Ако съберем всички тези факти в едно, изглежда има логика руската компания да намали цените, за да запази американския втечнен природен газ вън от пазара.
„В момента пазарът все повече се вълнува от това. Руснаците обаче също са си направили своите сметки и знаят, че могат да победят, ако това се случи“, казва Тиери Бро, европейски газов анализатор в Societe Generale в Париж.
Подобен ход ще бъде много по-евтин за изпълнение сега, тъй като европейските газови цени вече са се понижили драматично. Спот цените на газа в Обединеното кралство са с 50% надолу през последните 2 години. Цените по контрактите на Газпром, които са обвързани с цените на петрола, поддържат подобен темп спрямо спада на спот цените и вероятно ще се понижат още през следващите шест до девет месеца.
Бро оценява, че цената, която Газпром ще трябва да плати, за да задържи американския втечнен природен газ вън от пазара тази година, възлиза на изгубени приходи за 1,3 млрд. долара – по-малко от 1% от историческите му годишни продажби.
Мениджърите на Газпром са проучили подхода на икономиката на ценовата война и обсъждат въпроса, твърдят източници, запознати с мисленето на компанията.
На среща с инвеститорите в Ню Йорк тази седмица Александър Медведев, заместник-директор на Газпром, заяви, че ниските спот цени в Европа вече са направили доставките на американски LNG икономически неизгодни. „Въпреки преобладаващото мнение на пазара, че северноамериканският LNG може да промени сегашния ценови модел в Европа, това всъщност изобщо не е така“, каза той.
Анализатори казват, че поведена от Газпром война може да има две различни цели: първо, да оскъпи доставките на американски LNG към европейския пазар в краткосрочен план, и второ, да демотивира нови инвестиции в LNG проекти в дългосрочен план.
Първата цел ще изисква от европейските спот цени да се понижат под пределните разходи за доставки на американски газ в Европа – сценарий, който Бро вярва, че е възможен през втората половина на година, но който, според анализаторите, ще бъде болезнен за поддържане от страна на Газпром в дългосрочен план.
От по-устойчива гледна точка Газпром може да възприеме средносрочна стратегия за управление на европейските цени, за да не позволи на нови LNG проекти да бъдат одобрени. Макар че вероятно малко проекти биха били обмислени в краткосрочен план заради ниските цени на петрола и газа от двете страни на Атлантика, това може да не е така, когато цените се вдигнат през следващата година-две.
Както представител на правителството в Москва призна: „Нямат избор. Те вече са в ценова война“.
преди 8 години Според мен закъсняха ужасно с тоя LNG. Какво чакаха до сега? Да не би, противно на всякаква пазарна логика да са чакали да му падне цената? Нали последния срок за първите доставки беше към края на миналата година. Сега ги отлагаме за "по-късно" тая година. Защо ли съм сигурен, че и това няма да стане и пак ще има отлагане? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Разликата на доставните цени на американския шистов газ и руския не е толкова голяма и от това ще спечели Европа Вече няма да разчита само на един доставчик които по някога използва непазарни методи Въобще конкуренциятя няряствя Много скоро ще се появи и трети голям доставчик - краи бреговете на Кипър и израелското краибрежие Въобще конкуренцията ще стане жестока От това ще спечелят потребителите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хихи... Както казват французите, воала мадам льо жур дю Спас! Или на латински - кой ми с^ра в гащите?!!! Сега па с ниските цени ше се бориме... хахаха.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар