„Интересно е да се наблюдава поведението на държави като Китай, Индия, Турция, Русия на пазара на златото“, подчертава Иванка Василева от Gold Center.
Увеличените геополитически напрежения и желанието за диверсификация на резервните активи през 2015 г. доведоха до ръст на нетните покупки на злато от страна на централните банки до 483 тона, което е второто най-високо годишно ниво от края на златния стандарт, посочи през миналата седмица FT в свой анализ.
Стойне Василев обаче не очаква страни като Русия и Китай да попълват златните си резерви със същите темпове, както досега. „Всички тези фактори – геополитическите развития, силният долар, заедно с отрицателните лихви и ниската инфлация няма да позволят цената на златото да се повишава“, прогнозира той.
Има и фактори, които обуславят постоянното търсене на злато, посочва Иванка Василева. „Златото е ограничен природен ресурс, с множество физически предимства като например много висока плътност и изключителна ковкост. Има добра приложимост в множество сектори и е основен материал в бижутерската промишленост. Инвестиционното злато е интересен финансов инструмент с дългосрочен характер“, обяснява тя.
Ролята на петрола
На въпрос каква е взаимовръзката между нестабилния петролен пазар и цената на златото Димо Стефанов посочва, че нестабилността на активите въобще се дължи на политиката на лесни пари, която ребалансира относителните цени в икономиката.
„Когато стане ясно, че реалната икономика не подкрепя политиката на централните банки, има ново пренареждане на цените. В този ред на мисли цените на петрола и златото са свързани, но те показват две страни на една и съща монета“, казва той.
Стойне Василев посочва, че в исторически план цената на златото „следва“ тази на петрола и в последните години тази зависимост важи с пълна сила. Един от основните фактори за рязкото свиване в цената на петрола е отказът на страните производителки да намалят добива. „От друга страна, развитието на технологиите позволи намаляването в разхода на гориво, а и нестабилността на международните пазари води до изоставащо търсене спрямо предлагането на „черното злато“. Това води до спада в неговата цена, а това от своя страна влияе и върху цената на златото“, казва Василев.
Според Иванка Василева нестабилността на петролния пазар дава позитивно отражение и повишение на интереса към инвестиции в злато. „Закупуването на благородния метал с цел съхраняване на средства е подходящо при дългосрочни намерения и е свързано с притежание на физическа наличност. Покачването на цената на златото в последните месеци привлича повече инвеститори, които търсят сигурност за доходите си“, пояснява тя.
преди 8 години Да, разплащат се с некролози. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години носене на жълто около врата е типично само за най-източните часто на Азия и Европа ... културни особенности на по неразвитите народи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ок бе ако искаш напрай на жена ти огърлица от доларе и и хвърли жълтите синджири през прозореца да видиш какъв скандал ше ти спретне .... може и да спиш пред вратата незнам :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години за такива като теб (аборигени) и мънистата са платежно средство :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Каква ще бъде съдбата на златото през 2016 г.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ми каквато е била от 6000г. насам, т.е. остава платежно средство през вековете, а с хартията или точките в компа какво ще стане виж това вече незнаем ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар