Срещата на някои от най-важните страни – производителки на петрол в столицата на Катар Доха приключи в неделя без резултат, предаде DPA. Въпреки това дискусиите може да бъдат подновени през юни, стана ясно при приключване на срещата.
16 държави, произвеждащи около половината от световния петрол, се събраха в неделя в столицата на Катар, в опит да стабилизират петролния пазар. Това бе първият значителен опит да се координира производството между ОПЕК и страните извън организацията за последните 15 години.
Самата среща започна със закъснение. По-рано в медиите изтече проектодокумент за споразумението, според което среднодневното производство на петрол във всеки от следващите месеци не бива да превишава рекордното ниво от януари тази година, а замразяването на добива да трае до 1 октомври 2016 г.
Саудитска Арабия засега не се съгласява да замрази своите добиви, освен ако това не направят други производители, измежду които и Иран. Рияд публично сигнализира, че няма да се съгласи на замразяване без участието на Иран. Саудитският принц Мохамед бин Салман, който отговаря за икономиката на страната, повтори през уикенда това становище в интервю за Bloomberg News.
Иран, който е член на ОПЕК, вече заяви, че няма да участва в неделната среща, тъй като няма да приеме каквито и да са предложения за замразяване на производството.
Саудитска Арабия и Русия одобриха предложението да се замрази производството на петрол на нивата от януари до 1 октомври, като се очаква и други страни да го приемат, коментира петролният министър на Оман Мохаммед Ал Руми.
Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол в света, ще брани пазарния си дял с добиви за 10,3 млн. до 10,4 млн. барела на ден, ако и други производителки се съгласят да замразят добивите, коментира принцът Мохаммед бин Салман в интервю от 14 април.
Цената на петрола падна от средата на 2014 г. до края на 2015 г. с близо 70%. Членовете на ОПЕК, както и други важни страни, които добиват петрол, като Русия, преговарят от седмици за възможностите за ограничаване на бързия срив на цената.
Евентуален провал на преговорите ще доведе до силен срив в цената на „черното злато“, прогнозират от Citigroup Inc. Фючърсите върху петрола сорт Брент затвориха при цена от 43,10 долара за барел на борсата в Лондон в петък, като са поскъпнали с над 50% от достигнатото през януари 12-годишно дъно.
преди 8 години не могат да разделят голямата торта трудна е отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не друже - БЪЛГАРСКА БАНЯ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Що ли не съм, учуден? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Без резултат щото тука е като в турска баня ...да не изтърве сапуна някой... отговор Сигнализирай за неуместен коментар