Новата седмица започна с голяма нестабилност на международните пазари. Суровините рязко отстъпиха позиции, борсовите индекси в Азия също се оцветиха в червено. На този фон като печеливш отново се очертава щатският долар, който напредва срещу основните валути.
Най-сериозен след подновяването на търговията тази седмица изглежда спадът при среброто. Неговата цена се срутва с над 8 на сто до 27,68 долара за тройунция. В петък металът записа един от най-черните дни в историята си, поевтинявайки с 18 на сто.
В същото време златото губи 3,9 на сто в часовете за електронна търговия на борсата в САЩ, потъвайки до 1 577 долара за тройунция. Това е с над 17% под рекордните нива, достигнати от златото едва преди месец.
Причина за пропадането при суровините стана решение на CME Group да бъдат повишени маржин изискванията за някои фючърси върху злато, сребро и мед. Изискването за самоучастие при търговията със злато бе увеличено с 21% до 11 475 долара за контракт, а за поддържането на отворена позиция изискваният депозит е увеличен от 7 хил. на 8,5 хил. долара.
При среброто изискванията са увеличени с 16% при откриване на позиция, а депозитът за поддържане на отворена позиция е бил вдигнат от 16 хил. на 18,5 хил. долара.
Петролът също рязко поевтинява, като на борсата в Ню Йорк лекият суров петрол с доставка през ноември губи 2,8 на сто до 77,63 долара за барел. В Лондон петролът сорт брент отстъпва с 1,85 на сто до 100,57 долара за барел.
Водещите борсови индекси в Азия също отстъпват значително. В Япония Nikkei 225 губи 2,14 на сто до 8 377 пункта, докато в Хонконг Hang Seng се понижава с 3 на сто до 17 143 пункта. Спадовете на основните индекси в Китай, Австралия и Индия се движат в диапазона 1,5-2 на сто.
Отново, както и през миналата седмица, на фона на пазарната паника печеливш е щатският долар. Спрямо еврото зелените пари поскъпват до 1,3395 EUR/USD. Йената също поскъпва срещу единната валута, достигайки най-високото си ниво за последните десет години – 102,19 йени за евро.
преди 13 години 2/3 от цената на бензина е акциз и ДДС, освен това ние сме в евро, така че може и да не поевтинее тук, ако долара се качваСтига на елементарното незапознато мислене отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години След две седмици.... Евентуално.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ... A бензина кога ли... ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар