Цените на петрола продължават низходящия си ход в сряда, като американското черно злато удари най-ниското си ниво от март 2009 г. в навечерието на доклада за запасите в най-голямата икономика в света.
Фючърсите върху WTI с доставка през април отчитат отстъпление от 2,09% до 42,55 долара за барел. Междувременно търгуваният в Европа сорт Брент също с доставка през април губи 2,25% до 53,44 долара за барел.
Цена за барел през последните три дни:
Във вторник Американският институт по петрола съобщи, че запасите от енергийната суровина в Щатите са нараснали с 10,5 млн. барела до 450 млн. барел през седмицата, която приключи на 13 март. Запасите от суров петрол само в основния разпределителен център в Кушинг, Оклахома, пък са се покачили с 3 млн. барела за периода.
По-късно в сряда се очаква Администрацията за енергийна информация да публикува официалните данни за САЩ за изминалата седмица. Анализаторите очакват ръст от над 4 млн. барела, което би довело до десетата поредна седмица на растеж на актива.
Експертите от Capital Economics прогнозират, че цената на WTI може да падне още, тъй като краткосрочните разходи за дейността на много от съществуващите сонди може да отстъпят до 10-20 долара за барел.
"Въпреки това спадът в броя на активните платформи за сондиране вече се отразява в забавянето на растежа на производството в САЩ. Поради това е трудно да се прецени дали текущите цени може да се запазят... Един период на още по-ниски цени също така ще помогне на търсенето да се възстанови по-бързо", заявиха те.
Междувременно пазарът продължава да следи и ситуацията около Иран, който изрази желание да увеличи производството на петрол след очакваната ядрена сделка. Техеран се насочва основно към азиатските пазари, което може да "наводни" още петролните пазари и цените да отстъпят дори под 40 долара за барел.
преди 9 години Това нашите главоци от "контроните органи" и ненашите от Лукойл четат ли го...? Или да не питам? Няма картел, а?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Много ми беше смешно, когато ДЕКЕВР се опита да обоснове повишение на тока, въпреки големия спад на цените на всички енергоносители. отговор Сигнализирай за неуместен коментар