значителни. Остава неясно кога точно ще мине най-лошото и кой ще оцелее, коментира агенция Ройтерс.
60-процентовият срив в цените на петрола, започнал в средата на 2014 г. изтри около 1,02 трилиона долара от пазарната капитализация на енергийните компании, сочи индексът Dow Jones U.S. Oil and Gas Index, който следи акциите на 80 компании. За сравнение, загубата при телекомуникационния индекс преди близо 15 години беше 882,5 милиарда долара.
На дълговите пазари също вече има знаци, че много пари могат да бъдат изгубени, особено при джънк облигациите. По време на последния бум петролните и газовите компании емитираха двойно повече облигации отколкото телекомуникационните компании към края на 90-те години и в началото на новото хилядолетие.
Между 1998 и 2002 г. са били продадени нови облигации в телекомуникационния сектор на стойност около 177,1 милиарда долара. По-малко от 10% от тях са джънк облигации без инвестиционен рейтинг.
Между 2010 и 2014 г. петролните и газовите компании в САЩ емитират ценни книжа на стойност около 350,7 милиарда долара, като повече от половината са джънк облигации, сочат данни на Thomson Reuters.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.
Коментар на Нийл Аткинсън от Международната агенция по енергетика вижте във видеото на Bloomberg:
преди 8 години E има си една поговорка: "Който нож вади от нож умира" Според мен това е само началото. А колко банки стоят зад петролната индустрия !? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години еми затова пробват TTIP ако мине мине и да си продължат по старо му, но нема да им се отвори баш парашута, просто западната цивилизация си е изгърмяла патроните и залязва вече полека лека както се вижда на небосклона ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години козовете на арабите са други.. те осигуряват реалните доставки на петрол, защото ще лъсне измамата, наречена НЕФТЕДОЛАР русите си обслужват контрактите и дълговете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Другаря Греф е от просветените. той даде следното определение за нефта, "Нефта е финансов инструмент". Енергийния сектор на хамерика фалира за разлика от Русия, който се оказа по устойчив на спекубативния срив на цените отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години руснаците и арабите ше оставят да тече петрола, нарочно го правят защото знаят, че Сашовци ше го попушат и те са го лапнали както се вижда от заглавието ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Европа има да чака "диверсифицирани "доставки с танкери...първия май стигна Португалия... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години мхм "дръпнали" са се само по новините колкот руснаците се "изнесоха" от Сирия ..... петрола ще остане още бая време най-важната суровина и заради това са тея войни, ако Рокафелера се е изтеглил наистина от петрола военните нема кво да праат в Сирия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Че те нали уж се дръпнаха от тоя бизнес?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ууу екстра екстра напрао чудно, ако може и безинджийските фирмички на Рокафелера да глътнат водица ше бъде приказка, аааайде Амин да Боже !!! .... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар