IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия трупа все повече златни резерви

През август страната е закупила почти толкова злато, колкото през пиковия март или 30,5 метр. тона

23:01 | 18.09.15 г. 34
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Апетитът към злато на Русия е нараснал още повече през миналия месец, като страната е увеличила златните си резерви с най-големия обем от поне март насам, съобщава Bloomberg.

Страната е повишила запасите си до 42,4 млн. унции от 41,4 млн. унции през юли, заяви централната банка в петък. Закупеното количество е почти колкото 30,5-те метрични тона, които Русия купи през март, най-големият обем за предишните шест месеца.

Русия, шестият най-голям притежател на злато в свето, е увеличила повече от три пъти запасите си от 2005 г. насам, сочат данни на Международния валутен фонд. Страната продължава да купува кюлчета злато, дори в момент, в който международните санкции в следствие на конфликта в Украйна и спадът на цените на петрола допринесоха за срива на рублата. Цената на златото в руски рубли скочи с 60% през последната година.

„Русия трупа резерви от доста дълго време основно по политически причини“, казва Ейдриан Аш, ръководител на проучванията в BullionVault. „Това показва, че търсенето на злато от развиващия се пазар остава силно, което се оказва благоприятно“.

Русия е добавила около 13 тона злато през юли и 24 тона през предишния месец. Китай, Казахстан, Украйна и Беларус са сред другите страни, които са натрупали най-много злато.

Златото с  незабавна доставка е поевтиняло с 3,7% през тази година до 1140,70 долара за тройунция в Лондон. Цените вероятно ще отбележат спад за трета поредна година. Федералният резерв се доближава все повече до повишаване на лихвените проценти, което намалява привлекателността на ценния метал, тъй като той не изплаща лихви за разлика от други конкурентни активи.

Златото все още представлява голяма част от резервите на много централни банки, десетилетия, след като спряха да го ползват за гаранция на банкнотите. Страните в цял свят увеличават резервите си през последните години, което е в противовес на 2-те десетилетия на продажба след края на 80-те години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:26 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 18 rate down comment 25
bigmamascandal
преди 8 години
Съгласен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 50
Sakamano
преди 8 години
Другото "златно" правило е, че когато глупаците трупат е време умните да продават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още