IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Тайното оръжие" на Русия

Световната автомобилна индустрия ще пострада сериозно, ако Москва ограничи износа на паладий

11:00 | 24.04.14 г. 107
Автор - снимка
Създател
<p>
	Производство във фабриката за паладий &quot;Красцветмет&quot; в Красноярск. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Производство във фабриката за паладий "Красцветмет" в Красноярск. Снимка: архив Ройтерс

По-високите цени засягат основно автомобилната индустрия. Паладият се използва например за производството на катализатори за бензиновите двигатели. Приблизително 60 процента от световното потребление на паладий отиват именно за производството на автомобили. Останалата част се използва от електрическата и химическата промишлености, както и за изработването на протези. По време на кризата с паладия през 2000 г. автомобилните производители се опитаха да преминат към платина, от която също могат да се произвеждат катализатори. Този път обаче платината не е опция - разходите за благородния метал са почти два пъти по-високи от цената на паладия.

Но не само Русия може да влияе на цената на ценния метал. Страната произвежда 84 тона паладий годишно, като това я поставя на първо място сред производителите. На второто място обаче се нарежда друга проблемна страна - Южна Африка с годишни добиви от 73,1 тона за миналата година. Точно там заради вече двуседмична стачка в една от най-важните мини производството на суровината е почти блокирано.

Работодателите вече признават сериозността на ситуацията. Новото предложение, което са представили в понеделник, дава представа за тяхното отчаяние. То предвижда дори удвояване на заплатите. Работниците все още не са дали отговор на офертата. Но все пак се чуват все повече призиви за бързо постигане на съгласие. Ако стачката скоро не бъде потушена, това може да натисне надолу и цената на паладия. Делът на ЮАР от общото производство на метала възлиза на 37 на сто. Експертът на Commerzbank Вайнберг прогнозира обаче, че стачката ще продължи още известно време.

За разлика от златото или среброто, паладият не играе никаква роля за сериозните частни инвеститори. В същото време съществуват редица фондове и сертификати, които позволяват на инвеститорите да залагат на цената на паладий. Най-големият фонд за паладий е ETFS Physical Palladium Shares, който има обем от близо 500 милиона долара и има представители и в Европа.

В Южна Африка има още два борсово търгувани фонда. Колкото повече пари инвестират клиентите в тях, толкова повече паладий купуват фондовете. Така от пазара се отстранява част от метала. И докато производството в мините е блокирано от седмици, инвеститорите почти са изпразнили целия физическия пазар, се казва в коментар на Commerzbank.

Всичко за кризата в Украйна четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 18 rate down comment 23
georgi_shum
преди 10 години
Като не те кефи "Това е, което предлага разпасаната клика от третия пол на евроатлантическия свят,", що не емигрираш в Русия бре? Що не си пратиш децата да се учат там? Като остваим дребните заяжданици настрана - както предлагаш - да се остави Путин да прави каквото си иска? Е в Грузия ми простиха. Сега да му простим за Украйна?. После за Прибалтика? После за Полша? После за Финландия? Щото и те се били някога си руски територии?Да го провъзгласим направо за Цар на "Европа от Лисабон до Владивосток" и всички да друснем един казачок? И преди да ми споменаваш името под други статии като тази за фич и нализа им за газ-а, се информирай какво ми е мнението по въпроса - вчера писах доста по темата. Като си толкова умен велик, нагло и пренебрежително присмиващ се на нас простите анализатори - просветли ни о ти Велики анализаторе Тошко, каква трябва да е реакцията на Европа, на създалата се ситуация?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 20
SS-23
преди 10 години
При свързаността на световната икономика няма как санкции срещу Русия да не се усетят и на запад, но като цяло Русия има много повече какво да губи.========и да добавя: ако аз утре спра да плащам ипотеката, какво ще загубя според теб ?!? Да ти кажа ли какво - НИЩО ! Банката е тази, която ще загуби ! Така, че загубите са много, много относително понятие !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 32 rate down comment 18
SS-23
преди 10 години
При свързаността на световната икономика няма как санкции срещу Русия да не се усетят и на запад, но като цяло Русия има много повече какво да губи.=================================================Русия практически може да се самозадоволява, защото има всичко ! Не забравяй, че "дупе знае 2 и 200 !" Руснака винаги е карал на картофи и водка, така, че не ги мисли руснаците! Патриотизма им винаги е бил по-силен от "силата" на парите ! Историята до сега няколко пъти е доказвала ,че който подценява руснака - винаги е губел !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 18
Mavi Goz
преди 10 години
"Световната автомобилна индустрия ще пострада сериозно, ако Москва ограничи износа на паладий"**********************Как ли ще се отрази на световната оръжейна и аерокосмическа индустрия, ако Москва ограничи износа и на други метали като титан, кобалт, осмий и още куп, известни като "стратегически"...?Абе изобщо - юруш на маслините! "Че си запалим къщата, та да изгори на Вуте плевнико!" Това е, което предлага разпасаната клика от третия пол на евроатлантическия свят, а родни ***-лизатори като по-долу писалите аплодират! И всичко това в името на новата демократична власт на Украйна - да живей! хахаха...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 16
bgMan
преди 10 години
Съвсем явно е, че за някои хора е дошло времето да качат цените едва ли не на всичко и затова се създават необходимите предпоставки затова та да е почти невъзможно да се усетят масите, които са просто дойни крави в ръцете на режисьорите на глобализацията и модерният световен хомосексуален хуманизъм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 14
MZ/X
преди 10 години
При свързаността на световната икономика няма как санкции срещу Русия да не се усетят и на запад, но като цяло Русия има много повече какво да губи.25 години живяхме без сериозно противопоставяне в света, но явно това време свърши :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още