IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще спаси ли евтиният петрол световната икономика?

Списъкът с печелившите се води от големите петролни вносители, като Германия, Италия и Япония

08:18 | 09.12.14 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Редица икономически субекти пренаписват в момента икономическите прогнози за САЩ, Европа, Япония и други региони на света. Представители на Международния валутен фонд (МВФ), Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка (ЕЦБ) гледат по-оптимистично към бъдещето заради cпадащите цени на суровия петрол, пише в свой анализ The Wall Street Journal. 

Вместо да тълкуват, както винаги досега, срива на цените на петролните пазари като предвестник за световен икономически спад, сега водещите икономисти смятат, че сриването на пазарните стойности ще насърчи като цяло световната икономика, като предостави на потребителите и производителите неочакван паричен ресурс. Това ще важи особено в страни с по-високи енергийни разходи, като има вероятност по-евтиният петрол да подейства като спринцовка с адреналин, убедени са те.

Като „шок за предлагането“ определя Стенли Фишер, вицепрезидент на Фед, последния спад в цените на суровинните борси. От това по думите му САЩ ще извлекат само ползи.

„Това ще доведе по-скоро до ръст на брутния вътрешен продукт, а не до спад", прогнозира той. „Ефектът е еднозначно положителен", заяви и президентът на ЕЦБ Марио Драги през миналата седмица след месечната среща на европейските парични власти.

Не всички експерти обаче са толкова уверени в това. Някои икономисти се придържат към традиционното тълкуване за спада на цените на суровия петрол. Исторически резките спадове на цените на петрола обикновено са свързвани с рецесия, тъй като след това се срива и потреблението на енергия. Ето защо по-скептични икономисти предупреждават, че спад на цената с близо 40% през последните месеци трябва да се тълкува по-скоро като предвестник на трудни времена. В края на краищата Европа е на ръба на рецесията, а Япония се опитва отчаяно да маневрира от собствения си икономически спад. А спадащият ръст на растежа в Китай може по всяко време да се превърне в много по-тежко забавяне. 

Но този път може наистина нещата да са по-различни. За това може да се погрижат редица фактори, които влияят положително на предлагането. Напредничави сондажни техники и фактът, че Либия се връща като доставчик, засилват пренасищането на пазара на петрол. Към това се добавя тенденцията, че някои производители в Близкия изток се опитват да откраднат от пазарните дялове на конкурентите си за сметка на цената.

„Този път всичко е различно", казва Гай Карусо, бивш началник на Администрацията за енергийна информация в САЩ и старши съветник към непартийния изследователски Център за стратегически и международни изследвания.

Последна актуализация: 12:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 15 rate down comment 16
nobel
преди 9 години
Евтиният петрол е ПРЕДСМЪРТНОТО ДИХАНИЕ. НА СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА. Нема а се плашите - и други неща ще поевтиняват. Само дето няма да имате пари да си ги купите. А защо това е така? Ами четете другаря Маркс Той си го е обяснил като за ***. Подчертавам - за ***. За пълните *** спасение няма. Не можеш да обясниш на един ***, че е ***, при положение, че той е пълен ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 3
dr.5rov
преди 9 години
Винаги е имало кризи. Понякога се стига до войни. Циклите са нещо известно отдавна. Имак какви ли не описани икономически цикли. Номерът е не да ги отмениш, а да ги направляваш за собствена изгода. Голям майсторлък е да съчетаеш в един отрязък от времето и ниски цени на суровини и ниски цени на горива и евтин кредит. Е някои ще изгорят, но нали проблемите са затова да те накарат да се размърдаш. Ако всичко ти е наред защо да си даваш зор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
Ам не бе те кво си мислят, Венецуела е пред банкрут, Русията им пада рублата, останалите са на минус от там логиката следва, че трябва да продават облигации за да вземат някой лев да си закърпят положението или?!? Ее тея САШш нали кат има една беска разпродажба на *** им облигации ше им е бая зле... Може би и това е играта на тея петролните пичове да кажат неаме пари, разпродаваме облигации и sorry ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 8
nobel
преди 9 години
Ще я спаси, АМА ДРУГ ПЪТ. тоя път няма да стане. Изобщо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
Ше я спаси само, че чек да се загаща Top 10 Foreign Holders Of US Debt: China, Japan Still In The Leadhttp://***.ibtimes.com/top-10-foreig...l-lead-15117524. Oil Exporters*: $236.6 billion9. Russia: $149.9 billion* Oil exporters include Ecuador, Venezuela, Indonesia, Bahrain, Iran, Iraq, Kuwait, Oman, Qatar, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Algeria, Gabon, Libya and Nigeria. Кат губещите от петрола не им купат облигациите на вездесъщите *** САШш и не мое си печатат, да ги видим как ше ги спаси .... с един - 400млрд. от таз година .... :)) Да си им купуват пенсионните им фондове тъпите облигации .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 12
nobel
преди 9 години
Ще спаси ли евтиният петрол световната икономика? Естествено не, както не я спаси и скъпият петрол. Световната икономика в момента не може да я спаси нищо, дори петролът, газът, ядреното гориво, слънчевата светлина и вятърът да станат напълно безплатни. Когато в Иран, точно преди операцията "пустинна буря" по бензиностанциите обещаваха на всеки да му напълнят резервоара на колата догоре срещу 4 долара, колкото и голям да е той това спаси ли ги? Моята прогноза е, че ниските цени на горивата няма да спасят световната икономика. Дори горивата да станат безплатни, дори, когато отидете на бензиностанцията ДА ВИ ПЛАЩАТ, ЗАДЕТО СТЕ СИ ЗАРЕДИЛИ КОЛАТА с бензин, дори и това няма да спаси световната икономика. Електричеството да стане безплатно? Парното да стане без пари? Ще съживи ли това потреблението? Както би казал Петко Бочаров - НЯМА ДА СТАНЕ. Икономиката вече е толкова увредена, че няма печеливш ход. И да падат цените, и да се вдигат цените, и каквото и ДА СТАВА посоката на движение е сам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още