Докато петролните и газовите компании вземат мерки, за да се справят с една от най-големите си кризи от десетилетия, бордовете им приемат стратегии, които имат за цел да ги накарат да изплуват, предава Ройтерс.
Цените на суровия петрол спаднаха с около 70% през последните 18 месеца до около 35 долара за барел, което накара петте най-големи петролни компании в света да отчетат по-голямо свиване на печалбата от очакваното.
Директорите на енергийни компании трудно успяват да балансират. Те трябва да намалят разходите си, докато запазват производствената си инфраструктура и капацитет, които да им позволят да се конкурират и да растат, докато пазарът се възстановява.
Компаниите избират различни подходи за осигуряване на бъдещ растеж, често предпочитайки да стеснят дейността си в области, в които са най-добри, или да ограничат географски своите основни активи.
Американските компании Chevron и Hess оставят на заден план по-скъпите си дълбоководни проекти и се съсредоточават върху петролните находища на своя територия например.
Пет години преди започването на спада в цените, в средата на 2014 г., когато цената на суровия петрол се държеше над 100 долара за барел, големите енергийни компании се конкурираха в разширяването на производствения си капацитет, включително чрез купуване на дялове в огромни и скъпи полета, понякога разположени на хиляди метри под водата.
През последната година обаче компаниите съкратиха значително капиталовите си разходи, изоставяйки огромните си проекти, струващи милиарди, тъй като развитието им може да отнеме цяло десетилетие.
“Компаниите искат да намерят баланса между краткосрочните и дългосрочните инвестиции, докато поддържат стабилен финансовия си баланс, за да финансират пътя си напред”, твърди анализаторът от BMO Capital Брендън Уорн.
Chevron, втората най-голяма петролна компания в САЩ по пазарен дял след Exxon Mobil, миналата седмица разкри, че планира да се насочи към инвестиции в по-краткосрочни проекти - такива с по-ниски разходи, които биха отнели само месеци, за да бъдат осъществени.
Въпреки че разработването на шистови кладенци, което тя планира, може да бъде по-скъпо, отколкото някои дълбоководни проекти, цикълът на развитие е много по-кратък и има по-малки рискове за изпълнение, което означава, че компаниите ще извличат ползите по-бързо.
По-малките компании като ConocoPhillips и Hess също оставят на заден план дълбоководните проекти, насочвайки се към сушата. BP е една от малкото компании, които одобриха голям проект миналата година. Тогава тя реши да инвестира 12 млрд. долара в газов проект в Египет. Стратегията отчасти е базирана на плановете на корпорацията да генерира по-голяма част от растежа си от производството на газ, идващ от бреговете на северноафриканската страна. Но компанията, която отчете най-голямата си загуба миналата седмица, също не разполага с много дългосрочни проекти.
За разлика от нея Shell избра на по-ранен етап да придобие британската BG Group, сключвайки най-голямата сделка в сектора от десетилетие. Това ще увеличи нейните енергийни резерви с около една пета. Групата, която отчете най-ниската си годишна печалба от 13 години, очаква да приключи сделката този месец.
Американският гигант Exxon може да се наложи да вземе пример от Shell и да потърси начин да сключи голямо сливане или придобиване, след като изненада мнозина миналата седмица. Компанията обяви, че съкращава разходите си за 2016 г. с една четвърт до 23 млрд. долара. Същевременно тя не планира да инвестира в множество нови проекти.
Норвежката Statoil и френската Total междувременно показаха, че също нямат намерение да инвестират в нови проекти през тази година. Но те също имат големи проекти, които ще заработят през следващите години и ще противодействат на намаляването на производството.
преди 8 години Комунистите кате теб трябва да бъдат изпратени в лагера в Белене, за да платят с труда и страданието си за грешките на червения мракобесен режим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Положението става страшно защото спирането на проучването и разработването на нови полета означава ,че до 1-2год. петрола ще скочи защото търсенето ще е повече от предлагането и затова стратегията е проста - всички нови коли да са с ел.двигател в едни от мостовете а другият мост икономичен ДВГ Без планиране няма да стане защото свършва петрола и т.н. обяснил съм - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Забрана на офшорките и т.н. регулации с цел 5-6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хубави минуси. Тролски. Който не може, зверски завижда и се хапе за гъзът.на печелившите-честито. ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години То стига да окепазим въздуха и никакъв петрол няма да ни трябва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Бих ги поканил в Русе на 11.03 на конференцията по MDP но, нали са умни, всичко разбират, всичко знаят и намират нещата за "неактуални" та, няма да се хабя. Да Го Духат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години SS-23 Моля те, вземи решение как се пише, растеж или разтеж... знам че е трудно :-). Но повярвай мнението е трудно четимо, ако няма български зад него. Колкото до РАСТЕЖ-а, такъв не може да има, когато има такава световна задлъжнялост. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Бъдещият растеж се превръща във все по-голяма въпросителна на фона на спада на цените на петрола---Като чуя вече за "разтеж" - и ми се повдига! 90% от хората, живеейки "на заплата" - "разтат" ли? Не! А живеят ли? Да! Е какво пречи на този, дето все напъва "да расте", т.е. да има повече от този, дето му създава, а после и купува "разтежа", да спре да расте и да поддържа "нулата" , както останалите 90%?! Животните имат ли "разтеж"? НЕ! Добиват храна толкова, колкото им е нужно. А защо животното "човек" да иска да има повече, отколкото реално му е нужно?! Не го разбирам това!По темата - петрола никога няма да свърши физически, защото Земята го възпроизвежда постоянно ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ми празникът все някога трябва да свърши...друг е въпросът дали им харесва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар