IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Златото е като разкроените панталони - не е на мода и никой не го иска

Анализаторите прогнозират суровината да поевтинее до 984 долара за тройунция до януари

08:20 | 30.07.15 г. 123
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Проблемът със златото не е само, че цената му спада. За много хора металът вече е изгубил и харизмата си, коментира Bloomberg.

Нагласите са от голямо значение на пазари на ценни метали, където само около 60% от добитото или преработеното злато всяка година се използват в бижутерията или има индустриално приложение. Останалото количество се продава като монети или кюлчета, затова, когато търсенето от инвеститорите пресъхне, това може да има болезнени последствия.

Цените ще се понижат до 984 долара за тройунция до януари, сочи средната оценка на 16 анализатори и търговци, анкетирани от Bloomberg. Това ще бъде най-ниската му стойност от 2009 г. насам и отстъпление с 10% от цената му във вторник. Спекулантите отварят къси позиции на метала за пръв път от 2006 г. - откакто САЩ следят данните, а притежателите на борсово търгувани продукти продават с най-бърз темп от две години насам.

„Златото е като разкроените панталони, не е на мода и никой не го иска“, казва Робин Бар, анализатор в Societe Generale SA в Лондон. „Няма да се срине, но смятаме, че ще достигне по-ниски нива в недалечното бъдеще“.

След като се търгуваше с понижения през по-голямата част от 2015 г., през юли златото се срина, насочвайки се към най-големия си месечен спад от две години насам. Отдръпването показва как металът е изгубил привлекателността си като стока и алтернатива на валутите, твърди Macquarie Group Ltd. Фючърсите на благородния метал се търгуваха за 1096,60 долара в сутрешната търговия в Ню Йорк с малка промяна спрямо предишния ден.

Цените се сриват на фона на нарастващите спекулации, че американските лихвени проценти ще бъдат вдигнати през тази година, което намалява привлекателността на златото, защото не изплаща лихви, както конкуриращи се активи. В същото време Китай купува по-малко от благородния метал, а доларът все повече укрепва.

Според 60% от анкетираните от Bloomberg 27 анализатори и търговци металът ще отбележи третата си годишна загуба през тази година. Това ще бъде най-лошата промяна от 1998 г. насам – последния път, когато златото не привличаше интерес и достигна до 19-годишно дъно.

Не всички обаче се отправят към изхода. Златото все още има роля на „застраховка” в портфейлите, казва Франк Холмс, мениджър в U.S. Global Investors, която управлява 828 млн. долара. Международният валутен фонд (МВФ) заяви в понеделник, че развитията в Гърция остават риск за еврозоната и предупреди властите, че не трябва да бъдат самонадеяни за мащаба на заплахата въпреки сделката между страната и кредиторите ѝ.

Физическото търсене също може да подкрепи цените. Продажбите на златните монети American Eagle в монетния двор на САЩ през юли вероятно ще достигнат до най-високите си резултати от април 2013 г.

„Като инвеститор, трябва да притежаваш злато“, казва Холмс. „Съществуват много рискове за системата навън“.

Хедж фондовете обаче не са убедени. Спекулантите държат нетна къса позиция или залози върху спадовете на 11 345 контракта за седмицата, приключила на 21 юли, сочат последните данни от американската Комисия за търговия на стокови фючърси. Това е първата нетна меча перспектива от началото на събирането на данните през 2006 г.

Анализаторите, чиито преценки са били верни в миналото, предвиждат още повече загуби. Джефри Къри от Goldman Sachs Group Inc., който каза на инвеститорите да продават преди срива от 2013 г. , заяви, че цената на метала ще спадне под 1000 долара. Барнабас Ган от Chinese Banking Corp., който прогнозира най-точно промените в златото през последните две години, предвижда цената да достигне до 1050 долара през декември.

„Златото е странна реликва от древността“, казва Браян Бариш, който помага за управлението на 12,5 млрд. долара в американската Cambiar Investors LLC. „Това не е суровина от основното търсене. Златото е красиво и хората го използват в бижутерията. Но не е като желязната руда или петрола, или медта, или царевицата. Няма специфична крайна употреба на златото. Хората просто го харесват“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

