Производителите на петрол от Персийския залив, водени от Саудитска Арабия, запазиха производствения си таван от 30 млн. барела на ден, съобщава Ройтерс.
Непосредствено след оповестяването на решението цената на барел петрол потъна още повече, спадайки по време на търговията на Wall Street със 6,78 на сто до 69,07 долара за барел.
Същевременно конкурентният сорт брент също с доставка през януари отстъпва с 6,26 на сто до 72,89 долара за барел.
"Както ви казах по-рано, производството няма да бъде понижено", заяви петролният министър на Саудитска Арабия Али ал Наими, напускайки срещата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) във Виена.
Венецуелският външен министър Рафаел Рамирес напусна заседанието видимо ядосан и отказа да коментира резултата.
Богатите държави от Персийския залив изтъкнаха нееднократно, че са готови да устоят на ниските цени, които обаче не са по вкуса на Венецуела и Иран – две от членките на ОПЕК. Според венецуелските и иранските власти свиването на производството ще стабилизира пазара и ще намали натиска върху държавните им бюджети.
От друга страна, решението за запазване на текущите производствени равнища на практика дава ново начало на битката за пазарен дял.
Саудитците и други производители от Персийския залив могат да издържат известно време на продължаващия спад на цените благодарение на големите си валутни резерви. Членовете без подобни резерви обаче ще изпитат значителни трудности.
Кувейтският петролен министър Али Салех ал-Омаир каза, че ОПЕК ще трябва да приеме всяка пазарна цена на петрола, независимо дали става дума за 60, 80 или 100 долара за барел. Министърът на петрола на Ирак Адел Абдел Мехди пък отбеляза, че приемливо би било равнище в диапазона 65-70 долара за барел.
"Ние тълкуваме това като стратегически ход на Саудитска Арабия. В краткосрочен план цената трябва да спадне, достигайки дъно от 60 долара за барел, за да се стабилизира впоследствие в годините напред до 80 долара и повече", каза Оливие Якоб от консултантската компания Petromatrix.
"С други думи, това (спадът на цената – бел. ред.) трябва да бъде в интерес на ОПЕК за известно време, за да се забави развитието на проектите в САЩ,", добави той.
Лекият суров петрол навлезе в мечи пазар през последния месец на фона на най-значителния ръст на производството в САЩ в последните три десетилетия и признаците за забавяне на глобалния растеж на търсенето.
По-рано през тази седмица общо 58% от анкетираните в проучване на Bloomberg Intelligence прогнозираха, че ОПЕК ще остави производствения си таван без промяна. 12-членната група е отговорна за около 40% от доставките по света.
* Актуализирано към края на търговския ден в Европа.
преди 9 години wow Petroleum Stocks мамата им се *** .... ENI, Total, OMV, Gazprom, Rosneft, VALE, Exxon, Chevron (е на американските не много разбира се) :)) на бандитите ньет ама на останалия свет ... печатницата ги подпира там няма значка цената на петрола :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А.. кученце.. я виж.. рублето току що удари ново дъно:)) Историческо :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години :)) *** нещастен:)) При доста очакван развой на днешната среща, и при уж очаквания от тебе огромни фалит на Wells Fargo..акциите им на последната сесия вчера хвърчат с 0.75 %, а от началото на годината с над 25%:)) Токоз за фалита:) 850млн не върнат заем, не значи задължително същата загуба. за банката :))) а специално и Wells Fargo i Barclays и с 8,5 мрлд, пак ще оцелеят:) Ниските цени на петрола сега ще разчистя кллавите компании и ще оставят жизнените. Но теб това кво те грее? Я ми кажи на джуджето хаяско как ще му се отразят:) ? А на рублата?:)))) Марш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Супер лоша новина за МинФин.Мноого голямо перо от бюджета се формира от мита и акцизи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Чудесна новина на вносителите на нефт, като България и лоша новина за износителите, като Русия и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ккажи нещо ,бе ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ккажи нещо ,бе ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Британският финансов гигант Barclays, американският банков конгломерат Wells Fargo и редица други големи трезори вероятно ще понесат огромни загуби заради непогасяването на заеми, отпуснати на нефтогазовите компании, съобщава най-меродавният бизнес вестник в света лондонският The Financial Times. Както отбелязва изданието, това свидетелства и за началото на едни по-широки отрицателни последствия за икономиките на развитите страни в резултат от падането на световните цени на суровия нефт.Вестникът уточнява, че по-рано тази година финансови мастодонти като Barclays и Wells Fargo са предоставили мостов кредит от 850 млн. долара за финансирането на сливането в САЩ на местните компании Sabine Oil & Gas и Forest Oil. Но, според информирани пазарни играчи, опитите да се продаде този кредит на трети инвеститори се е провалил заради рязкото поевтиняване на суровия петрол и несигурността на кредитните пазари. От Barclays и в Wells засега се отказват от коментари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хахах :) Марш казах:)) куче :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хахах :) Марш казах:)) куче :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар