Инвеститорите са закупили достатъчно количество злато през тази година, с което могат да се напълнят два пъти трезорите на Швейцарската централна банка, след като цената на метала достигна рекордните 1266,50 долара за тройунция през юни тази година, пише Bloomberg.
Златото поскъпва през последните девет години, като според някои от най-точните анализатори цената му ще продължи да расте и през следващата година, като може да премине 1500 долара за тройунция, без значение от това какво ще се случи с развитието на икономиката.
Средните прогнози на анализаторите, интервюирани от Bloomberg, сочат, че цената на златото може да стигне 1500 долара още до декември тази година, което е с 21% над сегашните ценови нива от 1 235 долара за тройунция.
Според анализаторите на Deutsche Bank, които са прогнозирали най-вярно как ще се търгува златото от началото на тази година, металът може да поскъпне до 1550 долара за тройунция през 2011 г.
Най-активно търгуваните в момента фючърси на златото са тези за доставка през декември по цена от 1500 долара за тройунция, което е с 18% над рекордните му ценови нива от 21 юни.
Според Ойген Вайнберг, анализатор в Commerzbank във Франкфурт, цената на златото ще се повиши до 1400 долара през 2011 г., независимо от състоянието на икономиката. В случай на бързо икономическо възстановяване той очаква поскъпване на метала заради по-голямото търсене на бижута, а в случай на повторен спад според него ще има повишено търсене от страна на инвеститорите, които приемат златото като по-безрисков актив.
През последните два месеца средните прогнози на анализаторите за цената на златото са се вдигнали с много по-бързи темпове, отколкото тези за останалите ценни метали, показва проучване на Bloomberg.
Борсово търгуваните фондове, които инвестират в злато, са увеличили количеството на притежавания от тях ценен метал до над 2075 тона през август, което е близо до рекордната стойност в исторически план, отбелязана в началото на юни. В рамките на тази година те са добавили близо 278 тона злато, за които са заплатили 10,4 млрд. долара по средните цени за тази година.
Общите златни резерви на борсово търгуваните фондове по този начин надминават близо два пъти тези на Швейцарската централна банка, които възлизат на 1040 тона. Количеството на притежаваното злато от борсово търгуваните фондове достигна рекордните 2078 тона на 19 юли.
Един от най-големите купувачи на злато е управляваната от Джордж Сорос инвестиционна компания Soros Fund Management. Джордж Сорос спечели 1 млрд. долара през 1992 г. чрез валутни интервенции срещу Английската централна банка. Той описа златото като "ултимативния балон" по време на срещата на Световния икономически форум в началото на тази година в Давос, Швейцария.
Според известния инвеститор и спекулант покупките на злато в началото на балона са „рационални“.
Soros Fund Management е продала през второто тримесечие над 341 хил. акции на SPDR Gold Trust, който е най-големият борсово търгуван фонд в света, който залага на злато. Компанията на Сорос обаче все още е собственик на над 5 млн. акции от фонда, които се равняват на почти 16 тона злато.
Златото е поскъпнало с 13% от началото на тази година, докато индексът MSCI World се е понижил с 8 на сто, а цените на 24-те най-използвани суровини са намалели средно с 10%. Цената му се е повишила четирикратно от началото на 2000 г. насам.
Търсенето на злато от страна на инвеститорите бе в размер на 1901 тона през 2009 г., като надмина нуждите на бижутерската индустрия от 1759 тона злато за първи път през последните три десетилетия.
преди 14 години Всички започват да говорят за златото едва ли не като актив с "вечно растяща" цена. Един от признаците, че нещо е към края си. За последната година и нещо се наблюдава промяна в корелацията между стойността на Долара към Еврото и цената на златото, която не е съществувала до момента. Причина за подобна промяна би могла да бъде точно надпреварата за покупки на злато като форма на защита, в съчетание с масовото навлизане на златни ETF-и. Като краен резултат, при евентуално благоприятно развитие на фондовите пазари, търсенето на злато най-малкото няма да е със същата сила, която вдига цената в момента. отговор Сигнализирай за неуместен коментар