100
rate up comment 0 rate down comment 8
MZ/X
преди 9 години
Втората Световна Война нацистите и руснаците конфискуваха златото на много хора и държави! Тези обаче които си пазеха ценностите в Швейцария, Великобритания или САЩ си ги запазиха! Така че държенето в собствен трезор също не е гаранция за нищо :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
99
rate up comment 9 rate down comment 3
крас
преди 9 години
ЦЕНАТА НА ЗЛАТОТО Е ЕДНА ГОЛЯМА МАНИПУЛАЦИЯ !!!!!!!ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКО Е ЦЕНАТА НА ТРОЙУНЦИЯ ЗЛАТО В НА БОРСИТЕ В МОМЕНТА - $1086Цената на тройунция инвестиционното злато обаче е от с 1,3 - 1,6 пъти по висока от борсовите цени?!ОБЯСНЕТЕ МИ КОЕ ТОГАВА Е РЕАЛНО - това което ни показват борсите или това което купуваме на пазара?!НАЛИЦЕ Е ЕДНА ГОЛЯМА МАНИПУЛАЦИЯ И ОПИТ ДА НИ СЕ ВНУШИ, ЧЕ ЦЕНАТА НАЗЛАТОТО Е НИСКА , А ТЯ СЪВСЕМ НЕ Е ТАЗИ КОЯТО НИ ПРЕДСТАВЯТ господата държащи на депозит златото в трезорите на Форт Нокс и Bank of England!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
98
rate up comment 8 rate down comment 1
dr.5rov
преди 9 години
ВРЕМЕТО е най-важното в тази игра. То е най-ограничения ресурс за всеки от нас и всякакви такива.---------Искам и да добавя нещо. Когато правиш богатство - мислиш по един начин и тогава си прав за златото - влагаш за да търиш печалбата сега. Когато обаче имаш богатство и искаш да го пренесеш напред във времето без да го изгубиш - ето тогава имаш проблем поне в съвремения финансов свят. И колкото по-надалече искаш да го пренесеш напред във времето толкова по-голям ти става проблема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
97
rate up comment 4 rate down comment 1
dr.5rov
преди 9 години
ВРЕМЕТО е най-важното в тази игра. То е най-ограничения ресурс за всеки от нас и всякакви такива.--------Бил съм много пъти несъгласен с теб, но когато попаднеш в десятката няма как да не го отбележа: +++
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
96
rate up comment 10 rate down comment 2
крас
преди 9 години
Срива в цената на златото се дължи в загубеното доверие към това което като КЮЛЧЕТА ни представят държателите на СВЕТОВНОТО ЗЛАТО - трезорите на Форт Нокс и Bank of England!ОКАЗВА СЕ ЧЕ В КЮЛЧЕТАТА ЧАСТ ОТ ЗЛАТОТО Е ЗАМЕНЕНО С ВОЛФРАМ!ЗАТОВА РАШЪНИТЕ НЕ ОСТАВЯТ в трезорите на Форт Нокс и Bank of England СВОЕТО ЗЛАТО!!Големият проблем на държавите е, че вместо в собствени трезори те са предоставили златото си на доверително пазене срещу наем в трезорите на Форт Нокс и Bank of England.С ТОВА СИ ПОВЕДЕНИЕ ТЕ СА ЗАГУБИЛИ ПРАВАТА ВЪРХУ ПОЛЗВАНЕТО МУ КАТО ПЛАТЕЖЕН ИНСТРУМЕНТ С КОЙТО ГАРАНТИРАТ ФИНАНСОВАТА СИ СВОБОДА!ЗА ДА СА ФИНАНСОВО СВОБОДНИ РАШЪНИТЕ И КИТАЙЧУГИТЕ ТРУПАТ СЕГА ЗЛАТО И УВЕЛИЧАВАТ НЕГОВИТЕ КОЛИЧЕСТВА В РЕЗЕРВИТЕ СИ!ПРЕДСТОИ ГОЛЯМ СКОК В ЦЕНАТА НА БЛАГОРОДНИЯ МЕТАЛ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
95
rate up comment 15 rate down comment 1
pinoccio
преди 9 години
В това ти е проблемът, че искаш веднага и сега. Времевите ти хоризонти не надхвърлят и за една *** време. Именно това доведе съвременния свят до това положение на разхищение и незаинтересованост за времето след утре. Теб не те те интересува утре, затова и никът ти е такъв *** и нечовеколюбив. Дреме ти на къдравата тента, че нероденият ти внук ще яде дедовия, защото растежът е помел всичко на земята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
94
rate up comment 6 rate down comment 0
Nathan
преди 9 години
,,В момент на срив на цените, златото от "актив" се превръща в пасив за онези, които са го купили по-скъпо от текущата цена. Успокойте се и стига глупости, моля."Глупост е единствено твърдението,че хартиените пари са единственото средство за размяна. Парите са единствено най-широко разпространеното средство за размяна, НЕ ЕДИНСТВЕНОТО. Златото е средство за размяна. Може да бъде сключен договор, в която едната страна предоставя картофи/компютри/ядрени и космически технологии, а другата да заплати в злато.Поради незнание бъркаш понятията ,,средство за размяна" с ,,конвертиране"( от едно средство за размяна с друго) точно каквото е съотношението между ,,хартиените пари и златото.Средство за размяна по силата на позитивното пари могат да са дълговите облигации, дър. ценни книжа, акции, ипотеки, договори..Средство за размяна на стойност може да бъде и договорът, с който се постига съгласие между две лица едното да предаде на другото един кон, а другото в замяна да предостави две магарета
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
93
rate up comment 9 rate down comment 1
michaelis12
преди 9 години
Ха-ха-ха - и аз редовно казвам в темата, че златцето става за близане - и сам правя това - а те ми се присмиват.На вкус е ненеприятно - нещо като канелен вкус един вид. Сребърцето: по-кофти - има вкус на стара батерия... ама и то трябва да се ближе - антибактериално.------------------------------------------------------------------------------------------------------------Импе на времето а и сега не случайно тея велможите са пили и пият вода от сребърни чаши и съдове, защото среброто действа на формата на водата и я прави правилна, ората може и да заят може и не, че водата има памет и кат и пуснеш чалга формата на решетката става изкривена, а като е класическа музика или в сребърен съд, става симетрична и правилна, златото също действа на човешкия организъм, а долара ньет, както и биткойна ньет, ама новото поколение не схваща ..... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
92
rate up comment 6 rate down comment 0
pinoccio
преди 9 години
Това казвам и аз - може и девича вълна да бъде въведена за парична котва, тъй като тя винаги ще бъде дефицитна, ако ще и милиони комети с платина и злато да кацнат в двора на ФЕД. С оглед на световния прираст на населението и тези пари ще претърпят лека инфлация, но тя ще бъде компенсирана от факта,че в този разгулен свят днес да намериш девица е като да намериш торба злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 4 rate down comment 5
misanthrope
преди 9 години
А да за моят внук.. .чувал ли си приказката за нероден Петко. Пука ми какво ще изкопае моят внук, дето изобщо не е ясно дали ще го имам и ако го имам, дали ще се вълнува изобщо от тези неща
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още