IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цената на американския петрол се срина с над 10%*

Пазарът ще трябва да съвмести търсенето и предлагането сам, вместо да разчита на производители като ОПЕК да осъществяват промените

18:10 | 28.11.14 г. 23
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Генералният секретар на ОПЕК Абдула ал-Бадри на пресконференцията след срещата на картела вчера във Виена.&nbsp;<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Генералният секретар на ОПЕК Абдула ал-Бадри на пресконференцията след срещата на картела вчера във Виена. Снимка: Ройтерс

Фючърсите на петрола се търгуваха близо до историческо дъно за последните 4 и половина години този петък. Цената им спадна драстично, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) реши да не намалява квотата за производство на петрол.

Цената на лекия суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се сви с 10,2%, или 7,54 долара за барел, до 66,15 долара за барел - най-ниската стойност от септември 2009 г.

Търгуваният в Европа сорт брент бе на най-ниските си нива от юли 2010 г., като спадна с 2 долара до 70,45 долара.

Цените на петрола загубиха около 35% от стойностите си от юни насам. Решението на ОПЕК да задържи сегашния таван от 30 млн. барела на ден не може да премахне пренасищането, тикащо цените надолу.

Решението на ОПЕК също така зададе тона за цените на петрола в следващите няколко месеца. Пазарите ще трябва да съвместят търсенето и предлагането сами, вместо да разчитат на петролни производители като ОПЕК да осъществяват промените, предава MarketWatch.

Последните три ценови шока при петрола, които удариха световната икономика за период от 16 години, доведоха до спад в световното търсене на тази суровина. Този път търсенето, макар и по-бавно, все още нараства. „Въпросът е как процесът по наместване на предлагането ще се развие и в какъв времеви период“, заяви в доклад анализаторът в RBC Capital markets Лео Мариани.

Докато производителите на петрол понасят загуби, тъй като ниските цени стесняват постъпленията, потребителите на петрол започват да се възползват.

Ниските цени на петрола са голям плюс за Азия в частност. Докато САЩ стават все по-самодостатъчни благодарение на шистовата революция, а търсенето на петрол в Европа намалява, Азия остава най-големия вносител на петрол в света.

Очаква се вторият най-голям консуматор на петрол в света Китай да се възползва от поне още една година на ниските цени на стоките. Това ще позволи на Пекин повече място за действие и възможност да разхлаби паричната си политика, смята базирания в Сингапур специалист по китайска икономика в Capital Economics Джулиан Еванс-Причард.

Прогнозите на U.S. Energy Information Administration са, че Китай ще се превърне в най-големия нетен вносител на петрол през 2014 г.

Другите големи вносители на петрол в Азия като Индия и Индонезия също ще получат сериозен тласък. Сегашният им дефицит намалява и плащаните от местните правителства субсидии за бензин намаляват.

За Япония ниските цени на петрола са позитивни, но част от въздействието им няма да се усети заради слабата йена.

Междувременно производителите на петрол в Тихоокеанския регион се подготвят за по-тежките времена в бъдеще.

Фискалното състояние на Малайзия е в опасност, тъй като правителството разчита основно на петролния сектор за приходната част. Около 30% от годишния бюджет на островната страна идва от петролния и газовия сектор. Държавната компания за петрол и газ Petroliam Nasional Bhd, или Petronas, е сред основните данъкоплатци.

Спад от средно 10 долара на барел би намалил приходната част бюджета на Малайзия с около 4 млрд. рингит (1,2 млрд. долара), изчислява RHB Research Institute.

Австралийското правителство също разчита на повишаване на износа на енергийни ресурси и масивни инвестиции в петролната и газовата история. Целта на правителството е да омекоти удара от резкия спад в цените на минералите. Бурно развиващият се сектор за втечнен природен газ продава огромни количества от горивото на свързани с петрола цени.

Спадът при петрола доведе до сериозно разпродаване на енергийни акции. Това удари по силно зависимия от ресурсите австралийски капиталов пазар този петък. Въпреки това някои индустриални сегменти, като транспортните услуги и авиолиниите може да спечелят от цените на петрола.

*Актуализирано в 20.45 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:41 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 28 rate down comment 5
MZ/X
преди 9 години
Много е трудно да се каже къде ще е дъното, защото държавите с притиснати бюджети ще се опитат да увеличат добивания обем за да може номинално да имат подобни приходи, като преди спада на цените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 34 rate down comment 4
forexboy
преди 9 години
Скоро цената ще удари дъно. Някъде около 60-те доларЯ. Дали ще е само временно или по-дългосрочно, тепърва ще разберем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 20 rate down comment 25
michaelis
преди 9 години
именно от друга ера аз съм от бъдещето и съм много над теб ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 24 rate down comment 20
Vladi666
преди 9 години
не,изчакай още малко.....ще видиш какви чудеса ще сътворят "америнаксите ни другари"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 40 rate down comment 23
MZ/X
преди 9 години
Какво предлагаш? НАТО и България през скъпия нефт и газ да плащат данък руска мечка за да не расърдим руснаците и да не ни нападнат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 50 rate down comment 3
ДХДО
преди 9 години
"Цената на американския петрол се срина с над 10%*"Даже е малко като за черен петък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 31 rate down comment 42
crammer
преди 9 години
Ами спри да пишеш бе ***! Мисленето, злобния темперамент и "тарикатския" ти изказ са от друга ера. Мястото ти е в Сирия, Газа, Русия или нещо подобно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 32 rate down comment 26
michaelis
преди 9 години
Аз се уморих вече да пиша, кво ше стане ако има война, тука повечкото *** си мислят *** и е кат Counter Strike. Един ми цитираше някви закони и да не сме се поддавали на руската пропаганда, НАТО ше опрай раотата нема страшно. Аз му казвам, че ако се стигне до там ще сме се изпарили от високата температура на ядрените взривове, той продъжава да ми цитира закони?!? Е кво да се обяснявам повече брачед, освен на всички "американски сънародници" да взема да организирам един излет до Сирия, Афганистан и Ирак и да видят за кво става въпрос иначе българина е странно племе "Око да види ръка да пипне"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 26 rate down comment 22
Vladi666
преди 9 години
Лошото е,че тука всички се правим на големи ербапи....и мн лошо можем да хапнем заради "америнаксите ни другари" дръвцето..зад клавиатурите всички си мерим *** и се правим на големи разбирачи...на големи мъже.......дано не се стига да си ги мерим на бойното поле..хаха..ако след голямата светкавица го видим..хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 36
michaelis
преди 9 години
И треньора така разправяше на времето "Бии за да те уважават .." Като ги изтрещи по веднъж еле па "америнаксите ни другари" и ше си седнат на газот. За сега е много търпелив, направо му се чудя ако бях аз какъвто съм фитил, да съм ги избил ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още