IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ах, тези трудни прогнози... Каква ще бъде съдбата на златото през 2016 г.?

След три поредни годишни понижения днес златото е една от най-добре представящите се суровини. Investor.bg събра мнения на български експерти за тенденциите

08:19 | 08.04.16 г. 81
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

„В световен мащаб около 50% от пазара на злато се падат на производството на бижута, около 17% на индивидуални инвеститори, 19% на централните банки и около 10% на технологичните компании, които използват злато в производството си“, посочва Стойне Василев. Засиленото търсене от страна на централните банки през последните години обаче е за сметка на индивидуалните инвеститори, които се ориентират по-скоро към продажби.

„Намалява и делът на златото в производството, докато търсенето на модната индустрия е относително постоянно“, отбелязва Василев.

На същото мнение е и Димо Стефанов от Tavex. Той допълва, че истинските двигатели на физическия пазар са институционалните инвеститори и индивидуалните инвеститори.

Златните сертификати

Стефанов посочва още, че цената на златото, която обикновено се коментира, е цена на златни сертификати, които на практика не са на 100% покрити със злато. „Ръстът в търсенето на физическо злато поставя тази система на златно банкиране с частичен резерв под допълнителен риск, който може в един момент да се реализира и създаде предпоставка за по-голям ръст на цената на физическото злато. На практика през последните години търсенето на физическо злато не е спирало. Колкото по- силно е търсенето на физическия пазар, толкова по-голям е натискът върху хартиения и цената няма как да не расте, защото банките са принудени да свият издаването на непокрити златни сертификати“, обяснява той.

Пъзел от благородни метали

 

Що се отнася до взаимовръзката между пазара на злато, от една страна, и на други ценни метали като сребро и платина например, ключов момент според експертите е, че те се използват и в индустрията. 

„Ръстът в цените на златото от началото на 2016 година повлия и върху котировките на платината, които достигнаха 26-годишен максимум. Търсенето на метала се дължи особено на бурното развитие на екологичните дизелови двигатели в Европа, в които платината се използва като катализатор“, казва Стойне Василев.

Той посочва индикатор с над 4000-годишна история, а именно съотношението между цената на златото и среброто. В исторически план той се е движил между 10:1 и 100:1, като интересен факт е, че в периоди на криза и нестабилност съотношението е било винаги над 75:1. Към момента това съотношение е над 81:1.

Според Димо Стефанов заради индустриалната употреба на метали като среброто и платината инвестицията е малко по-сложна и малко по-рискова. „При среброто, например, индустриалната употреба е над 60%, а инвестиционната - около 20%. При евентуален срив на пазарите кое ще надделее? Трудно е предвидимо. Но решението в какво да инвестираме е свързано с рисковия ни профил, така че ако сте склонни да помете по-голям риск, и наградата в края може да бъде по-голяма“, посочва той. 

„Цената на златото винаги дава отражение и при среброто и платината“, смята Иванка Василева. Тя отбелязва, че платината е „стратегическа стока“ и интерес към нея основно проявяват на държавно ниво от САЩ и Русия например. Среброто пък е достъпно ценово за по-голям брой клиенти. „Позитивът при среброто е, че поради своята ниска цена може да поеме по-висока стъпка на процентно повишение“, казва Василева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

35
rate up comment 5 rate down comment 6
data
преди 8 години
май много хора трябва да прочетат "Теория на парите " :) Златарите - колко от вас са инвестирали в "реално" злато оли само си пишете по форумите ? Кат се сдобиете с подобен актив и спечелите от него ще имате реална база да пишете
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 13 rate down comment 1
scott
преди 8 години
секи, който може да си плаща сметките и да си задоволева капризите на днашно време е УМЕН! Ако си следва само собствените преценки и дизайн за живота - Е ГЕНИИ!Глупавите са бедни, фалирали, в затвора, мъртви..... и нема значение дали си старшинка или математик. подробности от рейзажа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 2
khao
преди 8 години
което за мен НЯМА СТОЙНОСТ, а именно парите - срещу стоки. Именно стоките са това, което ИМА СТОЙНОСТ в магазина. ----леко по леко почваш да разбираш кво са парите :):) те са средство за размяна, това е само ... активите имат стойност, парите само е пренасят и измерват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 8 години
парите в сегашния си вид важът ако има държава и икономика, ако има ядрен взрив, тогава клашника и манджата са по ценни от всичко и пари и злато и кво се сетиш ... аз няма да ги разменя с теб за цялото злато на света
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 8 години
В магазина заменям едно , което за мен НЯМА СТОЙНОСТ, а именно парите - срещу стоки. Именно стоките са това, което ИМА СТОЙНОСТ в магазина. ----а парите си ги взел за работата си .... тоест работата ти няма никаква стойност ? май сега няма да си съгласен с мен :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 9
khao
преди 8 години
има, с пистолет .... но е хубаво да не следваш в живота си съветите на който и да е старшина ... някак си нямат репутация на много умни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 8 rate down comment 1
scott
преди 8 години
чети, чети.....Ти пък говориш така, сякъш единствения начин да си вземеш стоки от магазин е с пари. ИМА И ДРУГИ НАЧИНИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 23 rate down comment 1
sssaaa
преди 8 години
А бе за какво спорите немога да ви разбера.100% хартия струва реално 0,1-0,2$.1 унция злато в зависимост от мината излиза от 500-1000$ в зависимост от много фактори.Факт е че $ хартията е 100% ликвидна, а златото да речем 50%. Друг факт е че всеки ден реално получаващ/даваш $хартия за стоки, а златото го търгуваш (купуваш или продаваш), примерно 1-2 пъти на година, но какво от това?!?!?Който иска да си пълни дюшеците с $, а не със злато, че много ръби и обива.В крайна сметка "края" на всяка хартия идва в даден момент, било то ЛЕВ, марка, Евро, $ и т.н., а на златото все още не сме му виждали "края".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 9
khao
преди 8 години
Има златни, сребърни, хартиени, а тези в кредитните и дебитни карти дори са виртуални.----след това писание, квото и да ти кажа е все тая .... и не виждам къде си дал товето определение на пари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 8
khao
преди 8 години
викаш ако има ядрен взрив, ти имаш злато, аз имам чита вода и храна ... и ще ти продам, хахахахахахаха оптимист... пий си златото, яж го.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още