Фючърсите върху златото отчетоха най-слабия си месец от повече от две години през юли, след като очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще предприеме покачване на лихвите през септември, натежаха върху търсенето на актива.
Златото с доставка през август удари дъно от 1 079,20 долара за тройунция в петък, преди да се възстанови към края на сесията до ниво от 1 095,10 долара, добавяйки 0,59% за деня.
За седмицата цената на благородния метал отстъпи с 0,84% – първият седмичен ръст от шест седмици насам, след като инвеститорите се върнаха на пазара, за да търсят евтини активи.
През целия юли обаче цената на жълтия метал спадна с 6,72% – най-големият месечен спад от юни 2013 г. насам. Фючърсите отстъпиха до 5,5-годишно дъно от 1 072,30 долара за тройунция на 24 юли.
Златото е под силен натиск за продажби през последните седмици на фона на спекулациите, че Федералният резерв ще повиши лихвените проценти за първи път от девет години насам през следващите месеци.
Централната банка на САЩ е все по-оптимистична по отношение на ситуацията в икономиката, оставяйки вратата отворена за увеличение на ставките още през септември.
В своето изявление през миналата седмица Фед определи икономиката като разширяваща се "умерено", обновявайки в оптимистична посока и своята позиция по отношение на пазарите на труда и имотите.
Същевременно централната банка не даде ясна индикация за момента на покачването на ставките, но намекна, че това може да стане най-рано през септември, аргументирайки се със "солидното" представяне на пазара на труда и "допълнителните" подобрения в сектора на жилищното строителство.
Същевременно Министерството на търговията заяви в четвъртък, че американската икономика е нараснала с 2,3% през второто тримесечие. Темпът на ускорение остана под очакванията за ръст с 2,6%, но надхвърли значително растежа от 0,6% в предходното тримесечие.
Сребърните фючърси с доставка през септември от своя страна поскъпнаха с 0,33% в петък и се установиха при цена от 14,74 долара за тройунция към края на търговията.
За седмицата цената на метала нарасна с 1,77%, прекратявайки петте поредни седмици на загуби. Въпреки това фючърсите завършиха юли надолу с 5,37%.
Повече за пазара на ценни метали може да видите в седмичното издание на Invest/Or? с гост анализатора на Tavex Димо Стефанов!
преди 9 години Пич...смешен си вече с тея цени 400-500 долара...айде малко се стегни... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Еднократно може и с много по малко от 0,25 пункта да вдигнат лихвата. Въпросът е къде ща лихвите след като приключи цикълът на увеличение на лихвите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години В рубли пресметнато златото яка се покачва, а зимбабвийски долари и венециелски боливари цената на златото направо пробива тавана, така че споко :)Който иска все пак спестяванията му да си запазят покупателната способност през следващите няколко години е добре да забрави за златото докато цената му не се стабилизира на 400-500 долара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години мдааа днеска пак ше има 200+ коментара ква тенекия било тва и как са се "набутали" с еди колко си долара, а то в евро стои като пън там и не мърда едно близо 1000 евра, а тва си прай едни 1995 леа, тва за доларджиите, които не моат да сметат ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години С колко ще ги вдигнат с 0.25 пункта ?От няколко години само го слушаме това, а да видим какво ще стане като се случи - после накъде? отговор Сигнализирай за неуместен коментар